málokterá ordinace časopisy KUPUJE. kde by si mohli dovolit kupovat třeba i drahé časopisy, tak tam se zase nečeká, protože si váží klienta i jeho času, a objednává se na konkrétní hodinu.
většina časopisů se tedy v ordinaci vyskytne tak, že je tam někdo přinese, očte - a na čtení obsahu podruhé už netrvajíce, odloží ke čtení pro ostatní příchozí.
to samozřejmě vědí i ostatní příchozí, takže když si nestihnou dočíst zajímavý článek, klidně si vezmou časopis domů - nepovažují ho totiž za investici kliniky, ale za odložený očtený již časopis, který někdo v podstatě vyhodil.
ze stejného důvodu tam s vyšší pravděpodobností zůstanou dražší časopisy - u těch je návštěvník již na rozpacích, zdali by tak drahý časopis někdo odložil jen po prolistování v čekárně, a ukrást ho má zábrany.
Škoda, že si autor alespoň trochu neověřil fakta. V oblasti tiskovin se pohybuji, takže vím, že je to úplně jinak.
Především se neprodaný náklad ze stánků poctivě sváží a to do posledního výtisku. Jak jinak by distribuční společnost počítala (a ověřovala!) prodej (a provizi) jednotlivých prodejců? Takto sebraný náklad jde zpět vydavateli. Jak by jinak spočítal (a ověřil!) prodej (a provizi) distribuce?
Vyhodit remitendu (neprodaný náklad) je u časopisů nebetyčná hloupost. (Noviny to mají jinak, tam informace podstatně rychleji zastarají.) Ve sběru dostanete 1-2 Kč za kilo papíru, to není ani na naftu za odvoz. Lepší je to použít jako reklamu. A právě čekárny v ordinacích jsou naprosto běžné místo, kam se remitenda cpe. Doktor má nějaké čtení v čekárně, vydavatel má levnou reklamu. A že si to někdo odnese? Ještě lépe, zvýší se tím zájem.
A obejít 2 (slovy dvě) polikliniky (veřejná zařízení) v Praze, to je skutečně statisticky výzmnamný vzorek. Zajděte si k soukromému (a přesto placenému z veřejného pojištění) zubaři, očnímu, na kožní, praktikovi.... Tam se těch časopisů válí plno.
- vytka, ze 2 polikliniky neni statisticky vzorek, je opravnena, vsak je to jen poznamka, z niz se nic dalsiho nevyvozuje
- ze casopisy v cekarnach nechavaji samotni pacienti, to je samozrejme mozne, ale nikdy jsem nevidel, ze by nekdo vytahl casopis a pak ho v cekarne zanechal (jisteze, neni to zadny exaktni dukaz, ze se tak nikdy nedeje, ale asi to nebude prevazujici mechanismus)
- ad remitenda a overeni. to se prave delalo tak, ze neprodane zustavalo v trafice. vydavatel/prodejce namatkou obcas nekam prijel a rekl "ukazte, dodano x, deklarovali jste prodej y, kde je rozdil". po case se zbytek samozrejme likvidoval u distributora. (dnes je to jinak? nebo ruzne postupy pro ruzne typy casopisu? pro jakykoliv "lepsi" casopis je to, ze se jen tak vali v ordinaci, spise zaporna reklama - taky tam nejsou treba neprodane knizky, i kdyz uznavam, ze tam nejde o tisk periodicky, takze skoro neni cemu delat reklamu...)
Nepsal jsem, že tam časopisy nechávají pacienti.
Pokud vím, tak všechny noviny, časopisy, knihy, DVD a podobné se ze stánků sváží. Co se s nimi děje dál je na vydavateli - buď je po přepočítání nechá vyhodit (a věří distribučce že nekecá, má o něco lepší provizi, ale ani ne o cenu sběru), nebo si to odveze. Ale na stánku nezůstane ani list papíru (teda kromě toho, co stánkař vykradne zevnitř jako plakáty a tak). My nejsme žádný lepší časopis, spíš se po nás kvůli velikosti všichni vozí, ale nechávat remitendu na stánku neexistuje, vozíme si ji až do redakce. Celé šachy s remitendou mají jednoduchý důvod - ročně se (co já vím) změní cca 30 % prodejců. Jsou sice na stejném místě, ale je to jiný provozovatel. Náhodné kontroly by tedy neměly moc smysl. Asi jako berňák v Praze, prostě není reálná šance, že by se zkontrolovali, byť časem, všichni.
Knížky se tam neválí z jednoduchého důvodu. Nemají omezenou prodejní dobu. Jsou na pultech, dokud se nevyprodají, třeba za dvacku. Třeba takové ty "miniknížky" a DVD, co se prodávají na stánku, vydavatelé po stažení jenom přelepí novým kódem a jdou do prodeje znovu. Vídám to ve skladech pokaždé, když tam jedu.
A taky vím, že my sami spolupracujeme se 2 společnostmi, které se distribucí remitendy (mimojiné i do čekáren, nemocnic apod.) živí. A že jsou tam hodně stará čísla má jednoduchý důvod. Řekněme, že časopis je v prodeji 1.-30. 31. se stáhne, počítá, sváží po celé republice, cca 10. si to může vyzvednout vydavatel. Oněm společnostem se remitenda předává jednou za měsíc, cca 25. Tam to musí roztřídit, probrat odpad a rozvézt. Cca 1. další měsíc může být časopis v ordinaci. Takže lednové číslo se v ordinaci objeví nejdřív v březnu.
Časopis který pro mne již dál nemá informační hodnotu (levné tituly, které jsem si koupila kvůli jednomu článku, který mě zaujal apod.) občas nechám pro další na místech, kde se běžně hromádky vyskytují.
A z mé zkušenosti - jako prodavačka v trafice jsem denně prováděla remitendy časopisů i novin, cokoliv neprodaného se musí pečlivě zaevidovat a odevzdat zpět vydavateli, jinak personál výtisk musí zaplatit jako by byl prodán. Je fuk jestli ho někam zašantročil nebo ho někdo ukradl.