Hledáte mléčné zdroje bílkovin pro svůj jídelníček? Poohlédněte se v obchodě po syrečcích, řeckém jogurtu, tvrdém méně tučném sýru (30 procent a méně tuku v sušině) nebo po skyru. Tento islandský fermentovaný výrobek, o jehož existenci na českém trhu jsme vás informovali brzy po jeho zavedení na trh, má z mléka na sto gramů hmotnosti až dvanáct gramů bílkovin (záleží na výrobci).
I proto jejich zařazení do jídelníčku nejen při hubnutí výživoví poradci doporučují, jelikož bílkoviny lépe zasytí a navíc pomáhají budování svalové hmoty. Jaké nové skyry jsou na trhu a proč ochucené varianty obsahují méně bílkovin nebo přírodní varianty?
Jak jíst skyr, i když vám nechutná
Při srovnání skyru například s bílým jogurtem, jehož chuti a struktuře se nejvíce blíží, má průměrně 4–5 gramů bílkovin na stogramové balení. Tím pádem jde o velice bohatý zdroj proteinu. Protože má ale trochu méně mléčně nakyslou, a navíc i trochu drsnou chuť i konzistenci, pro každého nemusí být tím nejideálnějším doplňkem stravy, jímž doplní bílkoviny.
Zkuste dát ale přírodnímu skyru šanci, nakombinujte ho s běžným bílým jogurtem 1:1, dejte si ho s müsli ke snídani, nebo ho využijte jako mix s kefírem při přípravě smoothie. Využijte ho při přípravě jogurtové zmrzliny nebo mu dopřejte místo v dipech k masu – chutná prostě nasladko i naslano.
Galerie: Skyr: je to jogurt, není to jogurt?
Skyr má devět příchutí a dvě limitky navíc
A pokud nechcete se skyrem moc experimentovat a neochucené varianty nejsou nic pro vás, nebojte se sáhnout po skyru s příchutí. Na českém trhu můžete vybírat skyry primárně od dvou mlékáren, Polabské (Milko) a Bohušovické. První jmenovaná nabízí jahodu, malinu, vanilku, višeň i ostružinu; Bohušovická mlékárna nabízí vanilku a borůvku se sníženým obsahem cukru, brusinku a kombinaci třešně s černým rybízem.
Podle informací Jiřího Kollára, manažera obchodu Bohušovické mlékárny, je ale nejoblíbenější příchuť jahoda a v těsném závěsu jsou borůvka a meruňka-broskev – prostě ovoce, které český zákazník zná i v čerstvé podobě například z vlastní zahrady.
Skyr hruška-skořice
Absolutní novinkou na trhu je ale hruška se skořicí a pro velký zájem se vrací i švestková příchuť. Navzdory tomu, že jde o limitky, které na trh vstoupily až teď v lednu, jde tedy o zimní novinky, na trhu by měly vydržet minimálně do začátku letních prázdnin. „Dospěli jsme k názoru, že vybraným příchutím dáme šanci během celého roku a nebudeme je omezovat přesným datem. Máme již připraveny jejich náhradníky a musím říct, že se zákazníci můžou těšit,“ sdělil nám Jiří Kollár.
Skyr švestka
Bílý skyr má více bílkovin, protože…
Ať už si ale vyberete skyr s jakoukoliv příchutí, mějte na paměti, že ochucené varianty obsahují méně bílkovin než ty přírodní. A je jedno, jakou značku či příchuť si vyberete. Důvod je prozaický. „Když se zákazník podívá na nutriční tabulku Skyru natur 130 g, zjistí, že obsahuje 12 g bílkovin na 100 g výrobku. Pokud ale vezmeme například Skyr jahoda 130 g, který obsahuje 26 g ovocné náplně, je zřejmé, že bílé složky Skyru je zde méně, a proto i méně bílkovin na 100 g. V nutriční tabulce musíme zohlednit veškeré složky, které jsou ve výrobku obsaženy,“ vysvětluje Jiří Kollár.
Jahodový skyr Milko tak obsahuje 9,5 gramů bílkovin na sto gramů výrobku, bohušovický 9,6 gramu.