Proč má stolice nejčastěji hnědou barvu a co znamená změna odstínu?

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Existují věci, o kterých se ve společnosti příliš nemluví. Ale i když to není právě salónní téma, hodně lidí zajímá, proč mají jejich exkrementy obvykle různé odstíny hnědé barvy, a to mnohdy bez ohledu na to, na čem si předtím pochutnají. A také co signalizují případné změny barvy.

I když se to může zdát jako projev prosté zvědavosti, od lékařů byste se dozvěděli, že barva exkrementů může napovědět hodně o tom, co se děje uvnitř vašeho těla. Výkaly jsou ve většině případů hnědé, protože jednou z klíčových látek, kterou organismus používá k rozkladu a vstřebávání živin, je žluč.

Za odstíny hnědé stojí žluč

Zatímco sama o sobě má žlutozelenou barvu, její role v trávicím procesu vede k již zmíněné barvě stolice. Obsahuje bilirubin, který je vylučován játry a ukládá se ve žlučníku. Během jídla se žluč uvolňuje do tenkého střeva, kde se bilirubin mění na urobilinogen a poté se redukuje na další látku, kterou je sterkobilinogen. Ten je pak oxidován na sterkobilin, který se vylučuje stolicí. 

Nedojdete si na WC bez projímadla? Riskujete poškození střev i jater Přečtěte si také:

Nedojdete si na WC bez projímadla? Riskujete poškození střev i jater

Zatímco sterkobilinogen je bezbarvý, sterkobilin je zodpovědný za hnědou barvu lidských výkalů. Ty jsou obvykle světle až tmavě hnědé. Čím déle je sterkobilin oxidován, tím tmavší bude stolice. Barvu výkalů ovlivňuje také jejich čerstvost, koncentrace sterkobilinu a některé další faktory.

Jste to, co jíte

Změna barvy stolice může být varovným signálem některých zdravotních problémů. Ne ve všech případech je však důvod k obavám. Určité potraviny totiž dokážou změnit barvu výkalů. Ty tak mohou dostat například zelený odstín po nadměrné konzumaci lékořicových bonbónů, načervenalý po červené řepě, melounu nebo rajčatech či kečupu. Výkaly mohou také zčernat, pokud se na jídelníčku objevuje určité množství potravy, která obsahuje hodně zvířecí krve, například vnitřnosti. Tyto změny barvy však může způsobit také krvácení v trávicím traktu, a tak je třeba vypozorovat, zda se objevují příležitostně a jestli jsou spojeny s některým druhem jídla.

Vláknina potlačuje chuť na sladké, ale pozor na zácpu Přečtěte si také:

Vláknina potlačuje chuť na sladké, ale pozor na zácpu

Nejčastější změny zbarvení stolice a jejich příčiny

Pokud se podíváme na různé odstíny stolice podrobněji, dozvíme se další informace, které nám napoví, zda je čas vyhledat lékaře, anebo jestli je barva přirozeným výsledkem složení stravy.

Zelená barva

Způsobit ji může konzumace zelených druhů zeleniny, jako je třeba špenát nebo kapusta, zelené potravinářské barvivo. Při zelenavě zbarveném průjmu nemusí být na vině barva jídla. Potrava se mohla vaším trávicím traktem pohybovat příliš rychle, takže žluč trávící tuky neměla čas dodat stolici hnědou barvu.

Žlutá barva

Mohou však nastat okamžiky, kdy bude exkrement žlutý. I tato barva je běžná pro mnoho lidí a kojených dětí. Ale ve chvíli, kdy je žlutá stolice mastná a zapáchá, může obsahovat příliš mnoho tuku, což by mohlo znamenat, že u vás může existovat problém s trávením tuků.

Je kimči jen móda, nebo kvašená zelenina skutečně zlepšuje zdraví? Přečtěte si také:

Je kimči jen móda, nebo kvašená zelenina skutečně zlepšuje zdraví?

Bělavá nebo jílovitá barva

Některé léky na průjem mohou někdy způsobit bělavou nebo jílovitě zbarvenou stolici. Stejně tak baryum, tedy tekutina, kterou je třeba vypít před některými druhy vyšetření horní části trávicího traktu. Závažnější příčinou je nedostatek žluči ve stolici. Tomu, aby se žluč dostala do tělesného odpadu, mohou zabránit některá onemocnění, jako je například žloutenka. Stejně tak může dojít k zablokování žlučových cest, například kvůli nádoru nebo žlučovým kamenům.

Oranžová barva

Tento odstín se objevuje obyčejně kvůli zbarvení některých potravin. Jde zejména o ty, které obsahují beta-karoten, tedy například mrkev, dýně nebo batáty. Ale také takové, které v sobě mají oranžové barvivo, jako jsou limonády, bonbóny nebo želatina. Oranžovou barvu výkalů mohou způsobit i léky, které obsahují hydroxid hlinitý.

Červená nebo načervenalá barva

Pokud v toaletní míse zahlédnete červenou nebo načervenalou stolici, zachovejte klid a nejprve si položte otázku, zda jste nejedli potraviny červené barvy. Jde například o červenou řepu, rajčata, kečup, rajský protlak, červené nápoje nebo meloun. Pokud si toho nejste vědomi, poraďte se s lékařem, protože červená barva může být samozřejmě také krev. Pokud je jasně červená, pochází pravděpodobně ze spodní části trávicího traktu, kdy mezi časté příčiny patří zhoubné i nezhoubné nádory, zánět tlustého střeva, polypy v tlustém střevě, divertikly (výchlipky) tlustého střeva nebo hemoroidy.

Černá barva

Podobné jako s červeným odstínem je to také s černou barvou stolice. Může jít o následek toho, že jste snědli potraviny tmavé barvy, jako třeba lékořici či borůvky, nebo si vzali doplněk stravy, který toto zbarvení způsobuje, například s obsahem železa. Ale černá barva může být také známkou vážnějšího problému, kterým je krvácení v horní části trávicího traktu. Může jít o krvácení ze žaludečních vředů, jícnových varixů, zhoubných i nezhoubných nádorů nebo při refluxní chorobě jícnu. Pokud nepřičítáte toto zbarvení stravě, je třeba zajít k lékaři.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).