Přesně tak- kvůli přepravě se sklízí nezralé plody. Hlavně že si globální byznys přijde na své. Už si asi zvykáme, že potraviny jsou zboží jako každé jiné: že by mělo mít jakési vitamíny a další nutriční hodnoty, je podružné.
Hlavně ať zase ekologové neupozorňují na úplně zbytečné a vedlejší problémy, pokud nám bude vládnout globální byznys a doprava nejen potravin přes celý svět: to je jistě velmi ekologické?
Ananas, banán, pomeranč, mango....... se již po staletí vozí přes celý svět a nikdy to nikomu nepřišlo divné.
Jablka, hrušky, třešně, jahody...... se vozí přes půlku světa v době, kdy u nás není sezóna. V době sezóny je k mání i české ovoce. To že i v sezóně si lidé raději koupí jablka z dovozu je jejich volba a je to jen o ceně. Takže globální byznys samozřejmě nabízí to, co po něm zákazník žádá. Neexistuje přeci žádné nařízení konzumovat vše z dovozu, nebo vy snad o něčem podobném víte?
Ne vy jste jen taková eko bojovnice z přesvědčení.
tsd
Ono stačí používat mozek, aby člověk došel k názoru, že místní potraviny budou nenáročné na přepravu, a víme, jak a kdy dozrály. Je na tom něco nejasného? Ekologie je jen příznivý vedlejší dopad, co nahrává domácí produkci.
Ostatně když europanák Juncker kritizoval Trumpa za odstoupení od klimatické smlouvy, lidé to komentovali tak, že Trump udělal moc dobře, když to Juncker označuje "za velikou chybu". :-)
Místní potraviny jsou sice nenáročné na přepravu, o to více je s podivem, že jsou dražší, než ty dovozové. Jestli ono to není tím, že cena přepravy nehraje až takovou roli, jak si představujete.
Kdybychom měli být soběstační v produkci např. jen tuzemského ovoce, musely by se rozšířit plantáže a sady. Neumím si představit ekologa, který by z toho jásal. (tedy kromě vás). Myslím, že rozhodně menší zlo je vypravit kamiony do Španělska, než si zhuntovat vlastí zem. Stačí se podívat na rozvojové země a jejich "ekologii", která je naprosto podřízená produkci a vývozu. Člověku je z toho trochu smutno, ale tak to chodí ve světě dospělých.
tsd