"Podíl vody v těle by měl v ideálním případě ukazovat kolem čtyřiceti až pětašedesáti procent. Vyšší hodnoty ukazují na jasnou diagnózu." Co je zase tohle za kra*inu, jaka jasna diagnoza? Moje chytra vaha mi ukazuje procento vody v tele 68-69 %, celkoveho tuku 5-6 %, spatny tuk 1, metabolicky vek - 12 let (je mi 37). A zadny otoky, nebo nafoukle bricho nemam.
Koukam, ze tady zase nekdo chytrej jak radio, kolik takovych vah jsi vyzkousel a porovnal je s laboratornim vysetreni
"Vítěz testu digitálních vah
Vítězem testu se stala váha Beurer BF 700, která se dá pořídit průměrně za 1430 korun.
Váží naprosto přesně, je velmi jednoduchá z hlediska obsluhy a relativně dobře změří i podíl tělesného tuku.
Také dokáže určit bazální i aktivní metabolický výdej a index tělesné hmotnosti (BMI) nebo zobrazit údaje o podílu vody v těle.
Ke zjištění informací o hmotnosti a dalších parametrech lze použít i aplikaci Beurer Healthmanager, do níž se data z přístroje přenášejí přes Bluetooth.
"
Ale naprosto přesné měřicí přístroje přesto existují. Záleží na požadavcích. Například čas lze měřit zcela absolutně přesně například na porouchaných ručičkových hodinách. Každý den nám naprosto přesně 2 x ukážou přesný čas, který je měřen opět naprosto přesně. Ale tak to asi nebylo myšleno. :-)
Já myslím, že důvěryhodným zdrojem je učebnice fyziky na druhém stupni základní školy.
Tam už se totiž vyučuje Ohmův zákon. Na odporu těla je založeno měření těch "nesmyslů". Princip je sice správný, ale provedení špatné, protože nejsou zaručeny standardní výchozí podmínky měření. Do hry totiž vstupuje hlavně přechodový odpor, mezi měřícími elektrodami a tělem. To je hlavní příčina nepřesnosti měření, resp. spíše indikace než měření. Je to jasné : mokré nohy X suché nohy, čisté nohy X špinavé nohy, a samozřejmě slaný pot. Tyto vlivy vnášejí tak velkou chybu, že o měření a přesnosti nemůže být řeč.
Na co zdroje a studie, když stačí fyzika zákl. školy a trochu logického úsudku.
tsd
Nejsem v zadnem pripade zastancem tech "tukovych" vah, ale domnivam se, ze ten princip je trochu slozitejsi a vliv prechodoveho odporu se da do jiste miry vyloucit. Mam za to, ze ty pristroje meri prenosove charakteristiky tela ve velkem rozsahu frekvenci a resi spis relativni vztahy mezi odezvami na ruznych frekvencich, nez absolutni hodnotu odporu. Jinak by to mereni nedavalo moc smysl. Ale muzu se plest a treba to jsou vazne jenom pitome ohmmetry.
Nejsou to jen pitomé ohmetry, ale vliv skin efektu je podbný jako u DC proudu a přechod. odporu. Mokrá (případně slaná) kůže x suchá čistá kůže je i pro vyšší frekvence velký problém a zanáší do měření velkou chybu.
tsd
P.S. elektřina je velký lenoch a nejde si vždy cestu nejmenšího odporu a je lhostejné jestli se jedná o stejnosměrný nebo střídavý proud. :-))
Zkus si muj prispevek precist jeste jednou. Samotne mereni absolutni hodnoty odporu nic nerika. Kdyz ale opakovane udelam nekolik mereni na ruznych frekvencich, tak z pomeru tech hodnot muzu zjistit nejake vlastnosti materialu. Frekvencni charakteristika bude mit asi jiny tvar pro spekouna a pro svalovce. Pokladam za nepravdepodobne, ze tuk i svaly by mely stejnou frekvencni zavislost impedance. Ja si teda myslim, ze neco z toho statisticky vycist ale pujde, ale nejakemu mereni podilu tuku na desetiny procenta taky neverim.
P.S. "Skin effect" je neco uplne jineho, ten se u tech mikroamperu vubec neprojevi.
ta váha už z principu musí ukazovat kraviny. A podle naměřených hodnot ukazuje. Váží možná naprosto přesně, ale tuk, vodu a další nemůže měřit přesně. Celkem přesně ty hodnoty může měřit něco jako Omron BF511 nebo Tanita BC 601 a podobné. Jen 5% tuku neměli ani vězni v koncentráku.
Ani tomu bych nevěřil, viz tech. parametry.
4. Technické údaje
Maximální kapacita vážení: 150 kg
Přesnost měření (stupnice dělená po): 100 g
Stupnice procentuálního podílu tuku: 0,1 % (přesnost může ovlivnit dočasná dehydratace či „přehydratace“)
Stupnice procentuálního podílu vody: 0,1 %
Stupnice podílu svalové hmoty: 100 g
Hmotnost kostí (minerálů v kostech): 100 g
Dennípříjem kalorií: kcal/kJ
Měřící proud: 50 kHz (100 uA maximálně)
Příkon: 4 x AA baterie (součást balení)
Spotřeba: maximálně 150mA
Nikde není ani zmínka o přesnosti měření. Sice měříte na stupnici s přesností 0.1%, ale netušíte co.
Proč výrobce nedeklaruje " přesnost měření " je jasné z mého předchozího příspěvku. Člověk by očekával, že takový parametr, jako je absolutní přesnost měření, (+-%) a povolená odchylka je u měřícího přístroje to podstatné, ale výrobce je neudává. Je to prostě jen taková hračka.
tsd
Váha dokáže objektivně měřit pouze hmotnost člověka, informace o vodě, svalech, tuku jsou na úrovni věštění. Asi jediné smusluplné využití tohoto věštění je toto https://www.youtube.com/watch?v=9Sy00Dx274I