Dřív jsem si ho párkrát koupila, ale mám špatnou zkušenost. Teď když vidím na obalu Penam, tak na to pečivo ani nemám chuť. Když vezmu např. sladký pečivo, připadá mi surovinově dost ošizený. Těsto bývá dost suché a náplň? Místo tvarohu nějaké bílé želé s polovičním obsahem tvarohu, maková náplň má 36% máku, pak je tam mouka, strouhanka... No a ty koblihy hustě posypané bílým čímsi chutnají taky divně.
Není to jen Penam, obecně se všechno to sladké pečivo zhoršilo. Dřív jsem na něm ulítávala, ale teď už na něj prostě nemám chuť, když nestojí za nic.
Zkuste na smažení domácí sádlo, nebudete chtít jinak. Vdolky, koblihy, lívance, všechno dělám na sádle. Pochopitelně na sádle neosoleném a bez cibulky, ale to se rozumí samosebou.
Oni se lidi nad tou představou hodně ošklíbají, ale jen do té doby, než dostanou ochutnat. Prase je boží dar! :)
Není sádlo jako sádlo. Nejkvalitnější je řemenové sádlo, to skutečně žádnou vepřovou pachuť nemá a to je to, co používaly naše babičky na buchty, lívance a další dobroty.
Dále je plstní sádlo, což je sádlo z dutiny břišní a to už má vepřovou pachuť. Pokud si kupujete škvařené sádlo, je to většinou z tohoto sádla. To už se na buchty nehodí.
No a pak je ještě střevní sádlo, sádlo, které obaluje střevo, a to už vysloveně smrdí. Ale kupodivu zabijačkovým produktům (hlavně jelitům) dodá ten správný šmak.
Tak to já si pamatuju, že ještě v letech 2010-11 se u nás v Jednotě prodávaly koblihy cukrované. Nutno poznamenat, že naposledy. Další sezonu už jako poslední řetězec taky přešly na plně chemické sypané aspartamem a dalšími syntetickými sladidly. Dnes už žádné s cukrem běžně nekoupíte. Pamatujete jak byly koblihy ráno v krámu sněhově bílé a odpoledne už byly takové lepkavé, olezlé protože je cukr hydroskopický (pohlcující vlhkost)? Jinak souhlasím, to co se dnes prodává je skutečně hnus.
Dextróza a palmový tuk místo normálního cukru, to už je jen taková třešnička na dortu celého nechutného Penamu.
A nejen jeho. Pečivo v krámech nekupuji téměř vůbec už několik let. V Plzni není snad jediná opravdu dobrá pekárna. Ještě koblihy z Glóbusu jsou jakžtakž, ale i ty se zhoršily.
A jako bonus ty prodavačky. Tuhle jsem chtěla nějaký celozrnný rohlík, bába se zaradovala, že má, a já to po ránu nějak nezvládla zkontrolovat. A pak jsem zjistila, že celozrnný podle báby znamenalo, že je obyč bílý rohlík celý polepený zatuchlými zrníčky čehosi. To byl nadlouho můj poslední pokus o nákup v pekárně.
... no protože -.cituji z článku: "dextróza s palmovým tukem neudělá nic", ale domácí či pravý vanilkový cukr, ten dělá divy!!!
Nebudem si nalhávat: ten, kdo viděl a ochutnal koblihy své prababičky, babičky a matky, případně své vlastní, ten ví, že kobliha vypadá a chutná úúúúplně jinak, než Penam-ová či jakákoliv jiná z hypermarketu, supermarketu, večerky, benzinky, ba i místní pekárny :)
Vždy se mi líbí jak šikovně do textu ty firmy zapracují větu typu "palmový olej je nejvhodnější" nebo "bez palmového oleje by to nešlo" ... atd. Naše maminky a babičky žádný palmový tuk neznali, ale za to kobližky měli výborné a né ty hnusy co se dnes prodávají. No a náplň, to je také kapitola sama. Něco ve smyslu "jahodová pomazánka" a podobně, brrr. A ještě mě dojímá vždy fráze "Tradiční české" nebo "Pravé farmářské" nebo něco podobného, to už je předem jasný, že to bude humáč.
Zapomínáte na jeden fakt...Jedná se o masovou produkci, ve které je důležité, aby všechny výsledné produkty byly stejné. Není tam místo pro odchylky ve složení, tvaru, barvě, chuti...Kdo za to z velké části může? MY spotřebitelé. Požadujeme vše unifikované, nablýskané a vybíráme očima. Samozřejmě hledíme i na cenu. Za "pravé a poctivé" si nejsme ochotni připlatit. Hlavně...I ten malý soukromník peče často z připravovaných směsí strojově , takže je to taková velkovýroba v malém. No a šizení také není výjimkou. Jen je moderní plivat na Babiše.
Aha, to leccos vysvetluje. Uz pred nejakou dobou jsem si vypestoval zvyk koblihu pred konzumaci oskrabat, zbavit ji toho "cukroveho" posypu. Pripadala mi potom tak nejak lepsi. Tez uz chapu.
Jenze ty koblihy jsou cele naramne podezrele, od "cukru" pres testo az po "marmeladu", ale to uz se oskrabat neda, tudiz se jim radeji vyhybam.
S loupaky/makovkami mam take problem. Nevim, jestli je to jen nostalgie po komunistickych loupacich, ale mam dojem, ze byvaly takove hutnejsi, jako ze jsem mohl vzit studene maslo z lednice, kousek ukrojit a namaznout na ten loupak. Dnes, kdyz vezmu studene maslo a kousek ukrojim, tak se doslova rozmaze ten loupak po masle.
Chodil sem pravidelně do malé pekárničky nakupovat pečivo. Jen co pekárnu koupil velkovýrobce, vše se dováží, kvalita i výběr šel rapidně dolů, tak už tam nechodím.. A Penam kapitola sama o sobě, v nouzi sem od nich koupil 3 balené obyč rohlíky, jeden sem nedojedl a 2 vyhodil.. A to sem si myslel že obyčejný rohlík je vždy skoro stejný, ale ta chemie co byla cítit z Penamu fuj nikdy víc.. Problém je to, že velcí výrobci se honí jen za ziskem, zákazník je nezajímá.
Pan Paulík tvrdí: "Když se podíváte na složení výrobků, vypadá to, že jsme chemická továrna, ale většina z těchto věcí je přírodní, jen jsou značené E ".
No, tak se na to podíváme. V článku jsou zmíněny koblihy. Taky je peču doma. Dávám tam cukr, sůl, vejce, mouku, droždí, máslo a mléko. Sypu cukrem, případně pomažu domácí marmeládou (ovoce 60-70% + cukr). Celkem osm ingrediencí plus sádlo/máslo, na kterém to smažím.
A jak dělá koblihy babišova chemička?
pšeničná mouka, pitná voda, náplň ovocno-meruňková 12 % , rostlinný tuk palmový, koblihová směs [pšeničná mouka, cukr, sušená vejce, rostlinný olej kokosový, sušená syrovátka, pšeničný lepek, jedlá sůl, mléčná bílkovina, emulgátory (E 481, E 471), glukózový sirup, jablečná vláknina, kypřící látky (difosforečnany, uhličitany sodné), aroma, zahušťovadlo E 466, kukuřičná mouka, kaseinát sodný, bramborové vločky, látky zlepšující mouku (kyselina L-askorbová, L-cystein), barvivo E 101, enzymy], droždí, rostlinný olej řepkový, posypový cukr (dextróza, pšeničný škrob, plně ztužený rostlinný tuk palmový, protispékavé látky (E 470a, E 451), aroma etylvanilín), tuzemák (voda, líh, barvivo E 150a, cukr, aroma)
Vůbec nemá smysl pozastavovat se nad tím, jak to, že ovocnomeruňková náplň je z jablek a hrušek a meruňky neviděla ani z rychlíku (vyjma chemického ovonění).
Ale co to těsto?
palmový tuk
kokosový olej
E481 - Stearoylaktylát sodný
E471 - Mono- a diglyceridy mastných kyselin
glukózový sirup
E466 - Karboxymethylcelulóza
bramborové vločky
E920 - L-cystein
E101 - Riboflavin
E451 - Trifosforečnany - sodný a draselný
etylvanilín (vyráběný z ropy/uhlí)
A to je jen výčet toho nejzajímavějšího. Celkem napočítáno 47 přísad. Už jen těch éček a sajrajtů jsem napočítal 11, což je víc surovin, než já na moje koblihy potřebuju celkem.
Případné okecávky o průmyslové výrobě si můžete nechat od cesty, kobliha není trvanlivé pečivo, to je zboží rychlé spotřeby.
Kolik vám za tenhle PíáR blábol soudruh Bureš zaplatil?
Penam má výrobu koblih jako přidružený závod k závodu na zpracování koňských koblížků. Podle toho to taky chutná.
Jinak vám teda vůbec nežeru, že Babiška ty svý bakelitový vánočky ručně plete. A ta dextróza s palmovým tukem, to je fakt chuťovka, já jsem si vždycky říkal, proč mi to tak nechutnalo, když jsem to kdysi ještě naivně žral.
Teď mám jednoduché pravidlo: máte pečivo od někoho jiného než Penam? Tak to koupím. Máte od Penamu? Děkuji, nechci...