Odrážedla ničí dětem kotníky i kyčle. Nejhorší jsou nízká se čtyřmi koly

22. 8. 2023

Sdílet

Plastová motorka, tříkolka, koloodrážedlo, koloběžka… Dopravních prostředků, které dnes parkují v předsíních bytů a domů rodin s malými dětmi, je nespočet. Jenže ne všechny jsou neškodné. Nejoblíbenější modely mohou dětem zadělat na budoucí problémy s pohybovým aparátem.

„,Infekce‘ vbočených kotníků má svůj počátek (…) po ,sametové revoluci‘, kdy se s odrážedly ,roztrhl pytel‘. Najednou jsme se v ordinacích nestačili divit, kolik se začalo objevovat dětí, které měly kotníky do x. Netrvalo dlouho a původ se dal docela lehce odvodit při rozhovorech s rodiči. Téměř u všech dětí bylo společné pojítko – ODRÁŽEDLO!,“ píše na svém facebookovém profilu dětská fyzioterapeutka Jana Skalová.

Co se dozvíte v článku
  1. Na odrážedlo, až když chodí
  2. Musí se přizpůsobit vozítko, ne dítě
  3. Široká odstrkovadla neprospějí nohám ani zádům
  4. Motorka je lepší, ale pořád ne ideál
  5. Koloodrážedlo jako nejlepší volba
  6. Nikdy nezapomeňte na helmu

Odrážedla podle ní způsobují u dětí vpadlé kotníky, protože se malí jezdci odrážejí od vnitřních hran chodidel. Výsledek ale nejsou jen boty sešmajdané v těchto místech, ale hlavně následné potíže s držením těla a bolesti pohybového aparátu.

Na odrážedlo, až když chodí

Máme tedy zavrhnout šmahem všechna odrážedla a nechat děti prostě jen chodit? Ne, to zase nutné není. Nicméně je dobré při výběru přemýšlet, zkoušet a hledat.

„Nejdůležitější informace: Jestliže chcete pořídit děťátku odrážedlo, tak opravdu nejdříve v době, kdy samostatně a jistě chodí, tedy se umí zastavit a změnit směr chůze,“ uvádí fyzioterapeutka Michaela Kačírková (detskafyziomama.cz).

Zapomeňte na posazování kojenců a chodítka, děti potřebují lézt Přečtěte si také:

Zapomeňte na posazování kojenců a chodítka, děti potřebují lézt

Musí se přizpůsobit vozítko, ne dítě

A po jakém odrážedle tedy vůbec koukat? Podle čeho vybírat? Zásadní je, aby se odrážedlo přizpůsobilo dítěti, a ne naopak.

Kačírková proto rozhodně nedoporučuje nízká a široká čtyřkolová odstrkovadla, která se přitom často inzerují jako vhodná už pro děti od 10 měsíců, tedy zpravidla ještě nechodící. Mají jim pomoci se rozchodit. Jenže právě v tomhle jsou odborníci zajedno – nejvíc dětem prospějeme, když je tzv. necháme být a nebudeme jejich vývoj svou pomocí nijak uspěchávat.

Galerie: Jak správně vybrat dětské odrážedlo?

Široká odstrkovadla neprospějí nohám ani zádům

Zmíněná čtyřkolová odstrkovadla ovšem neprospějí ani dětem chodícím. Sedí se v nich totiž hodně zeširoka, a proto se následně „dítě odstrkuje oběma nohama současně a má výrazně vytočené špičky směrem ven, navíc se odráží přes vnitřní hranu chodidla,“ popisuje Kačírková.

Dětská chodítka, závěsná hopsadla, skákadla: pro děti zcela nevhodné Přečtěte si také:

Dětská chodítka, závěsná hopsadla, skákadla: pro děti zcela nevhodné

„Odráží se tak pomocí vnitřních rotací kyčlí. Tento pohyb podporuje valgozitu kotníků (kotníky vpadlé dovnitř) a ,X’ postavení kolen (pokud vaše děťátko sedá do W sedu, tak podporuje i ten). V případě, že se odráží nohama současně, tak tím přetěžuje i oblast bederní páteře,“ vysvětluje.

Motorka je lepší, ale pořád ne ideál

Klasická plastová motorka, kterou rodiče svým potomkům pořizují nejčastěji, už je o malinko lepší, protože má užší šířku sedu, nicméně ani tak nemusí být dostatečně úzká. Minusem je pak také nemožnost nastavit výšku. A problém mohou být i samotná zadní kolečka, která někdy dětem překážejí a ty se pak musejí odrážet nožkama od sebe.

Kvůli dvěma kolům vzadu také dítě nemusí balancovat a zapojovat tak svaly středu těla a trupu. Pánev se kvůli svalové pasivitě dostává do podsazení, a dítko se proto může hrbit.

„V případě, kdy vaše děťátko sedá převážně do ,W‘ sedu či má nějaký problém s chůzí (vytáčí, vtáčí špičky, chodí po špičkách), bych se odrážedlům vyhýbala co nejvíce a nepořizovala ani variantu s užším sezením. (…) Jestliže byl a je vývoj děťátka v pořádku, do ,W‘ sedu si sedá jen občas, chůze je v pořádku, občasnou jízdu na užším odrážedle, ideálně i vyšším, bych nezakazovala,“ dodává ještě fyzioterapeutka Kačírková.

Oblíbený sed do W škodí kloubům, raději ho dítě rychle odnaučte Přečtěte si také:

Oblíbený sed do W škodí kloubům, raději ho dítě rychle odnaučte

Koloodrážedlo jako nejlepší volba

Úplně nejlepší ale podle ní je počkat s pořízením „vozidla“ až do chvíle, kdy je dítě dost velké a zralé na tzv. koloodrážedlo. Jde v podstatě o kolo bez šlapek – odrážedlo se dvěma koly. Mají úzké sedlo s nastavitelnou výškou, některá i nastavitelnou výšku řídítek, často brzdu, díky které se děti připravují na jízdu na klasickém kole, a díky nafukovacím kolům i částečné odpružení. Děti se na nich učí nejen prostorové orientaci, ale hlavně také trénují balanc, což se jim potom bude hodit na klasickém kole. Nohama se na koloodrážedlech oproti motorkám odrážejí střídavě.

A jak by mělo dítě na koloodrážedle vypadat? „Sedí s napřímenými zády, když sedí, opírá se celými chodidly o zem (má mírně pokrčená kolena), při pohybu se střídavě odráží nohama kupředu. Odráží se přes patu, zevní hranu a přes prsty. Kolena nepadají dovnitř, špičky nesměřují směrem ven – neodráží se přes vnitřní hrany,“ shrnuje Kačírková.

Nikdy nezapomeňte na helmu

Na co ještě nezapomenout? Samozřejmostí by na jakémkoliv prostředku měla být helma. I z motorky totiž může děťátko spadnout, a pokud dopadne hlavou na chodník, nebo nedejbože na obrubník, může být neštěstí na světě.

Pořídili jste nebo plánujete pořídit pro své děti odrážedlo?

Jízda versus chůze

Jedno je jisté – dítě na dopravním prostředku je rychlejší. Navíc je jízda něco jiného, zpestření, rozvíjí motoriku… 

Nicméně nejdůležitějším druhem pohybu by měla stále zůstat chůze, která je pro rozvoj pohybového aparátu jednoduše nejdůležitější a nejzdravější. Především v dnešní době, kdy trávíme obrovské množství času vsedě. 

Při chůzi totiž protahujeme bedrokyčelní sval, tzv. iliopsoas, který, pokud je vlivem častého vysedávání zkrácený, může způsobovat naklopení pánve dopředu, následně prohnutí v bedrech a celkové vadné držení těla včetně špatného postavení nohou.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).