Když se podívám, k čemu byl človek "zkonstruován", přijde mi jako jeden nevhodný extrém vegetariánství - a jako druhý nevhodný extrém jíst maso denně (a několikrát denně). Sám se snažím jíst maso tak 2x týdně, jiné dny jíst vegetariánsky. Tento způsob života považuji za harmonický a vyvážený. Jinak chápu lidi, kteří se vzdají hovězího a vepřového, ale nechápu lidi, kteří se vzdají např. ryb - taková dobrota! (a jsou zdravé!)
"nechápu lidi, kteří se vzdají např. ryb - taková dobrota! (a jsou zdravé!)"
To proto, že nerozumíte etickým důvodům, které velkou část lidí k vegetariánství přivádí. Protože v takovém případě je chuť a pseudozdraví výměnou za zbytečnou smrt irelevantní. Ale možná si jen idealizujete rybolov, těžko odhadnouti jak přemýšlíte.
Nerozumím těm etickým důvodům.
Četl jsem jednu velmi výstižnou definici vegetariánství - vegetarián je člověk, který jí jen ty živočichy, co nejsou vidět. Proč je neetické zabít živočicha dost velkého na to, aby byl vidět, a přitom zabít menšího je etické?
A jen tak mimochodem, u nás i vegetariáni mají spoustu živočišných bílkovin. podle testů mouky, luštěnin a rýže u nás prodávaných je 70% napadených skladištními škudci, takže všichni jsem hmyzožravci.
Věřte mi, že pokud by existoval způsob jak zabránit zabíjení hmyzu, každý vegetarián (a obzvláště vegan, neboť vegetariáni bývají často pokrytci) by to uvítal.
Avšak žádný takový způsob neexistuje a obecně jde o to ubližovat co možná nejméně (žádný vegan se do jisté míry ubližování nevyhne, např guma a ocel se zpracovávají za pomocí živočišných produktů a prakticky neexistuje způsob jak se tomu vyhnout).
Další věcí, kterou byste si měl uvědomit, je, že drtivá většina (v USA tuším 90%, u nás minimálně přes polovinu) vypěstovaných plodin jde na výkrm (ne obživu; výkrm) hospodářských zvířat, a proto pouhé vyřazení masa drasticky snižuje množství zabitého hmyzu (v přepočítání na jednotlivce).
S tím, že vegetariáni konzumují spoustu živočišných bílkovin - opravdu víte co v našich krajích znamená býti vegetariánem? Označují se tak laktoovovegetariáni, běžně konzumující živočišné produkty.
Takže abych to shrnul, vaše "výstižná" definice je hloupost, zabíjet hmyz není etické, ale není jiná možnost.
Morální problém vidím takto: Pojídáním čehokoli něčemu ubližujeme, něco usmrcujeme. Od velkých živočichů přes hmyz a drobnou havěť a ještě titěrnější (kvasinky a jiné mikroorganismy) až k rostlinám, které možná také vnímají bolest.
Protože jsme každý jiný, máme každý svou hranici postavenu jinde. Někdo je schopen zabít člověka. Jiný jej dokáže zbít. Někdo násilí na lidech zavrhuje a přitom pojídá těla "velkých" živočichů. Další má tu hranici u ryb. Někdo až za nimi. Někdo nepije ani alkohol (makaly na něm přece kvasinky a musely umřít) atd.
Nějakou (náročnější) hranici si postaví samotář, který má svou stravu plně pod kontrolou. Jiná je situace, když se někdo vyhýbá masu, ale nemůže si třeba v závodní jídelně vybírat a zkoumat, jestli i v tom bezmasém jídle není nějaké stopa (třeba živočišného tuku). Jestli v polévce, která není na výběr, není něco ze zvířat apod. Chystání "čisté" svačiny doma je zase zdržující a není to ono. Tak prostě za ten dar poděkuji, poprosím za odpuštění a nebudu si za každou cenu hrát na hrdinu vegetariána.
Je to těžké. Nejsme dokonalí ani nemůžeme být. Můžeme se trochu polidštit třeba tím, že si dáme maso jednou či dvakrát do týdne... Nakonec -- jak to bylo ještě před několika desítkami let na vesnici? Maso mívali jednou za týden a to ještě nepříliš velký kus (aspoň tam, kde jsem dřív bydlel).
Pohoda, hezký den
Chápu vaše nepochopení, byla pozdní hodina... A skutečně je hloupost lidi soudit a vyčítat. Souzení nám nepřísluší a vyčítání není na nic. Mně zde nejde o souzení a už vůbec ne o vyčítání. Každý se přece svým konáním a myšlením odsuzuje sám. Šlo mi zde jen o rozlišení stupňů morálního pohledu na nemasožroutství. Něco podobného, jakože někdo je schopen ukrást jinému třeba poslední peníze, další auto, jiný třeba "jen" kancelářskou sponku...
A s tou všežravostí to vidím také jinak.
1. Člověk a jeho vývojoví předci byli býložravci, kteří příležitostně či spíše výjimečně (třeba v nouzi) pojedli jiného živého tvora. To, co se děje dnes, je tragická rozežranost a degradace člověka.
2. Je to i v Bibli. O pojídání masa se mluví až někde u Mojžíše. Přikázání "Nezabiješ" bylo posléze přeinterpretováno a byla stanovena pro nás těžko pochopitelná pravidla, jaká zvířata a jakým způsobem upravená se smí a nesmí jíst. Ježíš později o takových věcech mluví takto: "...ale pro tvrdost vašich duší ... byla přikázání změněna".
A s tím dýcháním -- to je jedna z mála věcí, kde si od přírody nemůžeme brát více, než potřebujeme (i když i to by se dalo diskutovat). Asi se budu opakovat, ale mnoho zlých skutečností je způsobeno tím, že si pro sebe bereme více, než potřebujeme. A nebudu říkat, co potřebujeme a co je "nadstandard". I tady má každý svou hranici. Podle ní by se dalo porovnávat a kdo by chtěl, i posuzovat.
Pohoda, hezký den
Jak muzete v jednom prispevku mluvit o jidle a kradezi? Za jidlo platim a nikomu tim neublizuju. Moralka je predevsim o souziti ve spolecnosti lidi, ne o zakladnich zivotnich potrebach.
1. Ze jedl clovek maso jenom v nouzi je absolutni nesmysl. Dejte vybrat mezi masem a salatem normalnimu cloveku(tedy nekomu, kdo neni zatizen ekofasistickoou propagandoou).
2. Bible je soupis baji a povesti, ne argument.
Nemluvil jsem o jídle, ale o zabíjení (a ubližování). Na tom se nechci podílet, protože to cítím jako morální problém. Utěšování se tím, že za zabíjení a utrpení zvířat platím, považuji za pokrytectví a omlouvání škaredého činu. Vy třeba ne, když zužujete morálku jen na společnost lidí. Právě o tom jsem psal už na začátku, že lidé mohou mít a mají jiná měřítka. A tím, co jste napsal vy, to jen potvrzujete. Podobně odlišné měřítko mají lidé i co do základních životních potřeb.
Nabízí se ještě otázka, zda stejně souhlasíte a podporujete trápení domácích zvířat, usmrcování mláďat zvláště krutým způsobem, kohoutí a býčí zápasy apod. Jak vám vychází srovnání se zacházením s hospodářskými zvířaty ve velkochovech, při jejich převozech a na jatkách...? To neznáte, protože to není vidět, to se neukazuje, o tom se nemluví.
Ad 1. Opět chybí definice normálnosti. Další věc, na níž se nedá snadno shodnout. Pro mě je normální nezabíjet a neubližovat, pro vás zřejmě něco jiného.
Ad 2. I to se říká...
Pohoda, hezký den
Ja se nepotrebuju nijak utesovat. Jsem ziva bytost, ktera dycha, prijima potravu, vylucuje a dela jeste spoustu dalsich veci, bez kterych by nezila.
Svevolne trapeni zvirat rozhodne nepodporuji, ale vyroba potravy je jina vec. Co treba rizkovani stromu, to je taky podle vas moralni zlocin? Proste aby byla kvalitni potrava pro vsechny, tak neni mozne se ke kazdemu pozivatelnemu organismu chovat, jako kdyby to byl clovek.
1. Odmyslete si slovo normalni a nechte tam jen "clovek nezatizen ekofasistickou propagandou(a jinym nabozenstvim)"
2. To je realita.
> Ja se nepotrebuju nijak utesovat.
Pozoruji, nemusíte zdůrazňovat.
> Svevolne trapeni zvirat rozhodne nepodporuji, ale vyroba potravy je jina vec.
Včil tedy sám sobě odporujete. O tom už jsem ale psal. Může za to vaše neznalost a rozšířená propaganda potlačující skutečnoti týkající se trápení hospodářských zvířat.
> Co treba rizkovani stromu, to je taky podle vas moralni zlocin?
Řízkování, roubování - to je množení a zušlechťování. Děje se to čistě a ohleduplně. Jako operace v nemocnici. Bez úmyslu ublížit. Porod taky asi bolí a matky bývají šťastné. Naopak chov zvířat při umělém světle v nečistých malých klecích "umělohmotným" krmivem a následný převoz v promrzlých kamionech s polámanýma nohama ve vlastních výkalech a posléze odřezávání tělesných částí zaživa ve visu za nohy...
> Proste aby byla kvalitni potrava pro vsechny, tak neni mozne se ke kazdemu pozivatelnemu organismu chovat, jako kdyby to byl clovek.
Ale je. Jen té potravy = mrtvých a trápených zvířat nemusí být zdaleka tolik. Což třeba naučit se chovat k nim tak, jako by to byly dary (Boha, vesmíru, přírody... -- jak libo)
A že by ta potrava byla kvalitní? Vyhnaná umělými krmivy, nadopovaná antibiotiky, chovaná při umělém světle bez přirozeného větrání... Promiňte, prosím, nechtěl jsem vám kazit chuť. Na to se však nedalo neodpovědět.
> 1. Odmyslete si slovo normalni a nechte tam jen "clovek nezatizen ekofasistickou propagandou(a jinym nabozenstvim)"
Obávám se, že ani ve výkladu těch zbývajících pojmů se zatím neshodneme. Sice je mi to líto, ale včil to nejde jinak. Třeba až někdy... Tím se netrapte.
> 2. To je realita.
Nepopírám, že se vám to tak jeví.
Pohoda, hezký den -- spíše dobrou noc.
Koukam, ze se asi bavim s ignorantem:
>> Ja se nepotrebuju nijak utesovat.
>Pozoruji, nemusíte zdůrazňovat.
Tohle ma byt co? Kazdy, kdo obhajuje svuj nazor, to dela proto, aby se utesoval?
>> Svevolne trapeni zvirat rozhodne nepodporuji, ale vyroba potravy je jina vec.
>Včil tedy sám sobě odporujete.
Ale no tak... kdyz zabiju zvire kvuli masu a kuzi, tak je to neco jineho, nez kdyz ho zabiju pro poteseni ze zabijeni, nebo snad ne?
>Řízkování, roubování - to je množení a zušlechťování.
Takze kdyby bylo mozne uriznout kus kravy a prilepit ho k praseti kvuli vyssim vynosum, tak to bude take zuslechtovani?
>Což třeba naučit se chovat k nim tak, jako by to byly dary
To znamena pro kazdou slepici obrovska louka, na noc prikryvku a trikrat tydne na masaz?
>Vyhnaná umělými krmivy, nadopovaná antibiotiky, chovaná při umělém světle bez přirozeného větrání
Cozpak je to o tolik jine, nez zastrihovani stromu pro vynos, pesticidy, hnojiva, ...? Jasne, mohli bysme vsichni jist super"bio", ale to by nas nesmelo byt tolik.
>Nepopírám, že se vám to tak jeví.
A nekomu se zase Zeme jevi kulata, ne placata. S tim se holt musime smirit.
Rozdíl mezi tím zabít kvůli potěšení a zabít kvůli masu je čistě subjektivní - mrtvola je tu v každém případě. Všechny genocidy byly obhajovány "nutností" a primárním motivem nebylo potěšení.
Vyšší zvířata mají na rozdíl od rostlin nervovou soustavu a je zjevné, že vnímají bolest. (Pokud namítnete, jak to víme, namítnu, jak víte, že bolest vnímají jiní lidé.)
Osočování ekofašisty je modní a úplně stejně mimo, jako kdybych vás nazval třeba karnikomunistou.
No, já namítám, jak víte, že rostliny nevnímají bolest. Přece rostliny na poškození reagují (a co jiného je bolest, než reakce na poškození). A nejen to, pokud je jedna rostlina napadena škůdcem, začnou i okolní rostliny produkovat protilátky, i když ještě napadeny nejsou. Takže rostliny si dokonce umí spolu popovídat. To, že jejich citům a komunkaci nerozumíme, neznamená, že neexistují.
Je pravda, že nemůžeme vědět, jestli rostliny necítí bolest, na druhou stranu je pravda, že to není argument proti vegetariánství, protože vegetariáni rostlin spotřebují méně, protože ve zvířatech je skryto více rostlin, než by spotřeboval člověk přímou spotřebou.
Vegetariáni si jistě nemůžou přivlastňovat patent na pravdu a etické žití, jak už bylo psáno, zvířata jsou všude, v pneumatikách, knihách, pěnách na holení... Vyhnout se tomu nejde, dokonalosti nelze dosáhnout. Přesto si myslím, že bychom se měli snažit zdokonalovat a nevytvářet zbytečně utrpení.
Padlo tady cosi, že "rozumný" člověk sní radši maso než zeleninu. Proti tomu se musím ohradit, protože naše kultura je tak nastavená, i když si to neuvědomujeme. "Bez masa není oběd." Zkuste si udělat experiment, nabídněte volbu mezi jablkem, paprikou a flákotou masa štěněti, nějakému dalšímu všežravci a nabídněte to dítěti. Pravdou je, že mnoho dětí, když se dozvědí, co to to maso je, maso jíst nechtějí, jsou k tomu donuceni. Štěně jsem protestovat nikdy neviděl...
Osobně se o jakési vegetariánství snažím, nic ale nejde hned. Kdysi jsem se rozhodl jíst maso jednou týdně, pak jsem ho omezil úplně, nic ale nemám proti tomu, pokud někdo maso občas sní, pokud si je jistý, že se ono zvíře mělo dobře. Zato kupovat levné maso z Tesca a ospravedlňovat to tím, že jíst maso je přirozené, je opravdu pokrytectví.
Myslím, že masojedlíci se bezmasé stravě brání zbytečně, osobně nemám pocit, že bych o něco přicházel (i když kdysi mi to samozřejmě přišlo jako hrozné omezování :), článek správně varuje, že člověk se musí nejdříve pozajímat, jak se stravovat správně, ale to by se měl zajímat i masojedlík. Vegetariánství může být nedostatečně výživné, ale může být i zdraví prospěšné.
Doporučuji knihu Průvodce (začínajícího) vegetariána, je to vyčerpávající kniha na téma, jak vegetariánství nastavit správně.
Naprosto se ztotožňuji s Vaším "experimentem". Když dítě zjistí, že maso je zabité zvíře, zhnusí se. Proč? Protože mu přece celý jeho krátký život vštěpují všichni do hlavy, že ke zvířátkům musíme být hodní. A najednou mu ti samí lidé suverénně strčí na talíř mrtvé kuřátko a zlobí se, pokud ho dítě jíst nechce. Rodiče už jsou totiž natolik ovlivněni společností, že jsou přesvědčeni, že zabít krávu za účelem potravy a zabít kočku není to samé. Dítě ale ovlivněno ještě není a myslí naprosto prostě - zabít prase je to samé jako zabít domácího mazlíčka (protože oba to bolí, když do nich kopneme, oba jsou živí, z obou teče krev atd.). Až společnost mu bude tvrdit, že je v tom rozdíl. A pokud se s tímhle názorem neztotožní a bude říkat opak - společnost ho slovně zlinčuje (asi tak jako to tady dělá pan Jiří a další). Takže se většina lidí dříve či později přizpůsobí. Je totiž těžké tvrdit dlouhodobě opak a žít s lidmi, co si o člověku myslí, že je debil, jen proto, že má jiný názor než většina. Lidi totiž mají pořád potřebu vidět černobíle - pravdu musí mít podle nich buď jeden, nebo druhý. A pokud má někdo jiný názor než my, tak nám to připadá, jakoby nám říkal, že jsme idioti a tak začneme být agresivní a hájíme se zuby nehty a chceme se "hádat" (i když ve skutečnosti nám náš názor nikdo brát nemusí).
realita je to, co si každý člověk sám určí. A když se někdo rozhodne nevytvářet realitu utrpení pro sebe a tím ani pro ostatní, je to jen pro jeho dobro a i pro dobro všech ostatních. Zvlaste když je svet ve stavu takovem, v jakém je. Není žádná trvalá realita, je jen to, co si sami vytvoříme, resp. vytváříme.
Vegetarián nejsem, ale hned bych chňapla po salátu (a kvůli tomu tedy rozhodně nejsem nenormální). A rozhodně souhlasím s jedním z příspěvků níže - nadměrné jezení masa je naučené. Když dáte vybrat "normálnímu dítěti" (tedy průměrnému dítěti) mezi houskou a masem, vezme si housku. Potýkal se s tím snad každý (i když výjimka samozřejmě potvrzuje pravidlo). Dost dětí zkrátka nechce jíst maso. Přijdou mi docela vtipné Vaše řeči o ekofašistické propagandě - podle Vás jsou děti zatížené takovou propagandou a proto maso nechtějí? Je to (pro Vás bohužel) mnohem jednodušší - prostě jim nechutná. A pokud ještě k tomu zahlídne v kuchyni naporcovanou syrovou flákotu, nebude pak chtít maso ani dítě, kterému normálně maso chutná (řekla bych, že proto, že vidí souvislost mezi krví a masem svým a mezi tím, co leží na stole, ale to je pouhá spekulace). Maso začínáme s oblibou jíst až s věkem. Protože rodiče nám hubují, pokud to maso nechceme. Je to jednoduché přizpůsobení se dospělým. Mě třeba maso velkých zvířat nechutná dodnes, naopak se mi z té chuti zvedá žaludek. Naopak při pohledu na takový pomeranč se mi sbíhají sliny.
Takže je vážně naprosto ubohým a primitivním zjednodušením světa říct, že každý, kdo dá kdykoli z JAKÉHOKOLI důvodu přednost před masem jiné potravině, je ekofašista.
Od přírody že jsme masožravci ? Když zkusíte přemýšlet vlastní hlavou, dojde vám že ne. Od rovných a plochých zubů, přes naše střeva (jediná potravina, která nám tam hnije je maso, jelikož naše střeva jsou 6x větší, než my sami a každý pravý masožravec mà velmi krátká střeva - uzpůsobená k jedení masa) až po naše nulové masožravé instinkty jsme stoprocentní býložravci.
Některé pokusy naznačují, že i rostliny cítí bolest. Takže budu-li rozumět etickým důvodům, budu jíst šutry? Jinak - kdyby během evoluce druhů při vývoji života na zemi převažovaly ty vaše "etické důvody", tak nejspíš dodnes plaveme v kalužích jako prvoci. A rybolov si zřejmě neidealizuji o nic víc, než Vy si idealizujete takovou sklizeň rostlin pomocí brutálních kombajnů.
Pokud narážíte na Backsterovy experimenty, tak se podívejte, co vlastně zjistily a jakou mají reprodukovatelnost. Nesprávně citovat závěry studií a ještě na tom stavět vratké konstrukce umí každý.
Možná si to neuvědomujete, ale dnešní civilizace je trošku jinde než prvoci. Zvířata a dřívější lidé neměli možnost volby, což se u člověka změnilo a inteligence nám umožňuje být etičtější (což je právě výlučně lidská vlastnost) než primitivní předci lidí.
Ohledně zbytku si Vás dovoluji odkázat na můj příspěvek výše, určený panu Pavlovi.
Já mám pocit přesně opačný. Takže bych to shrnul: Podle vegetariánů je etické nejíst maso a neetické jíst maso. Podle mě je etické na návštěvě či na oslavě jíst to, co dostanu, a pochválit pak hostitele. Neetické podle mě je prohlašovat "tohle já jíst nebudu". Já sám jsem se například rozhodl nejíst uzeniny - jsou opravdu dost škodlivé a většinou plné chemie. Ale když jednou za půl roku někde na návštěvě dostanu jídlo s uzeninou, tak nedělám fóry, neuvádím hostitele do rozpaků a prostě to sním. Párkrát za rok mi to neublíží. Kdyby vegetariáni tohle uměli a nehrotili to vždy do krajnosti, nic bych proti nim neměl.
Rozhodně nechci nikoho přesvědčovat, aby se třebas podíval do encyklopedie na definici slova vrah, kde by zjistil, že toto slovo se vztahuje výhradně na zabíjení lidí. Rovněž nechci nikoho přesvědčovat, aby se zamyslel nad tím, jestli převážná většina jeho předků, kteří třebas chovali na dvorku slepice, byli vrazi.
Dobrý den, jsem vegetarián, ale souhlasím s vámi. Z toho v co věřím je lidský cit nejvyšší. Pod tím opice, velká zvířata, ptáci, ještěrky, stromy, trávy, bakterie... Vždy je lepší ublížit tomu nižšímu než vyššímu, ideálem je neubližovat. Urazit hostitelku, která radostně chystá je smutné. Stejně tak ale hostitelka urazí vás, pokud předem řeknete, že jste vegetarián a ona bude servírovat sekanou. Při sjednání času návštěvy stačí jen říct, co chcete. Dělají to alergici, můžou i vegetariáni. Extrémismus je vždy špatný. Petr
Olovo je zdrave ??? http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_in_fish
Jste na omylu, ryby vůbec nejsou zdravé.Obsahují spoustu mrtvolných bakterií. Rybí maso se totiž díky slabším buněčným membránám rozkládá daleko rychleji než maso savců, které je ovšem také škodlivé vlivem blízké příbuznosti člověku. Krom toho ryby filtrují škodliviny z moře a vodních toků. Čichněte si někdy jak ryba smrdí. Já nejím maso 20 let a jsem zdráv. Nezapomínejte, že člověk je jen přeměněná ryba.
Masná lobby nebo nedostatek čtenářů? Ono je to celkem jedno, většina (potenciálních) vegetariánů si najde nezaujaté informace (doporučuji portál veganhealth.org, spravovaný výživovým poradcem s cílem podávat nezkreslené podložené informace a bořit mýty z obou stran barikády - což je v kontrastu s teologem, který pokládá syrovátka za nekvalitní protein)...
O neplnohodném proteinu je v článku řeč v souvislosti se stravou čistě rostlinného původu. Syrovátka mají rostlinný původ?
Procházel jsem si více diskuzí a různých článků o vegetariánství a opakovaně se tam objevovali bývalí vegetariáni, kterým jejich zkušenější kolegové vegetariáni nic neřekli o možných zdravotních rizicích přechodu na bezmasou stravu, takže byli dost překvapeni, když pocítili, jak jejich tělo strádá a u některých i vyloženě chátrá.
Podobně předpokládám, že i veganský web bude shromažďovat jen takové informace a odborníky, kteří budou hovořit v souladu s jejich názorem. Na rozdíl od "teologa", který nemá nejmenší důvod někomu stranit ve věcech stravování.
Mne treba v posledni dobe zboril koncepty tento clanek, doporucuju: http://voraciouseats.com/2010/11/19/a-vegan-no-more/
Veganstvi je extremni reakce na moderni 'vyrobu' a zpracovani potravin.
Vegetarianstvi jako moda bohuzel prinasi negativni propagandu od lidi, kteri se do nej vrhli bezhlave a pak tvrdi, ze je spatne, kdyz se u nich projevi zdravotni problemy. Vse je v know-how.
Pristi mesic budu vegetarianem 20 let. Me nejtezsi onemocneni za tu dobu byla jedna angina, nekdy v polovine 90. let.
Veda rika maso nebrat:
http://www.celostnimedicina.cz/vedecky-potvrzeno-lidsky-imunitni-system-povazuje-maso-za-cizorodou-latku.htm
No, víte, ve skutečnosti ti vědci vyzkoumali, že tělo reaguje na potravu tím více, z čím více biologicky vzdáleného zdroje pochází. Takže lidský organismus reaguje na vepřové, ale ještě více na rybí maso, a na rostlinné produkty ještě více (koneckonců, to se ani nemusí zkoumat, na lepek má alergii více než 1% lidí, ale ještě jsem neslyšel o alergii na vepřové).
A jen tak mimochodem, podle této studie mají nejzdravější potravu kanibalové. Tak jděte píchnout souseda a udělejte něco pro zdraví. Dobrou chuť.
> reaguje na potravu tím více, z čím více biologicky vzdáleného zdroje pochází. Takže lidský organismus reaguje na vepřové, ale ještě více na rybí maso, a na rostlinné produkty ještě více (koneckonců, to se ani nemusí zkoumat, na lepek má alergii více než 1% lidí, ale ještě jsem neslyšel o alergii na vepřové).
Zeptejte se na zkusenosti vegetarianu.
Ne vsechny rostlinne produkty se hodi k lidske konzumaci.
Alergie jsou dnes vzhledem ke znecisteni zivotniho prostredi tak rozsirene, ze jimi dost dobre argumentovat nelze.
Odpor (ne nutne alergie) k veprovemu a masu obecne je casty u deti.
Ohledne lepku: Uz tu zaznelo, ze s obilnymi produkty ma telo jiste problemy.
> A jen tak mimochodem, podle této studie mají nejzdravější potravu kanibalové. Tak jděte píchnout souseda a udělejte něco pro zdraví. Dobrou chuť.
Kdyz uz tak vegetariana. :)
Vidím, že "zasvěcených" příspěvků na téma vegetariánství na českém webu je opravdu málo a tak je potřeba přidat další.
Za chvíli by pan Gilík mohl napsat ještě článek o tom, jak nezdravé je pro zrak masturbování nebo zajímavou kontradiktivní polemiku o antikoncepci a jak je nevhodné ničit něčí život ;).
Přeji hezké svátky.
1) Opravdu si myslíte, že rozumný vegetarián se bude cpát jenom hranolky a vegetariánskou pizzou? To je přeci hodně chudá strava, vegetariáni se živí i celozrnnou rýží, brambory, luštěninami... Citovat někoho, kdo neví o problému nic, a stavět na tom svoji argumentaci, je opravdu znak odbornosti.
2) Autor si zcela jasně protiřečí. V jednom odstavci píše, že konzumace bílé mouky je nezdravá. O několik řádků dál naznačuje, že konzumace celozrnné mouky nám taky asi neprospívá. Takže co s tím zrnem, které je naší základní potravinou?
Nestravuju se vegetariánsky, ale myslím, že to nejsou žádní ekofašisti, a hlavně si myslím, že pokud už chce někdo oponovat, měl by mít problematiku opravdu zvládnutou. To zde evidentně není.
"Opravdu si myslíte, že rozumný vegetarián se bude cpát jenom hranolky a vegetariánskou pizzou?"
Samozřejmě že ne. Rozumný vegetarián ale musí hodně uvažovat, jak kombinovat menu, aby obsahovalo všechny potřebné látky a bylo jaktakž chutné. Uvedený příklad je varováním pro ty, kteří se chtějí stát vegetariány, aniž by si to řádně prostudovali nebo nemají čas k přípravě plnohodnotné stravy.
"2) Autor si zcela jasně protiřečí. V jednom odstavci píše, že konzumace bílé mouky je nezdravá. O několik řádků dál naznačuje, že konzumace celozrnné mouky nám taky asi neprospívá. Takže co s tím zrnem, které je naší základní potravinou?"
Kde je tu jaký rozpor? Zrno není zcela přirozenou potravinou, protože ho užíváme teprve asi jenom 10tis let. To vysvětluje, proč má hodně lidí alergii na lepek a nemůže jíst pečivo. A ještě horší je to s bílou moukou, která není ani výživná.
Tady máte tu svou zaslepenost, drahý teologu:
"Rozumný vegetarián ale musí hodně uvažovat, jak kombinovat menu, aby obsahovalo všechny potřebné látky a bylo jaktakž chutné"
Skladba jídelníčku je samozřejmě obtížnější pouze na začátku a lze využít služeb výživových poradců, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Později už je to zcela automatický proces, nad kterým netřeba přemýšlet.
Jakžtakž chutné? To, že něco nechutná Vám (nebo neumíte vařit) neznamená, že to nemůže chutnat druhým. Děláte, jako byste nikdy nekořenil či neupravoval maso a narodil jste se s kompletní znalostí živočišné gastronomie.
"Rozumný vegetarián ale musí hodně uvažovat, jak kombinovat menu, aby obsahovalo všechny potřebné látky a bylo jaktakž chutné"
..bohuzel chyba je ta, ze o tom NEUVAZUJI lidi stravujicí se masem..si jako mysli, ze si hodi 3x denne na talir mrtvolu, tak ma zajisten prisun veskerych latek dulezitych pro telo??
Článek není špatný, ale o odbornosti bych nehovořila. Např. již dávno vyvrácený mýtus o nevhodnosti vegetariánství pro děti. A argumentovat testy na dětech v Africe, kde umírají hlady...nepovažuji vůbec za racionální nebo odborné.
Mimochodem většina veganů vitamín B12 bere v tabletách, nevidím v tom problém. Znám také pár lidí, kteří tvrdí, že jim vegetariánství nedělalo dobře, po bližším zkoumání ovšem jsem zjistila, že prostě nezvládli vzdát se masa a je jednodušší říct tohle, než přiznat svoji neschopnost vzdát se chuti na pečené mrtvoly...
K diskuzi, nechápu, proč vždy někdo vytáhne náboženství, ekofašismus, nebo bolest rostlin... Vždy se to tak opakuje, přijde mi to, jako říkat nekuřákovi:proč nekouříš, když nám tu za rohem kouří továrna, tak je to přece fuk, ne?
Nesoudím lidi, co jí maso, ale chápu vegoše co ano, jsou příliš soucitní a nedokáží strávit zbytečné utrpení zvířat. Většina masojedlíků ovšem také soudí vegetariány, důvod je ale trochu jiný...
Jsem toho názoru, že si každý může dělat co chce, pokud tím neomezuje někoho jiného (aneb svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého). Pojídáním masa berete nejen svobodu, ale i život, proto to není Vaše věc a jestli Vás má někdo soudit, tak oči zvířat, které Vy nevidíte a kterým jste připravili smrt pro chuťové buňky.
Pro vegoše: i Vy jste předtím jedli zvířata.. Vzpomeňte si na to, taky trvalo, než jste k tomu došli.
Pokud někdo nechce chápat, že každý má právo na život, tak ho k tomu nepřesvědčíte žádnými argumenty.
Váš článek je bohužel jako většina článků o vegetariánství výrazem dokonalého nepochopení "laika". Chápu Vás, před dvaceti lety bych to napsala možná podobně (ačkoli argument, že vegetariáni nejsou zdraví díky absenci masa ve stravě, ALE /!?/ díky celkově zdravějšímu životnímu stylu vyznívá dost nesmyslně - na tak paradoxní "argument" bych asi nepřišla).
Vegetariánství NENÍ jen samoúčelné vynechání masa z jídelníčku, je to ŽIVOTNÍ POSTOJ a ještě spíše STAV VĚDOMÍ.
Vegetariánství, o kterém se domníváte, že píšete, tedy onen "módní trend", není vegetariánství. Je to přechodný stav, kdy si člověk něco ZKOUŠÍ. Buďto vegetariánství pochopí nejen hlavou a žaludkem, ale i srdcem a duchem a přejde do stadia skutečného vegetariánství, tedy toho, kdy žije zdravěji, myslí zdravěji, koná zdravěji - a k tomu je třeba dost znalostí, ukázněnosti, dokonce přirozené úcty a pokory - nebo ne a vrátí se ke konzumaci masa. Jedno ani druhé není lepší nebo horší, je to prostě o něčem úplně jiném! Asi jako byste srovnával astronomii s astrologií.
Jako dlouholeté a již zcela nemódní vegetariánce, mi jsou obvykle články tohoto typu lhostejné. Vím co vím, nač se přít. Masojedstvím jsem si prošla, k vegetariánství dospěla. Znám tedy na rozdíl od masojedů obojí. Vím dost a ráda to sdělím. Ale bohužel za všechna ta léta jsem jako vegetariánka nebyla oslovena jediným člověkem, natož novinářem otázkou, z níž by byl zřejmý opravdový zájem o to CO spolu s ostatními vegetariány VÍM. Co my vegetariáni vlastně víme, že jsme tak dlouho a systematicky ochotni a SCHOPNI zřci se toho, co si žádný masojed nedokáže odpustit?
Myslí si totiž většinou, že už všechno vědí. To je ostatně společné všem nevědomým, nicméně kritickým lidem. Píšící nevyjímaje.
A tak se různá média přímo hemží stále dokola těmi samými, stejně povrchně neobjevnými informacemi a o to samolibějšími názory. Ten, kdo by se toužil o vegetariánství opravdu něco dozvědět, musel by se snad stát sám dlouholetým vegetariánem, aby na to přišel vlastní zkušeností. A víte co, ono to asi ani jinak nejde. A v tom je právě ona nepřeklenutelná propast mezi myšlením, resp. vědomím vegetariána a masojeda: těm druhým chybí zkušenost. Bohužel mají až příliš velkou potřebu se k ní neustále vyjadřovat...
Všiml jste si ostatně, jak málo vegetariánů (tedy těch nemódních, skutečných) se pokouší přesvědčovat někoho k vegetariánství ? A sám jistě víte jak moc je těch, kteří se vegetariány snaží přesvědčovat o masojedství? Nenapadá vás při tom nic???
Dejte vědět, až napadne. Myslím, že mám pro vás spoustu zajímavých informací.
Pane Gilík, kde jste přišel k "odbornosti" svých názorů na toto téma? Z knih, z rozhovoru s jedním "odborníkem", ze sobotního Blesku?
Mohu vám uvést příklad(y) dětí, které jsou od okamžiku svého početí vegetariány, jsou zdravější než jejich masojedlí vrstevníci, vyrovnanější, VYSOCE inteligentní, mají nesrovnatelně lepší studijní výsledky. Zajímají vás vůbec taková fakta?
Jak vás mohla napadnout taková blbost uvádět srovnání IQ afrického bezmasého a masojedlého dítěte jako seriozního důkazu ve prospěch konzumace masa??? Zamyslel jste se nad tím vůbec? Kam jste, probohyni, dal zdravý rozum? Nebo se vám snad hodí jakýkoli argument obhajující konzumaci masa?
Článek nepřemlouvá vegetariány, aby začali jíst maso, jak naznačujete v předchozím příspěvku, ba ani se o vegetariánech nevyjadřuje nijak neuctivě. Zdrojů, ze kterých jsem čerpal, je víc. Článek rovněž nebyl psán pro zkušené vegetariány, ale především pro laiky, kteří o vegetariánství uvažují, aby zvážili všechna potenciální rizika. Těmto rizikům se vyhnou jen tehdy, budou-li skladbě svého jídelníčku věnovat zvýšenou pozornost. Zanedbání této zvýšené péče o dodání všech potřebných živin může mít neblahé následky, a zvláště to platí v případě dětí. Viz např. tyto odkazy:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-150859/How-vegetarian-diets-harm-childs-IQ.html
http://www.vegetariansareevil.com/child.html
Ale dobrá, prostudoval jsem si tedy i další odborné články na téma děti a vegetariánství a z nich vyplývá, že vyvážená vegetariánská strava může tyto živiny dodat i dítěti. Otázka je, zdali ji vegetariánští rodiče svým dětem opravdu zajišťují. O tom, že by tyto děti měly lepší studijní výsledky nebo vyšší IQ než ostatní děti vlivem vegetariánské stravy, jsem však nikde žádný odborný doklad nenašel. Doporučení zmíněné v článku bych tedy opravil na něco jako: "Nebudete-li věnovat zvýšenou pozornost skladbě jídelníčku svých dětí, měli byste je z vegetariánství raději vyloučít..."
Zdroje:
http://www.diet.co.uk/news/2010/Sep/are-vegetarian-diets-good-for-children-90527368.html
http://www.health.vic.gov.au/nutrition/child_nutrition/vegetarian.htm
http://www.keepkidshealthy.com/nutrition/vegetarian_diets.html
http://www.chiro.org/nutrition/ABSTRACTS/Your_Vegetarian_Child.shtml
Problém je, že nepíšete srdcem, ale jen "akademicky". Jen argumentujete, přejímáte názory druhých, kompilujete. Zůstáváte na povrchu. Nedotahujete. Nejste objektivní. Předjímáte. Mluvte taky nebo především s těmi, o nichž píšete. Bude to nejen autentické, ale i zajímavější a pravdivější. Na článku je vidět, cítit, poznat, že jste nezvedl zadek od internetu. Velmi slabé!!! Mizerný research.
A že hledáte jen důkazy svých vlastních postojů. Záměr byl možná dobrý, provedení je však mizerné a vyznění článku nekvalitní. ŠKODA!
K určitému tématu se můžete vyslovovat buď tak, že máte předem daný postoj, budete "psát srdcem" - a výsledkem bude to, že jste neobjektivní, nebo budete chtít být objektivní - a bude tam málo "srdce". Záměrně jsem zvolil tu druhou cestu. Jedním zdrojem článku byla velmi obsáhlá diskuze mezi vegetariány a masojedy na zahr. webu, příspělo do ní i spousta odborníků a byly tam řečeny snad všechny argumenty pro i proti, kdyby existoval nějaký podstatný zdravotní argument pro vegetariánství, určitě bych ho uvedl.
Závěry článku jsou zcela logické a správné a potvrdil by je každý odborník: bez masa se sice dá žít, ale chybějící živiny musíte ne zrovna jednoduchým způsobem nahrazovat. Ideální je proto jíst maso (v nevelké míře) a k tomu popř. žít životním stylem vegetariánů. Mimochodem, kdybych udělal rozhovor s mně nejbližším vegetariánem, kterého znám, vyzněl by naprosto stejně jako celý článek. Ten člověk denně vypije dva litry mléka (a to ještě není příšný vegetarián - jí ryby) - evidentně proto, aby nahradil chybějící bílkoviny.
Takže problém vidím spíš v tom, že některým lidem jistá fakta neladí s jejich subjektivním přesvědčením
Pane Gilíku, napsal jste o velmi citlivém tématu, a podle mě to je jeden z těch lepších článků, co jsem o vegetariánství četl. Článek mi nepřipadá zaujatý, jen je prostě vidět, že ho psal masojedlík, kterému příliš nezáleží na vegetariánské osvětě :)
My vegetariáni máme totiž zkušenost, že pokud jde poměr aminokyselin reálně nahradit, tak to masojedlíkovi musíme zdůraznit, protože masojedlík se rád chytne jakéhokoli stébla a ochotně zavrhne celé vegetariánství.
Jak říkám, je to velmi citlivé téma a doufám, že se dočkám více vašich článků, už proto, abych svůj vegetariánský pohled mohl neustále konfrontovat s Vašimi varováními, na co si dát při stavbě svého jídelníčku pozor. A mějte prosím s námi vegetariány pochopení, ty emoce s ním spojené jsou velmi silné, stejně jako pro člověka, který si musí odříct něco, co má rád.
Přeji pěkný den :)
Nemohu souhlasit s názorem, že autor píše "akademicky"!!! Pro člověka s akademickým vzděláním (doktorát z biochemie na UK) je velmi nepříjemné číst takovouto snůšku polopravd a nepravd (podtrženou naprostou neznalostí základní terminologie), jaká se objevila v tomto článku. A pro mne osobně (omlouvám se za emotivní přístup) je rovněž nepříjemné, když tento neodborný článek považujete za text psaný "akademicky" :-(
Dříve než začne hlásat bludy, měl by autor alespoň nahlédnout do učebnice biochemie a pochopit základní pojmy.
1) aminokyseliny (dále AK) nejsou "proteinové molekuly", jsou to stavební bloky, části proteinů.
2) počet "základních aminokyselin" není 9, ale 20 !
3) to, co autor uvádí jako "základní aminokyseliny" jsou naopak esenciální aminokyseliny, těch je 9.
4) "Rostliny, které zcela postrádají základní aminokyseliny..." - takové rostliny neexistují, každý živý organismus obsahuje enzymy a další bílkoviny, jinak by nežil. A bílkoviny se nutně skládají ze základních aminokyselin (nemusejí obsahovat optimální poměr esenciálních AK, ale základní AK obsahují VŽDY)!
5) "...těžké, ba nemožné nahradit nedostatečný zdroj základních aminokyselin kombinací..." = naprostý nesmysl. A i když je zřejmé, že autor chtěl hovořit nikoli o základních, ale o esenciálních AK, i pak je daleko od pravdy, protože kombinace luštěnin a obilovin obsahuje VŠECHNY esenciální aminokyseliny (a tato kombinace je běžná ve stravě vegetariánů i veganů - pominu-li v článku zmíněnou chudinku, která se živila výhradně hranolky a vegetariánskou pizzou - takových je velmi, VELMI málo).
6) Co to je: "tukových kyselin"?!? Správný překlad zní: mastných kyselin.
7) Základní omyl: autor píše: "...způsobem, který je tělu přirozenější – řekněme – hovězím nebo rybami?" To je ničím nepodložená mystifikace. Vezmeme-li v úvahu délku střev, morfologii zubů, pH žaludečních šťáv atd., dojdeme k závěru, že člověk v žádném případě není "konstruován/vyvinut" jako masožravec. Právě naopak. Střevo je příliš dlouhé na trávení masa, proto mají lidé konzumující především maso mnohem větší výskyt rakoviny tlustého střeva. Kyselost žaludečních šťáv člověka nestačí na dokonalé trávení masa. Stoličky jasně svědčí o tom, že náš chrup není chrup masožravce. Pouze v době ledové tvořilo maso větší část jídelníčku našich předků - z nouze, prostě proto, že rostlinky odešly "k ledu".
8) Vegetariáni nepotřebují "přidávat" "mléčné produkty" (autor chtěl asi říci: mléčné výrobky) do svého jídelníčku, protože mléčné výrobky v něm samozřejmě JSOU. Autor si evidentně popletl vegetariány a vegany.
Přestože nesčetné a opakované studie jasně prokázaly, že vegetariáni JSOU ZDRAVĚJŠÍ, autor (přesněji: špatný překladatel útržků z webu) se nám snaží namluvit pravý opak. Proč to asi dělá?
Velmi spravne poznamky az na jednu ktora mala zmysel zavadzat.
A to je ta posledna, necislovana. Vegetariani mozu byt zdravsi a dlhsie sa dozivat, ale podla vyskumov ma vyziva skutocne len minimalny vplyv na tieto vysledky, zatialco ostatne aspekty zivotneho stylu maju prevladajucu rolu. Cize keby sme si vzali ludi co ziju podobne, s tym, ze jeden je maso a druhy nie (teda nefajcia, sportuju, su relativne bohati, davaju pozor na to co a kolko jedia...) tak by sa dozili cca rovnakeho veku. S tym, ze vegetarianstvo by najskor znizilo vyskyt chorob srdca, spominam to preto, lebo to nie je nepatrne a podobny, ak nie silnejsi, ucinok sa da dosiahnut jedenim ryb namiesto masa (presnejsie povedane rybieho masa nie svaloviny cicavcov, vtakov a plazov).
Autor zřejmě nemá vzdělání v oblasti chemie a čerpal z článků v angličtině, tím pádem nevěděl jak přeložit některé pojmy. Ovšem myslím že každý snad pochopil že "základní" aminokyselinou myslel ve skutečnosti esenciální =)
Jinak dosavadní studia ve mě zanechala dojem, že rakovina tlustého střeva je způsobena kancerogenními látkami nebo toxiny z plísní, ne tím, že střevo je moc dlouhé pro trávení masa. Takže to znamená že člověk je ve skutečnosti bíložravec, jenom o tom neví? XD
A nemam dojem, že by autor chtěl nějak poškozovat vegetariány. V podstatě spíš píše, že začínající vegetariáni by si nejdřív měli něco o stravování zjistit. To že kombinace luštěnin a obilovin obsahuje všechny esenciální AK je pro mě novinka, ale nic moc o tom nevím takže je to možné. ;)
Vždycky mě udivujou masožrouti, kterejm teče sádlo po bradě, absolutně nic nevědí o výžive (nemají na to vzdělání) a kážou diagnózny :D pokud se o tom opravdu chcete něco dozvědět,mrkněte na http://vegspace.cz/ Protože vaše názory jsou někdy fakt děsný... soudruzi :D
Dobrý den, pobavil mě názor, že děti musí jíst maso, aby byly zdravé. Zdůvodnění - děti v Africe. Zkuste se podívat do Indie - potkal jsem tam spouty lidí, kteří několikátou generaci (obvykle si pamatují jen po prababičku) nejí maso. A jsou zdravý a bez problémů. Považuji za nutné jen zdůraznit, že jí spoustu luštěnin, čerstvé zeleniny a měkkého sýra.
ja se z toho clanku po´¨¨ru. Pozitiviva vaseho neodmyslitlného a smrtelne duleziteho masa jsou minimalni ve srovnani s jeho negativy. Jsem vegan 5 let a nikdy pred tim jsem se nëcitila lepe. Jak dusevne tak fyzicky. Takže...ano, je to tak prospěšné i ve skutečnosti. Spíš by ste se měli zajimat o to jestli je ve skutecnosti vsechno tak jak se vám zda, co je za tim krasnym stejkem na vasem ctenem taliri, nebo zda je mléko z vaseho oblibeneho obchudku skutecne tak zdravé jak vám vsichni tvrdi uz od vaseho narozeni. Kudy se vlastne ubirala cesta vasehoskveleho hoveziho platku co vam lezi na taliri? Jakym zpusobem vzniklo mleko co máte v lednici?
Nevím, kde se v lidech bere ta brutalita vůči bezbranným tvorům. Z týraného zvířete asi moc zdravé mléko ani maso nebude, viďte? http://www.ohz.cz/
http://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&feature=youtube_gdata_player
Hodinova prednaska...skusme nezatvarat oci!
Nevim jestli nazory jeste "pokracuji" ale stejne chci pripsat svuj: vetsina lidi proc se stali vegeter. duvod je, ze si rekli : Nebudeme jist zvirata, ktera milujeme, to same jako kdyby jedli svoje psy a kocky, nekdo miluje kravicky,nekdo slepicky atd. a citi ze je to proti jeho zasadam, "jist " maso toho, koho ma za rad, druhy duvod je, ze se ze zviraty spatne zachazi a zvirata velmi trpi kdyz je pestuji a nebo zabijeji, na pr. ve Svycarku pestuji ruzni farmari kocky a psy na maso a prodavaji maso do mest...tak to doslo daleko! Kdyby jsme vsichni prestali jist maso a pestovali vice ovoce a zeleniny,byli bychom zdravejsi, ale chce to tak jiz od mladi, je tezke zacit ,kdyz clovek maso jedlcely zivot a ma najednou prestart, ovsem, ze pak mohou byt I zdravotni potize...ale ja jsem 80 a zvykla jsem si behem 3 mesicu velmi rychle a je mi fajn a citim se dobre a zdrava!
Dobrý den,
zabývám se obchodem a nyní hledám nové lidi s obchodním duchem, kteří mají touhu na sobě pracovat, vzdělávat se a to vše pro své vize, sny a cíle. Na zkušenostech nezáleží, stačí mít jen touhu. Na základě dlouholetých zkušenostech přijímám jen vegetariány a vegany.
Michaela Janglová 602 473 776
Jsem sama vegetariánka, po tom co jsem viděla pár snímků z jatek. Příjde mi to jako zbytečná, krutá a bezohledná aktivita lidí, jen kvuli jejich nenasytnosti a ocitu nadvlády. A spousta lidí okolo mě tohle nechápe, nemužou si představit život bez masa. Jsou tací, co je jim jiný život absolutně ukradený a vysmívají se mi. Zbytek se ze zvědavosti na něco zeptá a projevý ke zvířatům soucit. Ale všichni si stále život bez masa nedovedou představit.
Já sama nikoho do vegetariánství nenutím, jen se bráním pokud mě někdo nutí jíst maso, ale myslím že velká část vegetariánů a veganů dělá obrovskou chybu, když prosazují absolutní vysazení masa z jídelníčku, řekla bych, že kdyby se lidé naučili maso co nejvíce omezit, ušetřilo by se víc nevinných životů, než když se pár odvažných jedincu rozhodne masa vzdát. Já sama ráda kamarádum poradím dobré bezmasé recepty, a jim často jídlo tak zachutná, že si jím maso nahrazují, ne pořád, ale myslím, že je to lepší úspěch, než pořád někoho nutit do vegetariánství a hádat se. Jeto jen můj názor a návod jak docílit lepšího soužití na tomto světě a mě osobně se už hodněkrát vyplatil.:)