Dříve než začne hlásat bludy, měl by autor alespoň nahlédnout do učebnice biochemie a pochopit základní pojmy.
1) aminokyseliny (dále AK) nejsou "proteinové molekuly", jsou to stavební bloky, části proteinů.
2) počet "základních aminokyselin" není 9, ale 20 !
3) to, co autor uvádí jako "základní aminokyseliny" jsou naopak esenciální aminokyseliny, těch je 9.
4) "Rostliny, které zcela postrádají základní aminokyseliny..." - takové rostliny neexistují, každý živý organismus obsahuje enzymy a další bílkoviny, jinak by nežil. A bílkoviny se nutně skládají ze základních aminokyselin (nemusejí obsahovat optimální poměr esenciálních AK, ale základní AK obsahují VŽDY)!
5) "...těžké, ba nemožné nahradit nedostatečný zdroj základních aminokyselin kombinací..." = naprostý nesmysl. A i když je zřejmé, že autor chtěl hovořit nikoli o základních, ale o esenciálních AK, i pak je daleko od pravdy, protože kombinace luštěnin a obilovin obsahuje VŠECHNY esenciální aminokyseliny (a tato kombinace je běžná ve stravě vegetariánů i veganů - pominu-li v článku zmíněnou chudinku, která se živila výhradně hranolky a vegetariánskou pizzou - takových je velmi, VELMI málo).
6) Co to je: "tukových kyselin"?!? Správný překlad zní: mastných kyselin.
7) Základní omyl: autor píše: "...způsobem, který je tělu přirozenější – řekněme – hovězím nebo rybami?" To je ničím nepodložená mystifikace. Vezmeme-li v úvahu délku střev, morfologii zubů, pH žaludečních šťáv atd., dojdeme k závěru, že člověk v žádném případě není "konstruován/vyvinut" jako masožravec. Právě naopak. Střevo je příliš dlouhé na trávení masa, proto mají lidé konzumující především maso mnohem větší výskyt rakoviny tlustého střeva. Kyselost žaludečních šťáv člověka nestačí na dokonalé trávení masa. Stoličky jasně svědčí o tom, že náš chrup není chrup masožravce. Pouze v době ledové tvořilo maso větší část jídelníčku našich předků - z nouze, prostě proto, že rostlinky odešly "k ledu".
8) Vegetariáni nepotřebují "přidávat" "mléčné produkty" (autor chtěl asi říci: mléčné výrobky) do svého jídelníčku, protože mléčné výrobky v něm samozřejmě JSOU. Autor si evidentně popletl vegetariány a vegany.
Přestože nesčetné a opakované studie jasně prokázaly, že vegetariáni JSOU ZDRAVĚJŠÍ, autor (přesněji: špatný překladatel útržků z webu) se nám snaží namluvit pravý opak. Proč to asi dělá?
Velmi spravne poznamky az na jednu ktora mala zmysel zavadzat.
A to je ta posledna, necislovana. Vegetariani mozu byt zdravsi a dlhsie sa dozivat, ale podla vyskumov ma vyziva skutocne len minimalny vplyv na tieto vysledky, zatialco ostatne aspekty zivotneho stylu maju prevladajucu rolu. Cize keby sme si vzali ludi co ziju podobne, s tym, ze jeden je maso a druhy nie (teda nefajcia, sportuju, su relativne bohati, davaju pozor na to co a kolko jedia...) tak by sa dozili cca rovnakeho veku. S tym, ze vegetarianstvo by najskor znizilo vyskyt chorob srdca, spominam to preto, lebo to nie je nepatrne a podobny, ak nie silnejsi, ucinok sa da dosiahnut jedenim ryb namiesto masa (presnejsie povedane rybieho masa nie svaloviny cicavcov, vtakov a plazov).
Autor zřejmě nemá vzdělání v oblasti chemie a čerpal z článků v angličtině, tím pádem nevěděl jak přeložit některé pojmy. Ovšem myslím že každý snad pochopil že "základní" aminokyselinou myslel ve skutečnosti esenciální =)
Jinak dosavadní studia ve mě zanechala dojem, že rakovina tlustého střeva je způsobena kancerogenními látkami nebo toxiny z plísní, ne tím, že střevo je moc dlouhé pro trávení masa. Takže to znamená že člověk je ve skutečnosti bíložravec, jenom o tom neví? XD
A nemam dojem, že by autor chtěl nějak poškozovat vegetariány. V podstatě spíš píše, že začínající vegetariáni by si nejdřív měli něco o stravování zjistit. To že kombinace luštěnin a obilovin obsahuje všechny esenciální AK je pro mě novinka, ale nic moc o tom nevím takže je to možné. ;)