Pane Gilík, kde jste přišel k "odbornosti" svých názorů na toto téma? Z knih, z rozhovoru s jedním "odborníkem", ze sobotního Blesku?
Mohu vám uvést příklad(y) dětí, které jsou od okamžiku svého početí vegetariány, jsou zdravější než jejich masojedlí vrstevníci, vyrovnanější, VYSOCE inteligentní, mají nesrovnatelně lepší studijní výsledky. Zajímají vás vůbec taková fakta?
Jak vás mohla napadnout taková blbost uvádět srovnání IQ afrického bezmasého a masojedlého dítěte jako seriozního důkazu ve prospěch konzumace masa??? Zamyslel jste se nad tím vůbec? Kam jste, probohyni, dal zdravý rozum? Nebo se vám snad hodí jakýkoli argument obhajující konzumaci masa?
Článek nepřemlouvá vegetariány, aby začali jíst maso, jak naznačujete v předchozím příspěvku, ba ani se o vegetariánech nevyjadřuje nijak neuctivě. Zdrojů, ze kterých jsem čerpal, je víc. Článek rovněž nebyl psán pro zkušené vegetariány, ale především pro laiky, kteří o vegetariánství uvažují, aby zvážili všechna potenciální rizika. Těmto rizikům se vyhnou jen tehdy, budou-li skladbě svého jídelníčku věnovat zvýšenou pozornost. Zanedbání této zvýšené péče o dodání všech potřebných živin může mít neblahé následky, a zvláště to platí v případě dětí. Viz např. tyto odkazy:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-150859/How-vegetarian-diets-harm-childs-IQ.html
http://www.vegetariansareevil.com/child.html
Ale dobrá, prostudoval jsem si tedy i další odborné články na téma děti a vegetariánství a z nich vyplývá, že vyvážená vegetariánská strava může tyto živiny dodat i dítěti. Otázka je, zdali ji vegetariánští rodiče svým dětem opravdu zajišťují. O tom, že by tyto děti měly lepší studijní výsledky nebo vyšší IQ než ostatní děti vlivem vegetariánské stravy, jsem však nikde žádný odborný doklad nenašel. Doporučení zmíněné v článku bych tedy opravil na něco jako: "Nebudete-li věnovat zvýšenou pozornost skladbě jídelníčku svých dětí, měli byste je z vegetariánství raději vyloučít..."
Zdroje:
http://www.diet.co.uk/news/2010/Sep/are-vegetarian-diets-good-for-children-90527368.html
http://www.health.vic.gov.au/nutrition/child_nutrition/vegetarian.htm
http://www.keepkidshealthy.com/nutrition/vegetarian_diets.html
http://www.chiro.org/nutrition/ABSTRACTS/Your_Vegetarian_Child.shtml
Problém je, že nepíšete srdcem, ale jen "akademicky". Jen argumentujete, přejímáte názory druhých, kompilujete. Zůstáváte na povrchu. Nedotahujete. Nejste objektivní. Předjímáte. Mluvte taky nebo především s těmi, o nichž píšete. Bude to nejen autentické, ale i zajímavější a pravdivější. Na článku je vidět, cítit, poznat, že jste nezvedl zadek od internetu. Velmi slabé!!! Mizerný research.
A že hledáte jen důkazy svých vlastních postojů. Záměr byl možná dobrý, provedení je však mizerné a vyznění článku nekvalitní. ŠKODA!
K určitému tématu se můžete vyslovovat buď tak, že máte předem daný postoj, budete "psát srdcem" - a výsledkem bude to, že jste neobjektivní, nebo budete chtít být objektivní - a bude tam málo "srdce". Záměrně jsem zvolil tu druhou cestu. Jedním zdrojem článku byla velmi obsáhlá diskuze mezi vegetariány a masojedy na zahr. webu, příspělo do ní i spousta odborníků a byly tam řečeny snad všechny argumenty pro i proti, kdyby existoval nějaký podstatný zdravotní argument pro vegetariánství, určitě bych ho uvedl.
Závěry článku jsou zcela logické a správné a potvrdil by je každý odborník: bez masa se sice dá žít, ale chybějící živiny musíte ne zrovna jednoduchým způsobem nahrazovat. Ideální je proto jíst maso (v nevelké míře) a k tomu popř. žít životním stylem vegetariánů. Mimochodem, kdybych udělal rozhovor s mně nejbližším vegetariánem, kterého znám, vyzněl by naprosto stejně jako celý článek. Ten člověk denně vypije dva litry mléka (a to ještě není příšný vegetarián - jí ryby) - evidentně proto, aby nahradil chybějící bílkoviny.
Takže problém vidím spíš v tom, že některým lidem jistá fakta neladí s jejich subjektivním přesvědčením
Pane Gilíku, napsal jste o velmi citlivém tématu, a podle mě to je jeden z těch lepších článků, co jsem o vegetariánství četl. Článek mi nepřipadá zaujatý, jen je prostě vidět, že ho psal masojedlík, kterému příliš nezáleží na vegetariánské osvětě :)
My vegetariáni máme totiž zkušenost, že pokud jde poměr aminokyselin reálně nahradit, tak to masojedlíkovi musíme zdůraznit, protože masojedlík se rád chytne jakéhokoli stébla a ochotně zavrhne celé vegetariánství.
Jak říkám, je to velmi citlivé téma a doufám, že se dočkám více vašich článků, už proto, abych svůj vegetariánský pohled mohl neustále konfrontovat s Vašimi varováními, na co si dát při stavbě svého jídelníčku pozor. A mějte prosím s námi vegetariány pochopení, ty emoce s ním spojené jsou velmi silné, stejně jako pro člověka, který si musí odříct něco, co má rád.
Přeji pěkný den :)
Nemohu souhlasit s názorem, že autor píše "akademicky"!!! Pro člověka s akademickým vzděláním (doktorát z biochemie na UK) je velmi nepříjemné číst takovouto snůšku polopravd a nepravd (podtrženou naprostou neznalostí základní terminologie), jaká se objevila v tomto článku. A pro mne osobně (omlouvám se za emotivní přístup) je rovněž nepříjemné, když tento neodborný článek považujete za text psaný "akademicky" :-(