Předstojná žláza – prostata je u mužů umístěna těsně pod močovým měchýřem a v normálním stavu je velká jako kaštan. Vylučuje tekutinu, která podle obecného mínění pomáhá při ejakulaci spermatu proniknout až k děložnímu hrdlu. Potíže nastanou, jakmile se prostata zvětší či zanítí.
Prostatické obtíže
Zbytnění prostaty vyvolává typické obtíže s močením, jelikož tato žláza nasedá přímo na močovou trubici odvádějící moč z močového měchýře. Typickými příznaky zvětšené prostaty jsou časté urgentní nucení na moč, především v noci, nesnadné přerušované močení, neschopnost vyprázdnit celý měchýř, slabý proud moči či jen odkapávání, pálení během močení, bolest za šourkem či bolestivá ejakulace.
Alternativní medicína zdůrazňuje vliv psychiky na onemocnění pánve u mužů. Muž, který trpí depresemi, úzkostmi, strachy, vztekem a je celkově nevrlý, má bez ohledu na věk jednoznačnou dysfunkci prostaty. Věkem se tyto potíže jen zhoršují.
Léčbu je dobré začít řádnou očistou
Tuto rychlou detoxikaci doporučuji provádět 2× za měsíc.
Očista organismu
Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (Zaječice, dá se koupit v lékárně – pokud ji neseženeme, můžeme použít i Šaratici)
Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev kyselky a 0,5 litru vlažné vody a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 1,5–2 litry čisté neperlivé vody.
Bylinky na potíže s prostatou
Po detoxikaci pokračujeme čajovými kúrami.
Čaj při potížích s prostatou
Potřebujeme: 1 lžičku vrbovky, 1 lžíci celíku zlatobýlu, 1 lžičku květu vřesu, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je vroucí vodou. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.
Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s popíjením čaje pro muže.
Čaj pro muže
Potřebujeme: 1 lžíci pýru, 1 lžíci truskavce, 1 lžíci kopřivy, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je 3 dl vroucí vody. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.
Po absolvování této čajové kúry doporučuji pokračovat s popíjením elixíru pro muže.
Elixír pro muže
Potřebujeme: 1 lžíci kotvičníku, 1 lžíci gotu koly, 1 lžičky maralího kořene, půl lžičky kořene hořce žlutého, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je vroucí vodou. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3× denně po dobu 6 týdnů.
Léčba výživou
Mužským orgánům svědčí zinek, vitamin C, A, E a nenasycené mastné kyseliny. Největší přírodní zdroje zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9 jsou dýňová a lněná semena. Lisují se z nich vysoce kvalitní oleje, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Doporučené dávkování je 1× denně 1 lžičku od každého.
Vitaminy C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy, sirupu či čaje (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování je 1× denně 1 lžíci šťávy či sirupu, nebo 3× denně šálek rakytníkového čaje.
Hydroterapie – balzám na prostatu
Každý den si provedeme horkou a studenou sedací koupel, abychom podpořili krevní oběh a zásobování prostaty krví.
Střídavá sedací koupel
Potřebujeme: 1 sedací nádobu s horkou vodou (37–40 stupňů Celsia), 1 sedací nádobu se studenou vodou, ručník
Postup: Prvních 10 minut sedíme v horké vodě a následujících 10 minut sedíme ve vodě studené. Tento postup opakujeme 3× po sobě.
Sedací koupel z přesličky rolní
Přeslička rolní je opravdovou zásobárnou stopových prvků. Kromě zinku obsahuje i další vzácné kovy života, například nikl či hliník. Jejich vzájemný poměr je naprosto dokonalý!
Potřebujeme: 2 hrsti přesličky, 2 litry vroucí vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.
Kořeněná sedací koupel
Potřebujeme: 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci rozmarýnu, 1 lžíci levandule, 2 litry vroucí vody
Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.
Sedací koupel ze smrkových výhonků
Potřebujeme: 2 hrsti smrkových výhonků, 2 litry vroucí vody
Postup: Výhonky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Provádíme ji denně po dobu 3 týdnů.
Slaná sedací koupel
Potřebujeme: 3 hrsti mořské soli
Postup: Sůl nasypeme do vaničky, vše doplníme teplou vodou a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 1× denně po dobu 5 dní.
Léčivé obklady harmonizují mužské orgány
Připravte si přírodní léčivý obklad a spojte jeho aplikaci s příjemnou relaxací.
Obklad z ricinového oleje
Potřebujeme: 2 lžíce teplého ricinového oleje (dá se koupit v lékárně), utěrku
Postup: Teplým ricinovým olejem si natřeme podbřišek. Pak si na něj přiložíme utěrku a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.
Cibulový obklad
Potřebujeme: 3 velké nasekané cibule, utěrku
Postup: Cibuli přiložíme na oblast podbřišku, poté ji zakryjeme utěrkou a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.
Tvarohový obklad
Potřebujeme: 1 vaničku tučného tvarohu, potravinářskou fólii
Postup: Tvaroh natřeme na oblast podbřišku, poté ji zakryjeme utěrkou a vše necháme 30 minut působit. V této době si můžeme dopřát relaxaci. Obklad provádíme 3× týdně.
Relaxace – balzám pro muže
Relaxace je výtečnou terapií pro muže s prostatickými potížemi, protože vyvolává uvolnění, uklidňuje a tiší mysl. Relaxace vytváří stav mysli, který je léčivý a který zmírňuje nervozitu, podrážděnost, úzkosti. Možná i zjistíte, že pravidelná relaxace nejenom že pomáhá přemoci vaše zdravotní potíže, ale že také mění váš postoj k životu…
Ke zklidnění a celkové harmonizaci organismu můžeme používat zvukovou relaxaci. Vhodné jsou zvuky moře, zpěvy delfínů či velryb i další zvuky přírody – zurčení potůčku, praskání ohně, šumění listů na stromech, cvrlikání ptáků, bzučení hmyzu, případně hru na hudební nástroje – tibetskou místu, bubínky a podobně. K těmto účelům nám mohou pomoci nejrůznější relaxační CD.
Jak na to? Zapálíme si aromalampu například s vůní levandule, santalu či jalovce, pustíme si relaxační hudbu, lehneme si na záda, přikryjeme a zaposloucháme se do tónů. Relaxujeme 30 minut. Zvukovou relaxaci se doporučuje provádět 3× týdně.
Tip: Všechny tyto přípravky a léčebné postupy můžeme kombinovat.