Sůl, kamená neobsahuje draslík. Mořská obsahuje sloučeniny (oxid) jodidu draselného (možná i malé množství chloridu draselného), takže stopové (miligramy na kilogram) množství draslíku tam je. Obecně obsahuje mořská voda draslíku hodně (přibližně 380 mg K/l) protože draslíku je na Zemi hojnost.
Hodnotným zdrojem draslíku jsou třeba banány (400mg/100g), zejména proto, že neobsahuje téměř žádný sodík (1mg/100g).
Neuvědomil jsem si, že dnes se již jodiduje každá sůl, ať mořská nebo těžená ve středozemí.
Nicméně, množství draslíku získaného ze soli je oproti jiným zdrojům zanedbatelné. Větší množství soli zbytečně zatěžuje organismus a přesto nedodá tělu všechny potřebné prvky.
**
Kdysi jsem četl dokument, a tam se podařilo člověka trpícího cholerou udržet při životě a uzdravit pomocí rýžového odvaru, později pomocí uvařené rýže a pak podobně jak popisujete.
Vím, že je to extrémní průjem. Ale myslím, že je toto téma právě aktuální. Nikdo nemůže vědět, kdy se mu tato informace může hodit. Je to druh informace který se předává z generace na generaci i v době dostupné lékařské péče. Proto jsem trochu zklamán, že se nás snažíte ušetřit informací o tom "jak se kdysi vyrábělo kolo" a v poslední době nás jen masírujete reklamou typu "očkování". Mimochodem, já osobně se asi už nikdy v životě nenechám naočkovat, ani proti tetanu.
Tak jako nepochybuju, že průjem každý pozná (zajímavý nadpis :D), ale mám dojem, že ne každý už ví, jak by se měl léčit, všichni si myslí, že stačí nasadit nějaké léky (tak jako jsou zvyklí si dojít na bolení v krku k lékaři pro antibiotika – nepřehánim :/ ) a tím se to vyřeší, takže žádná dieta, žádné šetření se, nic. Přitom léky fungují podle mě jen jako podpůrný prostředek, protože základem je právě ta dieta, která ulehčí těm střevům, aby se pročistily. A my doma třeba obecně léky na průjem vůbec nedáváme, jediné, co bereme jsou probiotika biopron forte a funguje to výborně, ale té dietě se prostě nejde vyhnout.
Hanko v tomto názoru se s vámi naprosto ztotožnuju. Důležitá je hlavně dieta. Pamatuju si, jak mi babička dávala sušené borůvky když bylo nejhůř. A pak klasika piškoty, černý čaj, sem tam nějaké dušená mrkev, rýže. prostě všechno co staví. My ale i tak máme doma v lékářničce takovou první pomoc. A to Tammex family plus. Ten opravdu zabírá. Je v něm diosmektit, takže jíl, který prostě funguje. Děti mi dřív podobný přípravky vůbec nechtěly, takže jsem nevěděla co s nima. Ale Tammex má pomerančovou příchuť, takže nevadí ani jim.
Zdravím, na průjem mi pomáha tahle bylina: http://www.prodejbylin.cz/recke_seno_semeno_mlete/index.html , uvařím si čaj a jsem z obliga.
Tak že na průjem jsou probiotika nejlepší je známá věc. Obzvlášť do zahraničí, já bych bez nich teda nikam nejela! Ten Biopron forte je taková klasika, ten běžně v lékárnách doporučují. Já sice nejsem moc "lékárničkový" typ když cestuji, ale po nepříjemné zkušenosti je toto prostě nutná prevence :-D