Ve výčtu mi chybí jednoduché, levné a skladné kávovary - konvice typu bialetti, které umějí udělat dobré italské espresso. Používají se ve většině italských domácností. Jenže Češi se potřebují předvádět s něčím dražším, že? A ještě poznámku k názvu "latte": Kdybyste si v itálii objednali "latte", asi byste se divili. V italštině to neznamená nic jiného než "mléko". V článku bylo zřejmě myšleno "caffe latte", tj. káva s mlékem.
Dobrý den, dalším kávovarům se budeme věnovat v příštím dílu seriálu, různé typy najdete také v odkazovaném článku zde: http://www.vitalia.cz/clanky/dobre-kafe-bez-draheho-kavovaru/. V tomto díle jsme se zaměřili na přístroje, které v kategorii esperess mají obchodníci, protože seriál je určený zejména pro orientaci zákazníka v jejich nabídce. Ohledně latte máte pravdu, vnímala jsem to jako ustálený název, ale pro přesnost upravím. Díky, zdravím LK, Vitalia.cz.
Několik kávovarů typu Moka (bialetti) http://en.wikipedia.org/wiki/Moka_pot jsme kdysi mívali doma, možná je to ještě někde zašité. Malé/skladné to relativně je, ovšem praktické nijak zvlášť. A navíc je k tomu potřeba sporák.
Hlavně je to ale něco jiného, než co se dnes rozumí pod pojmem espresso, a ani to, že Bialetti pojem espresso v souvislosti se svými kávovary používá, to nezmění.
Hlavně ale to, co se u nás rozumí pod pojmem espresso, nemá s espressem italským, odkud toto slovo pochází, mnoho společného. Já považuji bialettky za docela praktické (stejně jako spousta Italů). A plynový sporák doma mám, tak proč ho nevyužít? K italskému espressu má káva z bialetky docela blízko, zvláště z bialetky s tryskou na pěnu.