Obvyklá doba, kdy gynekolog předepisuje první antikoncepci, je 15–18 let.
Mělo by to být dříve, než dívka ztratí panenství.
Dívka by měla být dostatečně duševně vyspělá – důkazem tohoto faktu je samostatná návštěva gynekologa a formulace požadavku.
Co by mělo předcházet receptu na antikoncepci
- Před doporučením antikoncepce má dojít k sepsání důkladné rodinné anamnézy.
- Ta odhalí, je-li mezi příbuznými sklon k trombózám. To by bylo indikací ke speciálnímu vyšetření z krve, které může užívání estrogenové hormonální antikoncepce vyloučit.
- Volba antikoncepce musí být plně podřízena pravidlu – především neublížit, tedy dle zdravotního stavu se volí metoda, druh, složení a aplikační cesta antikoncepce.
- Při nepravidelnostech menstruačního cyklu si lékař musí být vědom, že antikoncepce je vyřeší pouze symptomaticky, neřeší příčinu potíží.
- Gynekolog by měl důkladně zjistit detaily o menstruačním cyklu – od kdy dívka menstruaci má, jak často, jak dlouho trvá krvácení, kdy proběhla poslední menstruace atd.
Výhody hormonální antikoncepce – pilulky
- Téměř stoprocentní ochrana – riziko otěhotnění při užívání pilulek je asi 0,5–1 %.
- Pilulky odstraňují bolesti při menstruaci a upravují pravidelnost menstruačního cyklu.
- Zlepšují stav akné, které trápí většinu dospívajících.
Nevýhody hormonální antikoncepce – pilulky
- Polykají se denně, vyžadují tedy zodpovědnost uživatelek, aby byly spolehlivé.
- Po dlouhodobém užívání a následném vysazení se mohou objevit nežádoucí účinky – tzv. amenorrhee post-pill, kdy se menstruační cyklus po vysazení hormonální antikoncepce neobnoví a žena nemenstruuje.
- Toto riziko nastává především v případě, kdy se pilulky předepisují mladým dívkám, které nemají pravidelnou menstruaci.
- Je třeba pečlivě vybírat antikoncepci dle dávky estrogenu a použitého gestagenu, aby se dosáhlo nejlepšího poměru přínosů a rizika.
Pilulky, nebo kondom?
- Kondom je ideální hygienické opatření a chrání před některými pohlavně přenosnými infekcemi.
- Jako antikoncepční metoda ale nepatří k nejspolehlivějším především u mladých dvojic bez větších zkušeností se sexem.
- Většině mladých dívek proto vyhovuje kombinovaná hormonální antikoncepce (pilulky obsahující dva hormony), dlouhodobě je to nejvyužívanější antikoncepční metoda.
- Hormonální antikoncepce nechrání proti pohlavně přenosným chorobám.
Ostatní typy „krátkodobé“ hormonální antikoncepce
- Antikoncepční náplast
Aplikuje se nalepením na pokožku (hýždě, spodní část břicha, rameno…). Každý týden se náplast vymění za novou. - Vaginální kroužek
Jednou měsíčně se zavádí do vaginy, po 3 týdnech se vyjme a následuje sedmidenní pauza, kdy se dostavuje menstruační krvácení. - Injekce s obsahem progestinu
Aplikují se jednou za tři měsíce – mají dvě zásadní nevýhody: návrat plodnosti je u nich průměrně 30 týdnů, při aplikaci mladým dívkám brání dosažení maximální kostní hmoty.
Postkoitální antikoncepce
- Je určena pro ženy se stykem náhodně nechráněným ať již chtěným, nebo nechtěným, při chybě v užívání pilulek nebo při selhání bariérové antikoncepce.
- Nemá absolutních kontraindikací, je natolik zdravotně bezpečná, že ji lze podat všem ženám bez kontroly lékařem.
- Dostupné přípravky se liší v možné době aplikace po styku, účinnosti a míře nežádoucích účinků (nevolnost, poruchy menstruačního cyklu).
Antikoncepce po styku – postkoitální
- Postinor 2 a Escapelle lze aplikovat do 72 hodin od styku.
- EllaOne lze aplikovat do 120 hodin po styku, má poloviční výskyt nepravidelností menstruačního cyklu i nevolností.
Podrobněji o antikoncepci po styku:
3 typy antikoncepce po styku koupíte bez receptu
Odborná spolupráce
Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha, vedoucí lékař Oddělení šestinedělí
Je autorem a spoluautorem více jak 350 odborných prací i přednášek, ale i popularizujících článků. Je autorem knih Klimakterická medicína, Estrogenní deficit, Antikoncepce, Almanach ambulantní gynekologie, Očkování proti lidským papilomavirům, Přechodem bez obav, Volně prodejné přípravky v gynekologii. Spoluautorem knih Výchova k sexuálně reprodukčnímu zdraví a Hyperestrogenní stavy v gynekologii. Za své práce obdržel řadu ocenění.
Je vedoucím redaktorem časopisu Praktická gynekologie a členem redakční rady časopisu Klimakterická medicína. Je předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti a místopředsedou Sekce pro otázky menopauzy ČGPS ČLS JEP, členem International Menopause Society, HPV College a European Society of Human Reproduction and Embryology.