Není to nesmysl, je to samozřejmě fakt. Na vynález levné náhražky živočišných tuků pro válečné účely byla ve Francii vypsána cena ministerstvem války a margarín byl výsledkem tohoto snažení.
Jinak skvělý nápad s tím palmovým olejem. Nenapadlo by mě, že i odpad jako je margarín obecně se dá ještě takto "vylepšit".
Nesmysl je to tvrzení "jen za války" - margarín se začal masově šířit právě v mírových obdobích a mimochodem nejpozději mezi WWI a WWII se objevila reklamní masáž ve stylu "mastný jako máslo za méně mastnou cenu", v podstatě to samé, co je běžně k vidění i dnes.
On koneckonců i ten prapůvodní margarin byl motivován obecným nedostatkem tuků v té době v Evropě a spojovat ho čistě s armádou je zavádějící, ta samozřejmě výzkum podporovala, ale nešlo o typicky vojenský projekt. Paradoxně válka 1870 jeho výrobu ve Francii naopak zastavila a šířit se začal až po prodeji licence do Holandska po ní, což už byla historie vyloženě civilní.
Dnešní situaci bych raději nekomentoval, mě přijde pro změnu absurdní snaha vydávat tento výrobek za vyloženě lepší než máslo a jestliže už jsem zažil i momenty, kdy Rama byla dražší než pravé máslo, tak už člověk jen kroutí hlavou.
A copak na použití v teplé kuchyni říká ten škrob?
Unilever mi nesmí do kuchyně. Zkuste si schválně udělat takové malé cvičení, na kolika výrobcích, které běžně kupujete, najdete vzadu to jejich U. Potraviny, pochutiny, drogoška. Iluze bohatého trhu rázem splaskne: polovina všeho na regálech je Unilever. :P
Kdo může za to, že z pytlíku polívky od Knorra uděláte už jen dvě porce, zatímco ještě v devadesátých letech byl na čtyři? Unilever. Kdo do nás pod tlakem cpe palmové tuky ve všem od mléčných výrobků před instantní polívky až po zmrzliny? Unilever.
Když je na spodku U, nekupujte to - je to šmejd.
Trochu mi v tom pak nesedí ta konkurence... Unilever podporuje i svoje konkurenty? Logo Vím, co jím nemají jen margaríny od Unileveru. http://www.vimcojim.cz/catalog.php?listid=18&a=
Hlídání rizikových živin mi přijde jako záslužná činnost a to, že mají větší společnosti označeno víc produktů, mi taky dává smysl.
Je, ale: 1/ nikdy na to neuvidíte nikde žádnou reklamu, 2/ V žádném supermarketu to nekoupíte. Pořád platí to zlaté české: Když chceš něco kvalitního a levného, musíš si to vyrobit, nebo sehnat sám a mimo oficiální zdroje. Takže margarin mi do kuchyně nesmí. Máslo vozím z bývalé NDR, kde je mnohem kvalitnější a levnější, než u nás a sádlo jedině domácí.
Kybyste nebyl cune a nezivil se sajrajtem, jako polevky z pytliku s glutamatem, aby to vubec melo nejakou chut, kdyz je to z odpadku, tak by pro vas U nebyl problemem. Oni to prodavaji jen proto, ze se vzdy najde nekdo, kdo to koupi. Vetsinu lidi asi zajima akorat cena a z ceho to je, uz ne. A jsou schopni koupit i parky, ve kterych neni ani gram masa.
Skoda, ze v clanku neni uveden vyrobni postup. Kdyz se da udajne udelat doma, tak bych to uvital jako zajimavy pokus. A srovnani, jak se ta domaci vyroba lisi od te realne prumyslove. Jinak me bavi snaha tvarit se, jak jsou ty dodany latky prirodni, protoze treba konzervant se vyskytuj v jerabine. Ha. A ze se nemusi pouzivat.. tech margarinu, ktere nepouzivaji konzervanty zas tak moc neni. Proc tedy? Navic tim jak tady chybi otazka vyrobnich procesu, tak chybi problematika latek pouzivanych a pridavanych v jeho prubehu, ktere tim padem nemusi byt na obalu. Clanek je zkratka jak z prolagacniho materialu Unileveru, coz s ohledem na tesnou spolupraci Vitalie a Vim co jim neni zase tak prekvapujici.
Dobrý den,
k výrobnímu postupu, pokud máte na mysli průmyslový, schéma je v galerii (http://www.vitalia.cz/galerie/margarin-domaci-a-prumyslova-vyroba/#15), a dále (cituji): "Výroba margarínu je založena na několika jednoduchých fyzikálních procesech. Tím základním je míchání. Smíchat lze suroviny dvěma způsoby.
1. Jednotlivé suroviny se dávkují samostatně pístovými čerpadly do malé směšovací komůrky.
2. Druhým způsobem je smíchání ve vodě rozpustných a tukových surovin v prvním kroku zvlášť. Ve druhém kroku se obě části promíchají ve vertikální válcové nádobě s vysokou intenzitou míchání.
Na obě tyto metody navazují další kroky a těmi jsou jednoduché procesy chlazení, hnětení a krystalizace. Chlazení probíhá v horizontálních válcích. Produkt je nanášen na vnitřní stěnu z vnějšku chlazeného válce. Kontakt se stěnou válce je velmi krátký, téměř okamžitě dochází k seškrabování z povrchu pomocí nožů, které jsou upevněny na hřídeli a otáčí se uvnitř válce. Při tomto procesu vznikají zárodky krystalů tuku. Válec se z vnějšku neustále ochlazuje, aby tuk mohl krystalizovat. Krystaly se dále dotvářejí v dalších vodorovných válcích s míchadlem v ose válce opatřeným trny nebo i bez míchání.
Výrobek se dále balí do kelímku nebo do folie."
Pokud máte na mysli ten domácí, přesný popis surovin a postupu včetně fotografií je v galerii: http://www.vitalia.cz/galerie/margarin-domaci-a-prumyslova-vyroba/#0. Udělat se dá, zkoušeli jsme to, trvá to cca 10 minut. Nevýhodou je, že takový margarín dlouho nevydrží. Proto se také v průmyslové výrobě používají ta aditiva uvedená v článku.
Dále k další poznámce - látky používané ve výrobním procesu musí být na obalu. Ale možná si zcela nerozumíme.
Zdravím, LK, Vitalia.cz