Unikátní vyšetření nabízí Mamodiagnostické centrum v Praze na Waltrovce spadající pod zdravotnickou skupinu EUC. Jde o mamografickou prohlídku s rozšířeným vyhodnocením snímků pomocí tzv. umělé inteligence (AI).
Standardně se při screeningu nádorů prsu uplatňuje tzv. dvojí čtení, kdy snímky nezávisle na sobě vyhodnocují dva lékaři – radiologové, specialisté na zobrazování prsu.
AI zvýší senzitivitu vyšetření až o 20 procent
„K tomu se dnes přidává ještě umělá inteligence, jejíž závěr představuje cennou informaci pro rozhodnutí lékařů: jestli je žena zdravá, či má na mamografických snímcích změny, které by mohly být projevem zhoubného nádoru. Je to tedy v podstatě takové další dodatečné (třetí) čtení,“ uvedl pro server Vitalia.cz profesor Jan Daneš, předseda Komise pro program screeningu karcinomu prsu v ČR a člen Odborné rady zdravotnické skupiny EUC. Toto zapojení umělé inteligence zvyšuje celkovou senzitivitu vyšetření až o 20 procent.
Od 1. dubna tohoto roku navíc tuto proceduru pacientkám hradí Oborová zdravotní pojišťovna (OZP). „Včasný nález nádoru prsu zvyšuje pravděpodobnost vyléčení u pacientek až o 95 procent. I proto jsme pevně přesvědčeni, že preventivní prohlídky by měly být dostupné všem ženám. Zároveň stále hledáme nové cesty, jak dostupnou nabídku procedur zefektivňovat. Z tohoto hlediska je pro nás podpora vyšetření s využitím umělé inteligence logickým krokem při rozvíjení zdravotnických služeb budoucnosti,“ řekl Radovan Kouřil, generální ředitel OZP.
Budou AI v mamografii hradit i další pojišťovny?
„Hledá se optimální systém úhrady do budoucnosti. V dohadovacím řízení k úhradám v roce 2024 je navržena pro uživatele systémů určitá bonifikace. Pokud to bude schváleno, bude využití AI pro všechny ženy bezplatné, tedy hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami. Pracujeme i s jinými modely, například s příspěvkem pro klientky z fondu prevence zdravotních pojišťoven, podobně jako je například u preventivní sonografie prováděné u mladých žen,“ uvedl profesor Jan Daneš.
Snímek čtou lékaři, až pak software
Samotných pacientek se úkon nijak nedotýká, nepředstavuje pro ně žádnou zátěž. Jen by měly získat větší jistotu ohledně výsledku. „Nejprve je provedena mamografie standardním způsobem. Ihned poté následuje vyhodnocení speciálním softwarem s umělou inteligencí. Během pár minut mají lékaři k dispozici mamografický snímek, kde jsou označena podezřelá místa a vyjádření jejich individuálního skóre rizikovosti. Na jeho základě mohou lékaři mnohem lépe ověřit, zda se jedná o nádor, nebo jen nevýznamnou změnu,“ popsal profesor Daneš.
Důležité je podotknout, že lékaři kontrolují vyhodnocení softwarem až poté, co snímek sami zhodnotí. Neměl by je proto nijak předem ovlivnit a snížit jejich koncentraci. Daneš ubezpečuje, že AI především dodává jistotu.
„Například v případě, že systém určí nízké riziko, je extrémně nízká pravděpodobnost nádoru. Pak lékaři nemusí provádět doplňující vyšetření, zejména sonografii. AI tak i šetří prostředky zdravotního pojištění. Naproti tomu v případě, že AI ukáže vysoce podezřelé místo, je tento výsledek návodem k podrobnějšímu zhodnocení oblasti všemi dostupnými metodami,“ přiblížil.
Systémy pro hodnocení mamografických snímků umělou inteligencí zkoušelo více screeningových pracovišť v Česku, nicméně v rutinní praxi je zatím používá jen zmíněné centrum Waltrovka. „Před tím jsme programy testovali a hledali ten, který splňuje všechny podmínky a zároveň vyhovuje našim lékařům. Také jsme instalaci připravovali a přizpůsobovali jsme systémy pro prohlížení snímků tak, aby práce s AI byla pro lékaře co možná nejjednodušší. Vždy trvá určitou dobu, než se lékaři naučí se systémem pracovat,“ řekl profesor Daneš.
Kdy má žena nárok na mamograf?
Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR má na bezplatnou preventivní (screeningovou) mamografii nárok každá žena od 45. roku věku, a to ve dvouletých intervalech. Podmínkou je žádanka od ambulantního gynekologa či praktického lékaře.
Při vyšším riziku vzniku nádorů prsu, například při výskytu nádoru prsu či vaječníků v rodině, je vhodné dle genetického doporučení provádět mamografii každoročně a od mladšího věku.
Mladší žena může jako samoplátkyně podstoupit sonografické vyšetření prsu. Většina pojišťoven pak na vyšetření přispívá.
Lékařka: AI je dobrý sluha, ale zlý pán
Nadšení z využití AI v praxi lehce mírní doktorka Regina Šírová, ředitelka Mammacenter skupiny Medicon. Umělá inteligence podle ní může být dobrý sluha, ale i zlý pán. A pacientky i odborníky zbytečně vystresovat.
„Obecně lze říci, že kombinace AI a dvou radiologů ukazuje nejlepší výsledky. Podstatné ale je, že rozdíl není nikterak zásadní. Toto však je jeden aspekt. Na jedné straně je tedy zjištění určité diskrétní abnormality, která může být projevem rakoviny prsu, a kterou tedy teoreticky nezaznamenáme my radiologové, ale AI ano, ale to neznamená, že jde hned o rakovinu prsu – proces teprve začíná. Zachycenou abnormalitu je potřeba dále analyzovat, tzv. dovyšetřit, a zde hraje největší roli zkušenost nás radiologů (mamodiagnostiků) při současném využití moderní technologie. Tu dnes představuje především 3D mamografie (tzv. tomosyntéza). Právě tato funkcionalita pomůže, díky zobrazení prsní tkáně v jednotlivých vrstvách, buď malý nádor v prsu najít a potvrdit, nebo naopak vyloučit,“ sdělila serveru Vitalia.cz.
Využití AI tak podle ní může v určitém směru zvýšit tzv. falešnou pozitivitu vyšetření. To znamená, že ukáže na abnormalitu, která nakonec žádným nádorem není. „A to naopak může stres jak pacientek, tak nás odborníků lehce zvyšovat,“ poznamenala radiodiagnostička.
AI lékaře v nejbližší době nenahradí
Jako nejlepší řešení se tak podle Šírové jeví v prvé řadě zmíněné využití 3D mamografie. „Domnívám se, že role AI bez využívání 3D mamografie je neúplná, lépe řečeno poloviční. Totiž v případě, že skutečně AI zachytí něco, co nezachytíme my, napomůže 3D mamografie a opět v kombinaci s AI a našimi zkušenostmi diagnózu stanovit. Bohužel, na rozdíl od vyspělých zemí, je tato metoda v ČR standardně využívána jen na nemnoha pracovištích a není dosud hrazená zdravotními pojišťovnami, ačkoliv se o jejím přínosu pro screening rakoviny prsu ví již řadu let,“ dodala lékařka.
Rakovina prsu v ČR
V ČR je ročně diagnostikováno kolem 7000 nových případů rakoviny prsu. Pravidelné mamografické vyšetřování žen v kombinaci s moderní onkochirurgickou léčbou snižuje úmrtnost na rakovinu prsu o 35 až 40 procent, protože jen včas odhalený zhoubný nádor je dobře léčitelný.
Že by se v dohledné době vyhodnocování mamografických snímků obešlo zcela bez lékařů, se rozhodně nestane. „I nadále má rozhodující slovo radiolog, nikoliv AI, a záleží tedy na každém z nás, jak zodpovědně s informací, kterou nám AI poskytuje, naložíme, Zároveň se domnívám, že pouze v rukou zkušených odborníků najde AI své využití správným způsobem,“ podotkla Šírová.
V současnosti ostatně platí evropská doporučení o využívání AI ve screeningu, ale pouze jako podpora dvojího čtení dvěma specializovanými radiology, nikoliv jako jejich náhrada. Definitivní doporučení, na které podle Danešových slov čekala i pražská klinika, vydala Evropská komise v lednu 2022.