Období dospívání není jen více či méně náročnou životní etapou, kdy děti odmlouvají, hledají svou identitu a místo ve společnosti a pohlavně dospívají. V pubertě dochází také k výraznému urychlení růstu. V jejím nejexponovanějším období hovoříme o tzv. růstovém spurtu, který se objevuje u dívek přibližně v 11 letech a u chlapců kolem 14. roku věku. Během něj se tělesná schránka protáhne až o 13 cm za rok, napsal server ulekare.cz
Pubertální růst začíná zhruba v jedenácti letech u chlapců a v devíti letech u dívek. U dívek také dříve končí, a to přibližně o dva roky dříve než u chlapců. Tělo se během puberty celkově protáhne o 23 až 28 cm u dívek a o 26 až 28 cm u chlapců. Dívky za rok poporostou o 5,4 až 11,2 cm a chlapci o 5,8 až 13,1 cm.
Delší a ještě delší kosti
Podstatou růstu je prodlužování a sílení kostí. Prodlužování kostí mají na svědomí chrupavčité růstové štěrbiny. V dlouhých kostech, jako je kost stehenní nebo pažní, se nacházejí mezi kloubním koncem kosti a její dlouhou částí (odborně terminologicky řečeno mezi epifýzou a diafýzou) a bývají dvě. V krátkých a plochých kostech, jako je lopatka, bývá jedna růstová štěrbina. Pokud v oblasti růstové štěrbiny dojde ke zlomenině, je růst kosti ohrožen.
Růst kosti do šířky žádnou speciální tkáň nevyžaduje. Kost sílí celkovou buněčnou přestavbou. Aby kosti nerostly donekonečna, růstové štěrbiny se postupně uzavírají. Tomu odpovídá ukončení růstu těla do výšky, které nastává přibližně v 15 až 16 letech u dívek a v 17 až 18 letech u chlapců.
Za tento růstový skok není zodpovědný nikdo jiný než růstový hormon. Jeho produkce během puberty stoupá zhruba dvojnásobně. V případě, že je dítě z různých důvodů léčeno růstovým hormonem, jeho dávkování se očekávanému růstu v pubertě přizpůsobuje tak, aby se u každého pacienta pokryla individuální potřeba s ohledem na onemocnění a dosavadní a žádaný růst.