Vlákno názorů k článku Pufované potraviny aneb proč jíst „polystyren“ od Mareš - (A) pufováním se zrní stává stravitelnějším, což mimojiné...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 6. 2013 16:43

    Mareš (neregistrovaný)

    (A) pufováním se zrní stává stravitelnějším, což mimojiné znamená, že se nutně zvyšuje jeho energetická výtěžnost (čím lépe něco strávíme, tím více energie z toho získáme).
    (B) v každém zrníčku je obsaženo dost energie na to, aby z toho vzešla nová rostlinka.

    Vezmeme-li do úvahy A a B, vychází nám otázka: jak to sakra může být dietní? Uvědomte si, že je to vlastně vylisovaný popcorn, tj. kalorická bomba sama o sobě. Když si to ještě namažete pomazánkou nebo obložíte sýrem a salámem, máte najedeno na tři dny dopředu.

    (Mimochodem, tvrzení o zdravotní prospěšnosti každodenní konzumace cereálií z USA a stojí za ním tamní obilnářská lobby. Než americké děti začaly ke každé snídani chroupat ovesné vločky a kukuřičné lupínky a ke každému filmu se ládovat popcornem, o nějakých problémech s obezitou nebylo ani slechu.)

    Cereálie nejsou a z principu věci nemohou být dietní. Proč myslíte, že stovky generací po celém světě vyrůstaly na obilných kaších?

  • 23. 6. 2013 20:07

    EC (neregistrovaný)

    Souhlasim, ze cerealie nejsou dietni - moc nepriznivy pomer energie ku zivinam. Ale vtip popcornu spociva v tom, ze velky objem ma malou hmotnost.

  • 24. 6. 2013 7:15

    Pavel (neregistrovaný)

    Jenže i tak jeden kyblík popcornu vydá za vydatný oběd (tedy energeticky).

  • 24. 6. 2013 8:56

    EC (neregistrovaný)

    To uz zalezi jak a s cim je delany. Cisteho popcornu musi byt ne kyblik, ale kybl

  • 6. 7. 2013 7:38

    ja (neregistrovaný)

    Nárast obezity nastal nie v dôsledku konzmácie obilovín, ktoré tvoria základ výživy ako píšte počas mnohých generácii bez nárastu obezity, ale v dôsledku toho, ako sú obiloviny spracovávané na rôzne druhy ochutených - presladených cereálnych zmesí, ktoré so zdravou výživou majú málo spoločného.
    Strava zdravého človeka nemá byť diétna, má byť proste zdravá a k nej patria na prvom mieste obiloviny. Otázka je v akej podobe. Nezdá sa mi, že pufované obilninové výrobky je to nalepšie riešenie:

    1. - pufované výrobky majú vyšší glykemický index než ináč tepelne spracovaná obilovina, čo vyvoláva rýchlejší vzostup a následný pokles hladiny cukru v krvi, znamenajúci rýchlejšiu premenu sacharidov na tuky a ich ukladanie v tele
    2. - pufované výrobky nezasýtia človeka dostatočne, naplnia síce žalúdok, ale v dôsedku vyššieho glykemického indexu následuje skorý nástup hladu ako dôsledok zníženia cukru v krvi. Mňa osobne zasýti viac a na dlhšie 5O g celozrného chleba ako 5O g polystyrénu
    3. - prednosti, o ktorých píše autorka ako zvýšený obsah vlákniny či vitamínov sú len v dôsedku zníženia podielu vody v obilnine, teda je to skresľujúci údaj
    4. - a v neposlednom rade, ešte nám nie je dostatočne známy dopad vysokého tlaku a vysokej tepoty na kvalitu obiloviny.

    Teda môj postoj - ako spestrenie jedálnička, či príležitostnú konzumáci beriem ale nevolila by som ako alternatívu zdravej obiloviny.

    A pre tých, ktorí si strážia kalórie a diétujú: úplne nevhodné.

  • 6. 7. 2013 9:55

    EC (neregistrovaný)

    Prumerna delka zivota lovce a sberace pred zemedelskou erou (pozdni paleolit) = 33 let
    Prumerna delka zivota v dobe neolitu (zacatek zemedelstvi) = 20 let

    Vazne jsou ty obiloviny TAK zdrave, aby byly na PRVNIM miste ve strave?
    Co se tyce obezity, tam je to jednoduche - moc kalorii dovnitr, malo ven. Pri vysoke namaze neni problem s prebytkem sacharidu, protoze ty doplnuji glykogenove zasoby. I tak ale stale zhorsuji predevsim opotrebovani tkani skrze zhorseni zanetlivych procesu.

  • 7. 7. 2013 7:20

    ja (neregistrovaný)

    Neviem - nepamätám si aká bola dĺžka života lovca-zberača a neolitického roľníka.
    Sacharidy, bielkoviny a tuky sú základné živiny, kde sacharidy by mali mať najvyššie percentálne zastúpenie -podotýkam percentálne zastúpenie v celodennom kalorickom príjme - nie v hmotnosti potravín. Keďže zo sacharidov získame súčasne aj veľa kalórii, samozrejme netreba to zo stravou bohatou na sacharidy preháňať. Napriek tomu si myslím, že základom jedálnička by mali byť kvalitné a kvalitne spracované obiloviny. Obiloviny totiž okrem sacharidov obsahjú aj kvalitné bielkoviny, ktorých trávenie menej zaťažuje naše telo ako keď telo získava bielkoviny iba z mäsa. Keďže však súčasne sú vysokým zdrojom energie, treba si aj medzi obilovinami správne vyberať a ládovať sa denne presladeným musli, kukričnými lupienkami a "polystyrénom" nepovažjem za správne.

  • 7. 7. 2013 8:38

    EC (neregistrovaný)

    K cemu jsou v lidskem tele sacharidy dulezite?

    Bilkoviny - slouzi ke stavbe a oprave telesnych tkani
    Tuky - slouzi ke stavbe tkani a pomahaji ridit hormonalni sekreci a dalsi procesy v tele.
    Sacharidy - ??

    Vsechny tri slozky NAVIC muzou telu slouzit jako zdroj energie (plus ctvrtym zdrojem energie jsou ketony). Pokud clovek tvrde nepracuje a nepotrebuje tak mit zdroj rychle energie pro anaerobni praci v podobe glykogenu, sacharidy pro zivot potreba nejsou. K nicemu. Proc by tedy mely tvorit vetsinu kalorickeho prijmu??? Mikronutrienty je pak mnohem vyhodnejsi ziskavat ze zeleniny, ovoce, orechu, semen, vajec, nekterych oleju ci ryb a kvalitniho masa, ktere jich maji nasobne vice a prave ty by mely tvorit zaklad jidelnicku. Ne vyrazne chudsi obiloviny, kterymi je vetsina lidi naprosto nesmyslne nahrazuje.

  • 17. 7. 2013 16:08

    JB (neregistrovaný)

    Ještě jsou jiné přístupy, třeba tradiční čínský, podle kterého se má začínat den obilnou kaší. Myslím, že obecně není na stravu tak přísný, ale prostě nevytrhává jídlo z kontextu celkového přístupu k životu.

    Řekl bych, že naše tělo je schopné sešrotovat kde co. Tím neříkám, že nemá smysl si v jídle vybírat, ale mít nějaký velký stres z diety může mít horší následky než se občas nacpat tou sacharidovou čokoládou nebo aspoň máčeným pufovaným chlebíčkem :-)

  • 18. 7. 2013 8:32

    EC (neregistrovaný)

    Souhlasim, ze s jidlem se nema clovek stresovat. Ale unavuje me mytus sacharidu jako hlavni casti zdrave stravy. Jenomze to doporuceni s kasi (neoveroval jsem, ale klidne uverim, byt si myslim, ze hlavni (= chuda) cast populace te ryze v minulosti nikdy moc nejedla) je taky dano tradici tezce pracujicich lidi, kteri tu energii vyuziji. TCM muze pomoci lidem s tradicne zapadni stravou, ale musi se taky brat s perspektivou kdy, pro koho a jak vznikala.

  • 24. 7. 2013 14:31

    Karin

    Ehm, "mýtus sacharidů jako hlavní části zdravé stravy?" Takže hlavní část by správně mělo tvořit co? Zbývají vám bílkoviny a tuky ;-)

  • 8. 7. 2013 7:41

    Pavel (neregistrovaný)

    Je pravda, že na pozůstatcích prvních zemědělců jsou pozorované změny způsobené špatnou stravou (nižší postava, deformace páteře, atd.), ale na zkrácení délky života má vliv i rozšíření infekcí, které se v početných komunitách žijících dlouhodobě na jednou místě rychle šířily. A ještě k tomu přispávaly nemoci získané od domestikovaných zvířat.

  • 18. 7. 2013 8:34

    EC (neregistrovaný)

    A naopak snizeni nebezpeci od predatoru melo vliv opacnym smerem. Co dalsi charakteristiky - velikost mozku, vyska?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).