Držel jsem opakovaně několikadenní půst. Necítil jsem se unavený, naopak mi to energii značně přidalo. Záleží proč to děláte.
Paní doktorka by mimo jiné měla vědět, že štítná žláza a její hormony mají zpoždění, takže několik dní půstu metabolismus vůbec nezpomalí. Hormony uvolněné štítnou žlázou mají dlouhé poločasy rozpadu: tetrajódtyroxin 6,5 dne, trijódtyroxin 2,5 dne. Pokud uděláte několikadenní hladovky, tak se to štítné žlázy prakticky nijak nedotkne.
Nemluvě o tom, že trijódtyroxin je asi nejúčinnější forma hormonu na řízení matabolismu ze štítné žlázy, Stačilo by, kdyby lékařka otevřela skripta nebo libovolnou vědekcou knihu. Právě proto tetrajódtyroxin je v těle dále metabolizován na trijódtyroxin třeba tím, že mu játra urvou jeden jód, protože se takto zvýší účinnost a další důvody.
Nemohly by ty články tak nějak být alespoň v souladu se současným vědeckým poznáním?
Jistě se to přidání energie projevilo na vyšších výkonech při práci dřevorubce v lese nebo kameníka v kamenolomu :-) Pocit euforie při půstu je čistě psychická věc, ve skutečnosti tělo už po dvanácti hodinách bojuje s hypoglykemií a odborníci nedoporučují půst delší než 24 hodin.
S hypoglykemii bojuje leda cukrovkar nebo pred-cukrovkar (pre-diabetes) uvykly na stravu s extremnim mnozstvim sacharidu. Metabolicky zdravy clovek ani clovek uvykly na stridme mnozstvi sacharidu nema obvykle (vyjimkou jsou napr. tezci cukrovkari) zadny problem, hladinu cukru v klidu ustrazi jatra premenou z bilkovin (autofagie, rozklad svalove hmoty apod.) a pri delsim pustu pomuze produkce ketonu, ktere snizuji naroky na glukozu.
Ten konec s jidlem po trech hodinach to uplne zabil. Vyvracime myty pomoci propagace jinych mytu? Opet se stejne jako v minulem clanku teze autorky ukazuje, jak je uzce zamerena na jeden smer vyzivy a chybi ji sirsi rozhled (viz i ptakoviny s pocitanim tuku - tucnejsi syr vice zasyti a tak je to z hlediska celkoveho prijmu energie jedno)
Technicka chyba: leptin neuvolnuje tukovou tkan, ale je naopak tukovou tkani produkovan.
Jíst po třech hodinách se může bez problémů, jenom to nesmí být co tři hodiny celá husa :-) Je úplně jedno jestli sníte ve 12 celý oběd a v 18 celou večeři, nebo v 10 půl oběda a v 13 hodin půl oběda a v 16 hodin půl večeře a v 19 hodin půl večeře.
Mě se jíst co tři hodiny také nelíbí, nerad bych si v noci kvůli tomu nařizoval budík.
Ale clanek je o tom, ze se musi ne, ze muze. Ja jsem spokojeny, ze do cca 13:00 nemam hlas, pak si dam teprve obed a dalsi jidlo kolem 19:00 a vic nemam potrebu (necitim hlad) a pri jidle dodrzuju, ze jim pomale cca 45 minut, takze narozdil od tech co bouchaji zradlo co 3 hodiny, ale behem 5 minut (nerima ze vsichni) nemam pocit hladu.
Co napsat, neco co vice odpovida pravde ne urban legendy co dal siri pani doktorka a tedy jist podle pocitu hladu, ale pomalu malo a dele?
Neee, misto toho nam doktorka predhodi dalsi zarucenou studii, jak jist.
Spíše bych doporučil snížit skryté cukry a cukrové glykemické bomby. Myslím, že low carb dieta prospěje každému, kdo má problémy s hubnutím. Ohledně půstu, mám podobné zkušenosti. Spíše příval energie, než ospalost. Má to logiku, tělo nemusí vydávat energii na zpracování jídla. Zkuste si dát guláš se šesti, pivko a pak jít kácet stromy. 8-)