Držel jsem opakovaně několikadenní půst. Necítil jsem se unavený, naopak mi to energii značně přidalo. Záleží proč to děláte.
Paní doktorka by mimo jiné měla vědět, že štítná žláza a její hormony mají zpoždění, takže několik dní půstu metabolismus vůbec nezpomalí. Hormony uvolněné štítnou žlázou mají dlouhé poločasy rozpadu: tetrajódtyroxin 6,5 dne, trijódtyroxin 2,5 dne. Pokud uděláte několikadenní hladovky, tak se to štítné žlázy prakticky nijak nedotkne.
Nemluvě o tom, že trijódtyroxin je asi nejúčinnější forma hormonu na řízení matabolismu ze štítné žlázy, Stačilo by, kdyby lékařka otevřela skripta nebo libovolnou vědekcou knihu. Právě proto tetrajódtyroxin je v těle dále metabolizován na trijódtyroxin třeba tím, že mu játra urvou jeden jód, protože se takto zvýší účinnost a další důvody.
Nemohly by ty články tak nějak být alespoň v souladu se současným vědeckým poznáním?
Jistě se to přidání energie projevilo na vyšších výkonech při práci dřevorubce v lese nebo kameníka v kamenolomu :-) Pocit euforie při půstu je čistě psychická věc, ve skutečnosti tělo už po dvanácti hodinách bojuje s hypoglykemií a odborníci nedoporučují půst delší než 24 hodin.
S hypoglykemii bojuje leda cukrovkar nebo pred-cukrovkar (pre-diabetes) uvykly na stravu s extremnim mnozstvim sacharidu. Metabolicky zdravy clovek ani clovek uvykly na stridme mnozstvi sacharidu nema obvykle (vyjimkou jsou napr. tezci cukrovkari) zadny problem, hladinu cukru v klidu ustrazi jatra premenou z bilkovin (autofagie, rozklad svalove hmoty apod.) a pri delsim pustu pomuze produkce ketonu, ktere snizuji naroky na glukozu.