Děkuji za článek, který přináší světlo do hodně dehonestované tématiky. Vím, že nemám moc co mluvit maje vlastní zkušenost zatím pouze s jedno a třídenními půsty, ovšem i na tomto skromném základě mohu potvrdit, že Pavel nekecá. Kromě toho o svých zkušenostech s půstem mluví/píše např. i Jaroslav Dušek, který potvrzuje předchozí. Patří najít trochu klidu, nenechat se znepokojovat okolím a pomalu postupně vyzkoušet.
Pohoda, hezký den
Zůstanu u klasické definice půstu, tedy nepřijímání potravy. Pití klasické vody.
Běžně, klidně i několikrát měsíčně když cítím potřebu, praktikuji 36-ti hodinový půst. Někteří lidé se řídí podle fází měsíce.
Normálně se navečeříte, druhý den nejíte, další den můžete snídat. Během tohoto půstu prakticky 16 hodin spíte a pokud jste během dne dost aktivní ani si neuvědomíte že nejíte. Naopak budete cítit více energie a pokud budete fyzicky dostatečně aktivní nemusíte se bát, že si tělo bude brát energii ze svalů (zatěžované, tedy potřebné, svaly budou ušetřeny).
Když jste v dobré kondici dá se i jeden den nepít. Říká se, že to odbourává staré usazeniny a nánosy v těle. Ale pokud se začnete hodně přehřívat, a nejste schopni zpomalit a chladit se tak pijte. Termín hodně si musí každý vyložit dle svého těla.
Během nepití bych se zvýšené fyzické námaze spíše vyvaroval. Nepití je mnohem horší než hlad, navíc uvažte, že i potraviny vám dodávají hodně vody (obsahují zpravidla 40-70% vody).
Když už jsem zmínil ten příliv energie při půstu a odbourání nánosů starých usazenin v těle...
Po letech jsem jsem opět narazil na článek o "vnitřním buněčném dýchání", tzv. endogenním dýchání.
Nevím zda buňky nějaký kyslík začnou vyrábět, prý ano, ale věřím tomu že když tělo přidusíme tak se s tím bude snažit nějak vypořádat a může se přitom přepnout do vyššího energetického stupně, tedy buňky začnou fungovat efektivněji...
Podstatné je, že lidé co tohle praktikují (zpravidla jako součást jógy) potvrzují přínos pro zdraví.
Ahoj,
tak je tu první pustevna - zatím ve výstavbě. www.bosanka.cz
http://www.hubneme-trvale.cz/clanky/13-ocistny-pust/
V tomhle článku je i syrový půst. Je to vůbec ještě půst ? Já bych to již nazval dietou.
Tak jako je to běžné i v jiných oblastech nemá Pavel Mácha pravdu ve všem. Nicméně to že je půst prospěšný a to že největší překážkou jsou nejbližší lidé to potvrdit mohu. Mám za sebou i delší půsty (včetně jedné 40) a musím říci, že existují jiné zdroje než pust.cz, které lépe popisují průběh a pravidla chování v půstu. Alespoň takto jsem to vnímal já. Osobně mám nejraději Bronner: Začínáme s půstem a Werdin: Životní styl bez jídla. Zajímavá je Partyková, ale v textu je také spousta věcí, které se neslučují s mými osobními zkušenostmi. Každopádně půst doporučuji vyzkoušet všem. Jednodenní nemůže ublížit v zásadě asi nikomu a věřte, že řada nedokáže ani jeden den vydržet bez jídla. To tedy svědčí o závislosti podobné závislosti na drogách.
Já při redukční dietě používám odvar z tohoto listu: http://www.prodejbylin.cz/mate_zelene_list/index.html , pomáhá mi tlumit pocit hladu.
Před měsícem jsem začala držet střídavý obdenní půst podle Varadyové a zjistila na svém těle, že je to úžasná metoda.Je mi 55 let,vyzkoušela jsem už mnoho diet, ale s tímto stravováním jsem velice spokojená, Člověk nad jídlem přemýšlí, sestavuje si jídelníček na den půstu o 500 kcal.Cítím se nabitá energií,mám hodně pracovního elánu,zbystřil se mi mozek,zkrátka pociťuji velké fyzické zlepšení.Kniha stojí za přečtení a je přínosem v orientaci o tomto střídavém stravování.