Lidé reagují s obavami na zjištěný výskyt stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší v některých evropských zemích. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na základě dotazů řady znepokojených občanů však důrazně varuje před informacemi, které označil jako zavádějící a poplašné.
SÚJB: Ohrožení zdraví je vyloučeno
Naměřené hodnoty na území České republiky dle něj v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí. „Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ uvádí úřad.
„Zprávy šířené některými tzv. alternativními weby, jako např. AENews, který vyzývá občany k nákupu jódových tablet a dozimetrických přístrojů a dále varuje před vycházením a konzumací některých potravin, jsou naprosto nesmyslné,“ říká oficiální zpráva a apeluje na zdravý rozum: „Ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni.“
Státní úřad pro jadernou bezpečnost důrazně varuje před zbytečným nákupem a požívám jódových tablet. V této chvíli k tomu není žádný důvod a naopak to dle odborníků může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.
Jód a jódové tablety
Jód je nekovový stopový prvek důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, metabolismus živin, potřebujeme ho pro kvalitní zuby, kůži, vlasy i nehty, dobré nervy a správný mentální vývoj. Zdrojem jódu je řada potravin, doplňovat se dá i pomocí doplňků stravy. Ty si lidé doporučují, například nyní na sociálních sítích, i v případě výskytu radiace v ovzduší. Zvýšená poptávka po těchto přípravcích byla zaznamenána například v roce 2011 po havárii jaderné elektrárny Fukušima.
Po požití jódových tablet se totiž štítná žláza nasytí neaktivním jódem, který pak zabrání příjmu radioaktivního jodu z okolí zasaženého radiací. Tělo je „zaplaveno“ stabilní formou jódu a sníží se tak hromadění jeho radioaktivní formy ve štítné žláze.
Nicméně k běžnému doplňování jódu je vhodný příjem potravou, potřebují jej doplňovat zejména těhotné či vegani. Nadměrné množství jódu má však vedlejší účinky, například alergie, vyrážky, průjmy, deprese, záněty a další zdravotní potíže.
Tablety zejména ve větším množství by proto měly být využívány jen ve výjimečných případech, tato situace podle odborníků v žádném případě nenastala. Státní úřad pro jadernou bezpečnost upozorňuje, že informace o zvýšené aktivitě jódu měřené v atmosféře v různých zemích Evropy jsou některými informačními zdroji pochybně interpretovány a nezdůvodněně zveličovány a ohrožení zdraví lidí je vyloučeno.