Jak snadné odsoudit. Jednak autorka nepíše, jakým prostředkem šplíchá -- jsou i přípravky "nechemické" nebo prostě nesrovnatelně méně závadné a jednak záleží na dodržení správných termínů (podle prognózy a signalizace, pozorování a zkušenosti, postupů, koncentrace, ochranných lhůt...) Je na uvážení a rozhodnutí každého, nechá-li se připravit o podstatnou část slibné úrody kvůli plísni bramborové, která se dala třeba na začátku plodnosti odrazit slabším postřikem nebo se bude chlubit dvěma rajčátky, která si vypěstoval zaručeně čistá.
Pohoda, hezký den
no bodejd pac ty vase vypestovane vyrostla z hliny a ne z pocitacem spocitaneho a odmereneho chemickeho roztoku, oni treba ty spanelska rajcata jedine co je na nich prirodni je slunicko, ale jinyk hnus umelohmotnej ty keriky nerostou vubec v hline, ale pocitac jim presne odmeruje vyzivny roztok a neda rajceti ani gram zbytecne...HUMUS
No a? Tak utrácíte za rajčata. Hlavně, že vás to baví. Kdybyste sportovala, budete utrácet za vstup do fitka a nejmodernější umělohmotné oblečení (zaručeně funkční) a kvalitní boty. Kdybyste sbírala známky, budete utrácet za ně. Pesjkaři zase krmí svého miláčka. A to nemluvíme o cestování. Nebo o lidech, co mají jako koníčka nakupování ;-).
A započítávání vlastní práce je hodně ošidné. Nevím jak vy, ale já pracuji na zaměstnaneckou smlouvu. Víc, jak osm hodin denně mi nikdo nezaplatí. Zbytek času nám pro svůj odpočinek nebo osobní růst. Shánět jak zařídit aby se mi zaplatil volný čas sice můžu, ale přijde mi lepší odpočívat nebo se vzdělávat tak, abych do práce chodila v dobrém stavu a udržela si tak kvalitní zaměstnání případně si časem polepšila.
Každopádně hezký článek, moc pěkně se to četlo.
Autorka píše, že "rostlinky se naklánějí pod tíhou plodů" a přitom píše, že "každý keřík má průměrně sedmadvacet rajčat, která ale nikdy nedorostou do velikosti jako na krámu, takže každý keřík může mít tak nanejvýš kilo rajčat".
27 plodů aby bylo nanejvýš kilo? Nemá to nakonec opravdu ta cherry rajčátka? Dala je vůbec někdy na váhu? Podle mě už jen proto celý ten výpočet poněkud pokulhává...
Ale jinak to není špatné počtení...
tady si zjevne nekdo kdo vubec nevi, plete jabka s hruskama a pak si z toho dela zavery.
rajcata v marketu nebudou nikdy zrala. to neni vlastnost pro kterou jsou pestovana. jsou pestovana tak, aby vam nabidnuli peknou vetvicku s 5-7 cervenejma kulickama ktery se nejlip prodavaj. ten kdo nekdy videl rajce rust (prazaci a internetovi myslitele to urcite nejsou) moc dobre vi, ze na kvetech rajcata dozravaj postupne. nikdy ne tak aby uzral celej hrozen plodu jak je to v marketu. rajce z marketu proste na rostline zcervena a pestitel pockat az zacne cervenat i to posledni na kvetu a pak je posle kamionem na cestu do sveta, pricemz to prvni jeste neni zrale. tahle vlastnost se primo nejak jmenuje, ted si nevzpomenu na nazev. doufam ze moudrejsi uz zacinaji chapat proc marketova rajcata nikdy nemuzou chutnat jako rajce.
pro pestitele v maroku nebo ve spanelsku nejsou zrala rajcata dobrej kseft. kdyby sklidil zrala klasicka rajcata, tak nez se dostanou do marketu na pult, budou tak akorat na leco nebo na omacku na pastu (tim myslim konzistenci, protoze ne kazda odruda je na vareni vhodna) a takovej pestitel uz nikdy nic neproda.
to ze nekdo pise ze rajce z hydroponie je spatne je dalsi dukaz toho ze diskuteri na netu nevedi o podstate veci nic vic nez to co odposlouchali nekde v hospode. pestovani v hydroponii nema na vlastnost zadnej vliv. pokud se pouzije komplexni vyziva, tak rajcata muzou byt z hydroponie nejen s lepsim vynosem, ale dokonce chutnejsi nez z hliny kde dojde k nejakemu nedostatku zivin driv nebo pozdeji zcela urcite.
uz chapete co vlastne kupujete ? ale vy asi za kilo opravdu zralejch rajcat, ktery maj po utrzeni kratkou spotrebni dobu stovku nedate ze ? tak si radsi kupujte ty z marketu nebo nezrale stupicke polni na trhu. nejkvalitnejsi rajcata jsou ty co si vypestujete sami a verte ze takovy naklady co ma tady autorka na to nejsou potreba.
Docela přesné, ale i tak - stojí to za to! Takové to že zůstanu o hodinu déle v práci, abych si dopřál Italská rajčata z w&f, které mimochodem stojí právě klidně dvě tři stovky za kilo není řešení. Jednou to budou rajčata, pak jahody, papriky a z práce budu chodit o půlnoci. Taky pěstujeme cherry v několika truhlících, letos budeme i klasická.. dcerka se pravidelně těší na zalévání a zatím to má jako hru. 4 truhlíkům věnujeme tak maximálně hodinu týdně. Těch 12 keříků mělo několik kilo cherry rajčat. Hnojiva žádná, jen žížalí čaj (taky zadarmo) takže v BIO kvalitě. Víme přesně co jíme, což se o těch ze supermarketu říct nedá o chuti ani nemluvě. Ta je pro nás zásadní. O těch z w&f už zase pokulhává i ta úspora. Je to smutná doba, sice máme plné regály ale jíst se to nedá a zase se vracíme k zahrádkaření, což jsem třeba jako kluk naprosto nesnášel. Tohle je ale problém jen velkých měst.