Ministerstvo zdravotnictví ČR připravilo projekt „SYSTÉM PODPORY PREVENCE VYBRANÝCH NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ V ČR – SCREENINGOVÉ PROGRAMY“. Projekt se skládá ze dvou základních částí. V lednu je zahájeno tzv. adresné zvaní, na němž participují všechny zdravotní pojišťovny. Právě ty by měly oslovovat vybrané pojištěnce s výzvou k účasti na preventivním screeningovém vyšetření.
Screeningu rakoviny děložního hrdla se v České republice účastní podle dostupných údajů 55 % cílové populace. Stále je u nás celá řada žen, které z různých důvodů preventivní vyšetření podceňují.
Čtěte téma: Kdo kašle na prevenci? Pacienti, ale i lékaři
Vyšetření hradí pojišťovna
Cílovou skupinou pro adresné zvaní k prevenci cervikálního karcinomu budou ženy ve věku 25–70 let. Cílem je zejména celkové zvýšení návštěvnosti screeningových programů v České republice a tím ke snížení výskytu karcinomu děložního hrdla v pozdních stádiích, snížení úmrtnosti a zvýšení průměrného přežití. Screening karcinomu děložního hrdla se provádí odběrem cervikální cytologie při preventivní gynekologické prohlídce. Toto vyšetření je 1× ročně hrazeno zdravotní pojišťovnou.
Kromě screeningu cervikálního karcinomu probíhají v České republice další dva screeningové programy, které jsou zaměřené na rakovinu prsu a rakovinu tlustého střeva. I ty se však potýkají s nízkou účastí.
Více: Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci
- Informace o projektu je možné najít na webu Ministerstva zdravotnictví ČR: www.mzcr.cz
Příčinou změn je virová infekce
Cervikální karcinom, někdy se můžeme setkat s označením karcinom děložního čípku nebo karcinom děložního hrdla, je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Současně je také třetí nejčastější příčinou úmrtí žen na zhoubný nádor.
Ročně je diagnostikován karcinom čípku v České republice asi u 1000 žen a 400 žen každý rok na toto onemocnění zemře.
Samotnému nádoru předcházejí přednádorové změny, tzv. prekancerózy. Prekancerózy se neprojevují žádnými zdravotními obtížemi a lze je odhalit specializovaným cytologickým vyšetřením. Příčinou změn vedoucích k rozvoji karcinomu děložního hrdla je virová infekce lidskými papilomaviry (HPV). Je známo více než 150 typů HPV virů, které mohou vyvolat onemocnění na kůži a na sliznicích lidského organizmu. Přibližně 40 typů HPV virů může infikovat sliznici a kůži pohlavních orgánů a konečníku. Přenášejí se pohlavním stykem anebo intimním kontaktem s infikovanou sliznicí anebo kůží vnějších pohlavních orgánů. Muži i ženy mohou infekci přenášet, i když se u nich žádné příznaky neprojevují.
Rozlišujeme dvě skupiny papilomavirů. Papilomaviry s nízkým rizikem, které nejčastěji způsobují vznik bradavic na vnějších pohlavních orgánech obou pohlaví. Druhou skupinu tvoří papilomaviry s vysokým rizikem, které jsou schopné vyvolat prekancerózy a rakovinu krčku dělohy. Statisticky nejvýznamnější podtypy 16, 18, 31 a 45 představují až 80 % všech infekcí. Viry se přenášejí hlavně pohlavním stykem a nejnáchylnější jsou mladé dívky. Ve většině případů jsou zničeny imunitním systémem ženy. V některých případech se ovšem vyvine přednádorový stav a posléze procesem trvajícím několik let nádor. Přednádorové změny jsou symptomatické a je možné je léčit, proto je velmi důležité, aby ženy po zahájení sexuálního života pravidelně chodily na preventivní gynekologické prohlídky.
Máte příznaky?
Klinické projevy záleží na pokročilosti onemocnění. Většina žen si stěžuje na krvácení z rodidel, které se může projevit jako velmi silné krvácení menstruační, krvácení mimo menstruační cyklus, krvácení po pohlavním styku. Pánevní bolest, časté močení, hematurie, krvácení z konečníku jsou vzácnější příznaky a projevují se u pokročilého stádia choroby.
Mezi rizikové faktory patří brzký začátek pohlavního života, promiskuita, vysoký počet porodů a potratů v anamnéze, první porod ve velmi mladém věku, kouření, drogy, oslabení imunitního systému a genetická predispozice.
V současné době jsou na českém trhu registrovány dvě vakcíny proti infekci lidským papilomavirem. Obě vakcíny účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Vakcíny tedy působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn. Jedna z vakcín navíc chrání proti typům HPV 6 a 11, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic. Vakcíny obsahují neinfekční virové bílkoviny, které jsou schopné v imunitním systému organismu vyvolat tvorbu protilátek. Pokud se tělo následně setká s virovou infekcí, je schopno s pomocí těchto protilátek infekci potlačit. Nejlepší ochranu poskytují vakcíny dívkám, které ještě nezačaly žít sexuálním životem.
Čtěte téma: Gynekologie pro teenagerky: poprvé se bojí všechny