Šedesátiletý Jindřich měl štěstí v neštěstí. Už dlouho měl pocit, že s ním něco není v pořádku. A i když mu jeho ošetřující lékař tvrdil, že má vleklou bronchitidu, zašel si sám bez doporučení na plicní oddělení. Tam mu lékaři odhalili plicní nádor velký 5 centimetrů. Okamžitě zahájili léčbu, nejdříve chemoterapii, pak mu nádor chirurgicky odstranili. Po šesti letech může říct, že je zdravý, a i když se mu nedýchá jak dřív, moc dobře ví, že může mluvit o štěstí. Kdyby si včas nedošel k lékaři, svých šedesátých narozenin by se určitě nedožil.
K tématu: Kouříte? A nemáte obstrukční plicní nemoc?
V České republice ročně onemocní rakovinou plic přes 6 tisíc lidí a 5,5 tisíce na ni zemře. Až z devadesáti procent je příčinou kouření. „Kdyby lidé nekouřili, klesl by výskyt rakoviny plic na desetinu,“ řekl agentuře ČTK přednosta pražské kliniky pneumologie a hrudní chirurgie profesor Petr Zatloukal.
Rakovina plic je velmi těžko léčitelná a pokud se zvolí špatný způsob léčby, nemocný na ni téměř vždy umírá. Příčinou je trvalé bujení nádorových buněk, které se vymkly kontrole. Nádor vzniká většinou v průdušce, zvětšuje se a šíří do mízních uzlin v hrudníku. Krevním oběhem se dostanou nádorové buňky do celého těla.
Největším problémem je fakt, že lidé podceňují prevenci. U tří čtvrtin pacientů se nemoc odhalí pozdě a pak už ani moderní léčba nepomůže. Pacient totiž většinou nemá tak nepříjemné potíže, aby ho včas dohnaly k lékaři.
Varující příznaky:
- kašel přetrvávající tři týdny
- zhoršení dechu
- bolest na hrudi nebo pod lopatkou
- zvýšené teploty
- celková slabost
- výrazné ubývání na váze
Napsali jsme: Kouření: Drahý zloděj dětí a krásy
Rakovina plic se vyskytuje nejčastěji u lidí ve středním a vyšším věku, zatímco u mladých lidí je vzácná. Na kontrolu by měli především chodit lidi se zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů plic – což jsou zejména kuřáci, bývalí kuřáci nad 40 let, lidé, kteří vystavení vlivu rakovinotvorných látek a členové rodin s výskytem rakoviny, uvedla ČTK.
„Je ale na každém, aby si svoje zdraví hlídal a při podezřelých příznacích šel k doktorovi. Každé odkládání návštěvy může zhoršit šanci na vyléčení. Diagnózu musíme stanovit rychle, abychom mohli ihned zahájit léčbu. Pacienti, u kterých nemoc odhalíme v pokročilém stádiu, totiž obvykle umřou do dvou až čtyř měsíců," řekl ČTK profesor Petr Zatloukal.