Grilování s rodinou nebo přáteli k létu patří stejně tak jako teplé počasí a dlouhé večery. Často stačí naložit plátek masa, ať už hovězího, vepřového, nebo drůbežího a pokrájet zeleninu a pečivo.
Co se dozvíte v článku
Jenže podávaná jídla z grilu mohou být mnohem zajímavější a také i barevněji vypadat. Přitom není zas tak těžké je připravit.
Kuchař Hugo Hromas doporučuje objednávat si maso u ekologických zemědělců, protože takové je nejen zdravější a kvalitnější, ale i výrazně chutnější.
Hovězí karbanátek na grilu s pečenou paprikou
Ingredience:
- 500 g bio mletého hovězího krku
- 1 kg bio červené papriky
- 2 stroužky bio česneku
- hrst sekané bio petrželky
- 200 g bio ovčího sýra
- 200 g bio zakysané smetany
- 2 hrsti zelených bio bylin nebo bio salátu
- 4 bulky
- sůl a bio pepř
Postup:
Mleté maso smísíme se solí a pepřem, utřeným stroužkem česneku a nasekanou petrželkou. Ovčí sýr nakrájíme na malé kostky a zamícháme do směsi mletého masa. Nad rozpáleným grilem opálíme papriky ze všech stran dočerna a necháme je krátce vychladnout. Oloupeme zčernalou slupku a pečené papriky zbavíme semeníku. Upečenou dužinu nasekáme nožem nadrobno.
Z mletého masa zformujeme čtyři koule a „rozplácneme“ je na tvar karbanátku silného asi tři centimetry. Grilujeme je nad rozpáleným dřevěným uhlím. Jakmile na spodní straně zezlátnou a tzv. se pouštějí roštu (už se nelepí), obrátíme a pečeme z druhé strany.
Rozkrojíme si bulky a opečeme z vnitřní strany. Na spodní polovinu bulky dáme lžíci zakysané smetany, na kterou položíme směs bylin nebo zeleného salátu, přidáme upečený karbanátek a na něj lžíci pečené nasekané papriky. Uzavřeme druhou polovinou bulky a podáváme ještě horké.
Grilovaná krkovice s cibulovým salátem, brambory pečené v popelu
Ingredience:
- 800 g bio vepřové krkovice
- 200 g bio jogurtu
- 1 větší bio cibuli
- 2 stroužky bio česneku
- hrst listové bio petrželky
- sůl a bio pepř
- 500 g menších bio brambor ve slupce
Cibulový salát:
- 500 g bio cibule
- 2 lžíce bio rozinek
- 2 lžíce bio vinného octa
- 2 lžíce bio rostlinného oleje
- sůl
Postup:
Vepřovou krkovici nakrájíme na silnější plátky a marinujeme v jogurtu se solí, pepřem, nastrouhaným česnekem a cibulí. Do marinády můžeme přidat hrst nasekané petrželky.
Oloupanou cibuli nasekáme na tenké plátky, osolíme a promícháme s předem namočenými rozinkami, octem a olejem. Promačkáme a necháme asi hodinu odpočinout.
Necháme v grilu odhořet chrastí a drobné větvičky, abychom získali větší množství popela.
Rozpálené uhlí zasypeme vrstvou popela a umístíme do něj brambory. Zahrneme druhou vrstvou popela a na něj umístíme několik kusů žhavého uhlí. Popel zajistí, aby se brambory pekly, ale nespálily. Brambory pečeme v popelu, dokud na vpich špejlí nebudou měkké.
Na grilovací jehly napícháme plátky podélně – tedy po délce. Pečeme zprudka nad rozpáleným uhlím z obou stran dozlatova. Na dotek by maso mělo být pevné a pružné. Pokud je měkké, je uvnitř ještě syrové.
Podáváme horké brambory zbavené popela, lehce rozmáčknuté, s trochou cibulového salátu a grilovanou krkovicí.
Sýr s vejcem zapečený v paprice
Ingredience:
- 2 bio papriky
- 4 bio vejce
- 200 g bio ovčího sýra
- hrst sekané bio petrželky
- sůl a bio pepř
Postup:
Papriky rozkrojíme podélně napůl a vyjmeme semeník. Odložíme žloutky z rozklepnutých vajec. Bílky smícháme s ovčím sýrem, osolíme a opepříme, přidáme sekanou petrželku a celou směs naplníme do rozkrojených paprik. Doprostřed směsi uděláme důlek a vložíme žloutek.
Pečeme velice pozvolna na roštu nad uhlím, dokud směs neztuhne. Žloutek by měl ovšem zůstat tekutý nebo krémový.
Jehněčí na jehle s chlebovou plackou
- 600 g bio jehněčího mletého nebo sekaného masa z plece či kýty
- 1 větší bio červená cibule
- 2 stroužky bio česneku
- 4 bio rajčata
- 2 větší bio lilky
- hrst sekané bio petrželky
- 2 lžíce bio olivového oleje
- 1 lžíce bio vinného octa
- sůl a bio pepř
- špetka mleté bio skořice
Chlebová placka:
- 300 g hladké bio mouky
- kousek droždí
- lžička soli
Postup:
Nad rozpáleným uhlím upečeme lilek ze všech stran dočerna, dokud nezměkne. Upečený lilek odložíme stranou, aby vychladl.
V mouce uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí, lehce prošleháme s vlažnou vodou a necháme pracovat, dokud vzniklý kvásek nezačne pěnit. Potom přilijeme přibližně 200 ml vody, přidáme sůl a vypracujeme hladké těsto. To potřeme olivovým olejem a necháme zakryté kynout.
Z vykynutého těsta uděláme čtyři koule a necháme opět krátce nakynout. Vykynutou kouli těsta vymačkáváme od středu ke krajům až nám vznikne hrubá placka, kterou opatrně vytahujeme směrem do stran, dokud není tenká. Nad odhořelým uhlím pečeme placky do světle zlatavé barvy z obou stran a hotové placky skládáme na sebe, aby se zapařily a zůstaly vláčné.
Mleté maso smísíme s nasekanou petrželkou, strouhanou cibulí a česnekem, osolíme a opepříme a přidáme špetku skořice. Pokud nemáme mleté maso, můžeme jehněčí kýtu nebo plec nakrájet i s tukem (lojem) na tenké plátky. Ty poté na proužky, které nasekáme na kostičky. Pokračujeme sekáním nožem, dokud nevznikne homogenní hmota, která lepí a dobře drží pohromadě. Necháme maso uložené v chladu.
Spálené lilky zbavíme slupky a dužinu posekáme nožem a dochutíme solí, olivovým olejem a vinným octem.
Na jehly namačkáme směs mletého masa, vytvarujeme šišky a grilujeme zprudka na grilu. Ohřejeme hotovou placku, na kterou rozetřeme upečený lilek, přidáme na kostky nakrájené rajče a stáhneme na placku upečené maso. Podáváme upečený jehněčí špíz zabalený v placce s rajčaty a pečeným lilkem.
Pečená zelenina s bylinkovým pestem
- 2 bio lilky
- 6 bio menších červených cibulí
- 4 bio červené papriky
- 4 bio rajčata
- směs bylin (tymián, petrželka, rozmarýn, máta, šalvěj, koriandr)
- bio olivový olej
- bio vinný ocet
- sůl
Postup:
Napřed si nachystáme pesto. Na objem volíme méně aromatické byliny, jako je petržel, a kořeníme výraznějšími bylinami, jako je rozmarýn, máta nebo šalvěj. Smísíme s olivovým olejem a dochutíme solí a vinným octem.
Na grilu upečeme zeleninu ze všech stran, papriky a lilky dočerna. Na mírnějším žáru pečeme cibule doměkka a rajčata jen krátce.
Hotovou zeleninu zbavíme spálené slupky a upečenou dužinu naaranžujeme na talíř. Ozdobíme bylinkovým pestem a můžeme podávat horké s pečivem nebo vychladlé jako salát z pečené zeleniny.