Původně keltský lidový svátek se pomalu zabydluje i u nás. Své místo si nachází hlavně v rodinách s dětmi, pro které je 31. říjen spojený se strašidelnou zábavou. Nejde jen o převlékání se do kostýmů a zdobení domů. Halloween je skvělé prožít společně v kuchyni.
Co se dozvíte v článku
Strašidelné sladkosti na Halloween
Výrobci cukrovinek velmi rádi reagují na nejrůznější sezonní události a Halloween není výjimkou. V regálech obchodů tak můžeme zakoupit gumové medvídky, pardon gumová strašidýlka, slané pochutiny ve tvaru duchů a mnoho dalšího.
To ale není takové, jako když si halloweenské sladkosti vyrobíte doma. Třeba i s pomocí malých dětí. Oblíbené jsou například muffiny nebo sušenky.
Muffiny
Těsto na muffiny můžete použít jakékoli, které máte rádi. Nabízí se ale samozřejmě dýňové. Tím nejdůležitějším je však samotné zdobení. Po upečení a zchladnutí potřeme vršky muffinů tvarohovým nebo jiným světlým krémem. Nebo například citronovou polevou, pudinkem nebo marcipánem jako základem pro další zdobení.
Na světlém podkladu se budou skvěle vyjímat černí pavouci vyrobení z lékořice. Můžete například rozmotat koupené lékořicové spirály.
Recept: Dýňové muffiny
Suroviny:
- 300 g dýně (uvařená a rozmixovaná na pyré)
- 250 g hladké mouky
- 180 g cukru krupice
- 100 ml mléka
- 50 ml oleje
- 1 vejce
- 200 g vlašských ořechů
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1 lžička mleté skořice
- trocha strouhaného zázvoru
Ingredience postupně smíchejte dohromady a výsledným těstem naplňte košíčky na muffiny. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C zhruba 20 minut. Můžeme ozdobit dle fantazie, viz tipy výše.
Sušenky
Na sušenky lze použít klasické linecké těsto. Nezapomeňte si jej připravit alespoň o den dříve, abyste jej mohli dobře rozválet.
Na vykrajování můžeme použít prodávaná halloweenská vykrajovátka strašidelných tvarů. Duchy ale určitě zvládnete vyřezat i nožem, ostatně nemusejí být všichni stejní. Případně si můžete nejprve udělat šablonu z pečicího papíru. Posloužit může i kulaté vykrajovátko. Takové sušenky po upečení a vychladnutí doporučujeme pomalovat citronovou polevou, do které lze přidat i potravinářské barvy.
Recept: Citronová poleva na sušenky i muffiny
Suroviny:
- 250 g moučkového cukru
- 2 menší lžíce citronové šťávy
- 3 menší lžíce horké vody
- potravinářská barva v prášku
Cukr a citronovou šťávu utřeme v misce dohladka a dohusta. Práškovou potravinářskou barvu rozmícháme v troše vody a postupně ji smícháme s polevou, dokud nezískáme odstín, který si přejeme.
Halloweenské slané pohoštění
Děti se rády zapojí do přípravy svátečního „strašidelného“ jídla
Párkové mumie
Párky nebo malé klobásky, případně přepečené válečky z mletého masa, pomažeme kečupem a obalíme dokola listovým těstem nakrájeným na malé proužky tak, aby na jednom konci vykukoval kus párku. Pečeme 20 až 30 minut v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova.
Po upečení uděláme mumiím oči! Vykrájíme malá kolečka ze sýru a doprostřed píchneme ještě menší kolečka z černých oliv.
Useknuté prsty z listového těsta
Velmi jednoduchým a efektním halloweenským pohoštěním jsou „krvavé“ prsty. Ostrým nožem nařežeme z vyváleného listového těsta malé proužky ve velikosti prstů. Na jedné straně je potřeme kečupem a položíme na ně vyloupané a nepůlené mandle, které budou připomínat dlouhé nehty (nebo lze podobně nalepit i mandle neloupané až po upečení atp.).
Na dvou místech uděláme vidličkou nebo opatrně nožem mělké proužky, jež naznačí klouby prstů. Pečeme zhruba 20 minut dozlatova v troubě předehřáté na 180 °C.
Pečení duchové z brambor nebo batátů
Pokud jste zručnější, můžete oloupat brambory a nakrájet je na zhruba půl centimetru vysoká kolečka. Menším nožem z nich vykrájíme různá strašidla nebo duchy. Dáme na pečicí papír a pečeme při 190 °C zhruba 30 minut.
Místo brambor lze použít batáty, které mají navíc krásnou halloweenskou oranžovou barvu.
Hlavní jídla
Domácí „děsivá“ pizza
Nejprve si připravíme těsto podle následujícího postupu:
Recept: Těsto na domácí pizzu
Suroviny:
- 20 g droždí (1/2 kostky)
- 1/2 čajové lžičky krupicového cukru
- 500 g polohrubé mouky (případně mouky na pizzu)
- 5 polévkových lžic olivového oleje
- 1 čajová lžička soli
Rozdrobené droždí rozmícháme v troše vlažné vody a přidáme cukr. Na teplém místě necháme vzejít kvásek. V míse promícháme mouku, sůl, olej a kvásek. Postupně přiléváme asi 300 ml vlažné vody. Těsto propracováváme tak dlouho, dokud není jemné, pružné a nelepí se.
Na pomoučeném vále vytvoříme bochánek, který necháme přikrytý čistou utěrkou zhruba půl hodiny až hodinu kynout. Zvětšený bochánek rozdělíme na čtyři kusy, ze kterých vyválíme čtyři placky. Ozdobíme podle chuti nebo dále uvedených tipů. Pečeme v troubě předehřáté na 200 °C asi 15 minut.
Výhodou domácí pizzy je, že si na ni můžeme dát to, co máme rádi. Nebo ji můžeme strašidelně ozdobit!
Základem je rajčatová omáčka, kterou běžně seženete v obchodě. Z plátkových sýrů můžete vyřezat duchy, z černých oliv vyrobit pavouky, ze žampionů lebky, z plátků salámu nakrájet netopýry, kulaté plátky mozzarelly ozdobte uprostřed černou olivou a máte oko, případně můžete z provázkového sýru „utkat“ přes celou pizzu pavučinu, po které se prohání černý pavouk z oliv.
Plněné papriky
Máte rádi pečené plněné papriky? Náplň připravte jako obvykle. Na Halloween se nejvíc hodí žluté nebo oranžové. Vykrájejte z nich strašidelné obličeje, podobně jako z dýní — oddělte vrchní část, vykrájejte oči a otevřenou pusu.
Připravené papriky naplňte a dejte péct do rozpálené trouby.
Alternativou jsou syrové halloweenské papriky. Opět je vykrájejte podle své fantazie a použijte třeba místo misek na pokrájenou zeleninu, okurku či mrkev a podobně. Vykrájená velká paprika může rovněž nahradit malý talíř, zvlášť efektivní je to v případě, že chcete podávat špagety.
TIP: Mnoho inspirace najdete třeba na Instagramu pod hashtagem #halloweencooking