Trnka obecná (Prunus spinosa) je keř dorůstající do tří metrů. Kvete na přelomu dubna a května. Plodem jsou modrofialové kulaté peckovičky se zelenavou dužinou a velmi trpkou chutí, které sbíráme až na konci září (nejlépe po prvních mrazících). Trnku najdeme na slunečných stráních, pasekách, daří se jí dobře v nížinách, ale i horách.
Co z trnky sbíráme
Léčivou sílu mají trnkové květy, listy i plody.
Co obsahují plody trnky
Bobulky trnky jsou cenným zdrojem vitamínu C, A, E, dále jsou bohaté na třísloviny a ovocné kyseliny. Jelikož mají trpkou chuť, konzumujeme je ve formě čaje, likéru, sirupu či vína.
Galerie: Vitamíny v potravinách
Léčivé účinky trnky
Tmavě modré plody trnky celkově posilují organismus, povzbuzují trávení, střevní peristaltiku, pomáhají při křečích, zvracení a průjmu. Mají rovněž stahující a dezinfekční působení. Listy trnky pomáhají při ledvinových potížích.
Trnkový čaj plný vitamínů
- Potřebujeme: 2 lžíce rozmačkaných trnkových plodů, 3 dl vroucí vody, 1 lžičku medu
- Postup: Plody zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme, plody vymačkáme, dosladíme medem a můžeme podávat.
Trnkový likér na dobré trávení
- Potřebujeme: 2 hrnky nasekaných trnek, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, půl lžičky tlučených fenyklových semínek, půl lžičky tlučených anýzových semínek, půl lžičky nastrouhaného zázvoru, 1 litr domácí pálenky
- Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme 1× denně 1 štamprli.
Trnkové víno na posílení organismu
- Potřebujeme: 2 šálky nasekaných trnkových plodů, 1 litr kvalitního červeného vína, půl lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků, 4 tlučené badyány
- Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme po štamprli denně.
Podzimní čajová směs pro vitalitu
- Potřebujeme: 1 lžíce trnkových plodů, 1 lžíce jablka, 1 lžíce hrušky, 1 lžíce šípku, 1 lžíce rakytníku, 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, přelijeme je vroucí vodu a vše necháme 15 minut louhovat, pak plody vymačkáme, přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.
Čaj z trnkových listů při oslabených ledvinách
- Potřebujeme: 2 lžičky listů trnky, 2 dl vroucí vody
- Postup: Listy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 2× denně 1 šálek po dobu 4 týdnů.
Trnkové pecky spolehlivě prohřejí
Sušené pecky těchto plodů jsou vynikající náplní k výrobě zahřívacích polštářků. Ty si můžeme vyrobit tak, že dobře vysušené pecky naplníme do bavlněného nebo lněného povlaku a zašijeme. Když si potřebujeme nahřát některou část těla, stačí polštářek vložit na chvilku do rozehřáté trouby a můžeme použít. Tento polštářek je výborný například při břišních kolikách u miminek.
Trnka v kosmetice
Rozmačkané plody trnky využijeme i při přípravě domácí kosmetiky. Vyživují a zvláčňují.
Trnková pleťová maska
- Potřebujeme: 3 rozmačkané trnky, 2 lžíce tvarohu, 5 kapek citronové šťávy
- Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme, vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Poté opláchneme teplou vodou. Pokožka bude vyživená a krásně vypnutá.
Zvláčňující pleťová maska
- Potřebujeme: 3 rozmačkané trnky, 1 lžíci zakysané smetany, 1 lžičku tekutého medu
- Postup: Všechny přísady smícháme dohromady, vzniklou pastu nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut účinkovat. Pak umyjeme teplou vodou. Pokožka získá hedvábný vzhled.