Článek bohužel obsahuje zavádějící věci a nepravdy. Pokusím se je tu uvést a vysvětlit:
ZAVÁDĚJÍCÍ VĚC Z ČLÁNKU: "Podle odborníků však neexistují žádné vědecké důkazy, které by podpořily tvrzení, že takováto léčivá energie skutečně existuje..."
REAKCE: Tohle je sice pravda, nicméně né celá pravda. Ta totiž je, že díky zaslepeným experimentům víme, že Reiki není nic víc než placebo. Jinak řečeno skutečně tam je třeba úleva od bolesti. Ale ta není způsobena nějakým kouzlem Reiki, ale tím, že se pacientovi věnuje čas, pozornost a péče. Ze studíí totíž víme, že dotykové terapie obecně mají tento pozitivní charakter zlepšení vnímání (úleva) nemoci pacientem.
ZAVÁDĚJÍCÍ VĚC Z ČLÁNKU: "Ale navzdory tomu, že nebyla vědou prokázána účinnost reiki při léčbě nemocí, neznamená to, že jde o škodlivou praxi."
REAKCE: No to tedy znamená, že to škodlivé je. Příklad: Pokud Vám prodejce prodá televizi, která nehraje, tak to škodlivé je. Pokud si koupíte auto, co nejede, tak i když díky tomu na silnici nikomu neuškodíte, tak to za "OK" také určitě neoznačíte. Stejně tak je to u Reiki - pokud léčitel prodává něco, co nefunguje, tak obírá léčeného o peníze, o čas (kterého třeba u vážných chorob nemusí mít navíc mnoho), a také mu dává falešnou naději, což je v moderním lékařství bráno minimálně jako silně neetické.
CITACE Z ČLÁNKY: "Lidé, kteří reiki vyzkoušeli, mají různé zkušenosti. Většina tvrdí, že z rukou terapeuta vycházejí pulzující vlny, jiní mají pocit, že je jeho dlaně zahřívají a další mluví například o chladu."
REAKCE: Tohle je manévr často používaný ezoteriky. Snaží se přímět lidi, aby si vsugerovali, že cokoliv zrovna cítí, tak za to může léčicí. Cítíte v místnosti teplo? Tak to je "léčba". Cítíte zimu? Taky "léčba"? Necítíte nic? No tak to je ta pohoda, kteoru způsobila "léčba".
NEPRAVDA Z ČLÁNKU: "Nikdo přesně neví, jak reiki funguje."
REAKCE: Autor článku to evidentně neví. Věděcká obec ale dávno ano. Je to klasické placebo - tedy konkrétně něco jako dobrý pocit z toho, že se Vám někdo snaží pomoci. ... Asi jako když nemocné dítě v posteli pohladíte, jste tam s ním a čtete mu pohádku.
NEPRAVDA Z ČLÁNKU: "Protože metoda reiki nemůže být testována konvenčními metodami, je obtížné určit rozsah a efekt jejích předpokládaných účinků."
REAKCE: Reiki samozřejmě může být úplně normálně testované klasickým dvojitě zaslepeným experimentem. A také mnohokrát takto testován byl a opakovaně je. K takovém testování totiž není potřeba znát mechanismus, jak to funguje. Dvojitě zaslepený experiment Vám dá výsledek funguje/nefunguje i tak. ... A právě pro tunu těchle testů víme, že člověk, který dělá Reiki vs člověk, který jen mává důvěryhodně lidem rukama nad tělem (a umí povědět stejně poutavou pohádku), tak mají stejný výsledek.
17. 8. 2022, 22:27 editováno autorem komentáře
A nejhorší je, že tenhle odpadní článeček tu bude trčet dál, protože redakci to je jedno. Podobné články se tady už řešily několikrát, a šéfredaktorka Krbcová vše jen zrelativizovala.
Vitalia má holt smůlu, že upoutávky na tyhle články se objevují i na root.cz či lupa.cz. Díky tomu se tady doklikají i lidi s kritickým myšlením či s jiným pohledem na věc než je cílová skupina Vitalia.cz. Ale Vitalii to neuškodí, protože kdo bude číst diskuzi pod dva týdny starým bulvárním článkem? Bezpochyby ani Kateřina M. Košutová, autorka těchto mnoha zavádějících a lživých tvrzení.