O prospěšnosti olivového oleje není pochyb. Je známo, že ve Středomoří denní používání olivového oleje přispívá k dobrému zdraví a dlouhověkosti. U nás nerostou olivy, ale naše krajina je (kromě solárních panelů) zamořena i řepkou. Je proto naše populace zdravější? Existuje nějaká statistika, že tam, kde konzumují tento olej, se dožívají vyššího věku? A dále: Pokud vím, na olivové háje se nestříkají tuny syntetických hnojiv. Na řepková pole ano. Řepkový olej možná svým složením zabraňuje infakrtu, ale (když to přeženu), rakovina je blíže...
jak dlouho se v nasich koncinach produkuje potravinarsky repkovy olej? 20 let? to je z pohledu vlivu na zdravi dost kratka doba na nejake posuzovani. olivovy se vyrabi uz mozna pres 100 let. no a navic, ze si koupite olivovy olej v BIO kvalite (z nestrikanych oliv) je u nas znacne malo pravdepodobne.
tak me jeste napada, proti cemu se vlastne ma repka olejna chemicky osetrovat, podle me to neni zrovna az tak moc cilova skupina pro skudce.
Sekce Který olej si mám vybrat a proč? je nějaká zmatená, píše se tam:
nestačí v řádcích sledovat jen nejvyšší hodnoty nasycených mastných kyselin (těch špatných)
a pak:
Měli bychom vybírat oleje, které mají vysoký podíl nejen omega-3 mastných kyselin, ale zároveň nasycených mastných kyselin. Jejich nedostatek má pro náš organismus největší zdravotní důsledky
Takže nasycené jsou dobré nebo špatné? Nemělo být v druhém případě místo nasycených mono-nenasycené?
Dále postrádám srovnání řepky o které je článek s nejpoužívanější slunečnicí. Je tedy lepší 61% MUFA a 20% n-6 PUFA v řepce nebo 25,5% MUFA a 61% n-6 PUFA ve slunečnici?
Dobrý den, Tondo,
děkujeme za upozornění. Z citace pana doktora Suchánka vypadla část věty.
Zní tedy: Měli bychom vybírat oleje, které mají vysoký podíl nejen omega-3 mastných kyselin, ale zároveň nízký podíl nasycených mastných kyselin. Jejich nedostatek má pro náš organismus největší zdravotní důsledky."
Text je již upraven. Díky.
Kateřina Čepelíková
Vitalia.cz
nějak nevím, čemu věřit víc.
vs. http://www.edgeoftheworld.cz/2013/02/14/11-nejvetsich-mytu-o-standardni-vyzive/
co to povídáte. Řepka je geneticky modifikovaná potravina, která se ještě před padesáti lety nedala bez nebezpečí pro zdraví požívat. Kdežto olivový olej se pro výživu lidí (taky)s úspěchem používá tak min. deset tisíc let. Navíc ty povídačky o hodném a nehodném cholesterolu..............Bez vyrovnaných poměrů obou by-jste umřela. O bóže, bóže....
...je beztak vepřový. Nebo, jak to dělávala moje babička, vepřový a slunečnicový v poměru 1:1. Na smažení (a to i sladkých věcí) není nic lepšího, dokonce se to dá dát i do těsta.
Ale pořád lepší řepka než soja. Připomínám, že soja byla ještě v padesátých letech oficiálně považována za nevhodnou pro humánní spotřebu (než ji velkopěstitelská lobby protlačila). Ostatně i Číňani vědí, že než se dá soja vůbec jíst, musí se napřed nechat zkazit (resp. fermentovat). :-)