U řepky mi vadí něco jiného než kyselina eruková: Když vidím ty tuny chemikálií, které naši zemědělci stříkají na řepková pole (pesticidy počínaje a roundupem konče), nemám na řepkový olej jaksi chuť. A když porovnám krajinu třeba v Bavorsku (převažující políčka s obilím) s tou naší (obří řepkové lány občas proložené poli solárních panelů za ostnatým drátem), je mi poněkud smutno.
Píšete zavádějící nesmysly. Pesticidy se používají u pěstování všech plodin. Používají se v souladu s předpisy pro daný produkt. (Metodika ochrany rostlin) Mě je smutno z vás ideologu jeden. Zkuste si něco vypěstovat. Např. brambory na uskladnění, sadbu.
19. 5. 2021, 08:56 editováno autorem komentáře
My si zkoušíme brambory pěstovat a docela nám to jde. Aniž bychom se o to nějak zvlášť snažili, touto dobou (druhá polovina května) máme brambory, které jsou stále ještě dobře poživatelné, na rozdíl od toho hnoje, co je k dispozici v obchodech. Sklep máme mizerný. Chuťově byly a jsou úplně jinde než ty z obchodu. Nepoužili jsme žádná hnojiva ani pesticidy, půda je slínovitá, tedy nic moc. Z toho plyne, že amatérské postupy pěstování a následné amatérské skladování vedou k lepší trvanlivosti a lepší chuti než vaše předpisy a metodika. Nesbíráme mandelinku ani sadbu jinak neopečováváme, pouze 2x udělali hromádky motykou. Z 15 kg sadby bylo cca 80 kg úrody. Bez pesticidů, předpisů a metodiky. Akorát se nám do nich dali drátovci, ale to je tím, že jsme brambory nechali příliš dlouho v zemi. Tak nevím, co jste chtěl svým příspěvkem říct. Asi že je vám něco líto..
Dobrý den, věnuje se tomu např. v článku odkazovaný podrobný materiál Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, kde se uvádí např.: "Podíl řepky na orné půdě v ČR dnes představuje 16 % a není nijak mimořádně vysoký. V některých spolkových zemích Německa dlouhodobě dosahuje podíl řepky 33 % a většina tamních obyvatel to považuje za stav normální." A dále k pesticidům: "Pěstování prakticky všech zemědělských plodin se neobejde bez
chemické ochrany. Přípravky, které se používají na ošetření řepky, se
zároveň používají při pěstování brambor, cukrovky, luskovin, kukuřice,
ječmene, pšenice, žita, zeleniny, v ovocných sadech a některé i v lesích." Spotřebě pesticidů v ČR se věnujeme také v článku: https://www.vitalia.cz/clanky/nakolik-jsou-pole-v-cesku-plna-zemedelskych-jedu/. LK, Vitalia.cz
Prosím Vás. Nejprve je dobré vyzkoušet sám. Zařiďte si farmu a ekologicky jděte do toho. Ujišťuji Vás že to není žádná legrace prosadit se na trhu a udržet se tam. Pesticidy nejsou zadarmo. Tak ať vám brambory při uskladnění nehnijí. Atd.
19. 5. 2021, 11:42 editováno autorem komentáře