Těžko říci, ty olivy jsou také chemicky ošetřované více než by měly. Navíc v běžném obchodě kupujete zpravidla olivový olej, který je již z loňské sklizně a ještě ho zpravidla špatně skladujete a konzumujete celý rok, či alespoň půlrok.
Já osobně řepkovému oleji také příliš nehovím, ale podle (v současnosti) uznávaných ukazetelů má pro člověka přijatelný pomět omega-3 a omega-6 mastných kyselin, který by měl být ideálně 2:1. Mnohé rostliné oleje mají naopak omega-6 mastných kyselin 10-30x více než omega-3.
"Navíc v běžném obchodě kupujete zpravidla olivový olej, který je již z loňské sklizně a ještě ho zpravidla špatně skladujete a konzumujete celý rok, či alespoň půlrok."
Tak to platí pro jakýkoli olej. Tedy i ten řepkový úplně stejně.
Ve skutečnosti, vzhledem ke škůdcům a nemocem, lze olivy pěstovat s výrazně méně chemií, nežli řepku. Dokonce je celkem běžné, že olivy jsou, na rotzdíl od řepky, pěstovány zcela bez chemie na ošetření, ale i na hnojení.
Další vec je, že olivový olej obsahuje například omega 9, a mnohé další, co řepkový ne.
Ale pánové, nikdo se nesnažil srovnávat olivový olej s řepkovým. Já osobně a zpravidla používám tak 5-6 olejů. Zřejmě nejde říci, že nějaký olej je NEJ. Pokud ale potřebujete zvýšit příjem esenciálních mastných kyselin tak bych doporučil olej rybí a konopný.
Co se týká té ceny...
Pokud olivový (i jiný) olej koupíte u specializovaného prodejce, ten by se měl snažit prodávat oleje co nejčerstvější a i jinak je speciálně skladuje. Tomu ovšem odpovídá i cena.
Většina lidí proto běžně nakupuje v obchodě s potravinami. Zde platí universální pravidlo, podobně jako na jakémkoli podobném trhu - kupujeme podle sezony.
Pokud prodávající nenabízí jen to njlevnější zboží, tak minimálně jednou ročně koupíte i čerstvě stáčený slunečnicový, olivový,... řepkový olej. Při koupi řepkového oleje je cena starého a nového prakticky beze změny. Ale olivový olej bývá o mnoho dražší.
Tomu nerozumím. Proč by měl mít velký, nespecializovaný obchod, s velkým, tedy rychlým obratem, zboží starší, nežli obchod s malým obratem zboží?
A aby pro ten olej obchodník často osobně jezdil, tak to je zcela nereálné kvůli ceně, která by byla zcela nehorázná.
A "nejlevnější"... to už je pro mě únavné. Je mi líto, ale cena s kvalitou souvisí jen v zcela okrajových případech z dolního konce, kde je jasné, že za ty peníze to nemůže být kvalitní. Ale bohužel neplatí, že drahé = kvalitní. Tedy létají desítky, až i stovka procent, i u úplně stejného zboží. Drahý šmejd? Zcela běžně.
Dnes jsem se pro srandu podíval na "Dětské párky". Složení 70% separát.... čisté maso vůbec ne. A cena hodně přes 100 Kč/kg v době, kdy čisté kuřecí maso stojí méně, nežli separát + voda + dusičnany.
Zajimalo by me, kde se ten nazor o dlouhovekosti jizneevropskych narodu bere. Takove Recko (nejvyssi spotreba olivoveho oleje na cloveka) je ve stredni delce zivota az nekde ve treti desitce zemi. Vys jsou treba nektere severske narody - Island, Svedsko, Norsko.. takovi Japonci toho olivoveho oleje moc nevypiji a jsou obecne ve vsech statistikach z hlediska dlouhovekosti v TOP5. Pokud bych chtel vypichnout jeden vyzivovy prvek dlouhověkosti, tak ryby dalece predci olivovy olej. Jejich tuk obsahuje EPA i DHA a jako bonus vitamin D, coz je napriklad na tom severu hodne dulezite.
Zdravím. Čistě náhodou se mi v současnosti dostal do ruky propagační leták jakéhosi uskupení či programu "Lněný olej club 21". Tvrdí, že začali pěstovat a stáčet vlastní, vždy čerství lněný olej a uvádí následující rozbor...
Panenský olej z hnědých semínek modře kvetoucího lnu:
- 55% Omega 3
- 14% Omega 6
- 17% Omega 9
Panenský olej ze zlatých semínek žlutě kvetoucího lnu:
- 1,6% Omega 3
- 68% Omega 6
- 18,5% Omega 9
Takže suma sumárum, protizánětlivě a proticivilizačním problémům je vhodný olej z hnědých semen (klasický český len) a ten ze zlatých se hodí pro jako doplňěk stravy pro vegetariány.
Já se přiznám, že lnu jím hodně, ale jněný olej vůbec. Vím, že ho obchody uchovávají v chlaďáku. Celkem bych uvítal zda by mne někdo letmo informoval v čem je například lněný olej lepší než konopný olej a zejména srovnání trvanlivostí a další užitných vlastností (nemyslím natírání školní tabule a napouštění konopných lan ale mazání těla a za jakým cílem).
Nezajímají mne teoretické informace, ale praktická znalost. Pokud někdo zná například problematiku potírání těla konopným olejem a může to srovnat s lnem... sem s tou informací. To stejné uvítám pokud jde o léčbu žaludku, zlepšování kvality kůže, chlupů/vlasů, ... Rozdíl mezi semínkem a olejem...
Díky