Lékaře jsme oslovili, ale nikdo Vám to takto obecně neřekne. Jak je v článku zmíněno, záleží na mnoha faktorech, druhu alkoholu, způsobu jeho zpracování, teplotě, době, ale také na váze a zdravotním stavu člověka atp. Jistě že alkohol samostatně konzumovaný je nebezpečnější. Nás na tom zaujala hlavně volnost, s jakou se tu nakládá s předpisy a kontrola jejich dodržování.
A ještě k tomu odpověď, která dodatčně dorazila z hygieny: Delším záhřevem nad 65 °C se metanol odpaří (flambování, delší dostatečná tepelná úprava pokrmu), což neplatí při jeho přidání do omáčky těsně před jejím dohotovením, do teplých nápojů – např. kávy, čokolády nebo čaje, stejně jako do náplní a krémů cukrářských výrobků po upečení.“
Ano je to "šokující". Podíval bych se na to selským rozumem. Jaké množství alkoholu se používá na flambování ? Panák ? Když se to zapálí tak tam toho opravdu moc nezbyde (smrtelná dávka se uvádí již od 0,1 gramu čistého methanolu na 1 kg hmotosti člověka). Whisky koňak byla OK. Pokud, ale kuchař/cukrář naleje rum místo tresti např. do krému tak to už je problém.
Vzhledem k možnému množství metanolu při tomto použití není žádný problém. Vždyť i teď se může legálně vyrábět alkohol do 20%. Takže stačí naředit na polovinu a prodávat lze (např. Becherovka 19%).
Pokud lze prodávat alkohol naředěný na polovinu, tak v tom jídle se naředí mnohem víc...
Takže z jídla se metanolem neotrávíme.
Já jsem jen upozorňoval na to, že tady někdo buzeruje kvůli flambování (prý že to není povoleno) a přitom je povoleno prodávat 19% alkoholické nápoje. Souhlasím, že riziko u přidávání do pokrmů je, ale mnohem větší je u pití 12-19% alkoholických nápojů.
Autorka podle mne nemá pravdu a flambování není jinou formu nabízení ke spotřebě (tím bylo myšleno třeba nabízení zdarma, ochutnávky,... - ale to by musel vysvětlit ministr zdravotnictví). A flambovaný steak vůbec není lihovina, takže se na něj opatření ani nemůže vztahovat...