mám 38 rokov a 1 a pol ročného synčeka . ZDRAVÉHO !!!
bola som na tých testoch a doktorka nechápala prečo nechcem ísť na potrat . možno keby sa tie testy robili skôr než matka už cíti pohyby tak by som sa aj dala prehovoriť . doktori asi na to robia nejaké školenia , lebo tak človeka dokážu psychycky doraziť , že možno aj v deviatom mesiaci by niektorá matka išla ešte na ten potrat . čiže až do pôrodu som bola síce pripravená že sa budem starať o nie celkom zdravého chlapčeka , ale psychycky to bolo zlé . plakala som a rozmýšľala ako to zvládneme a aký bude mať môj synček život . ako môže nejaký doktor povedať že tie testy sú 100 percentné . mám jednu známu , jej švagrinej tvrdili to isté . neposlúchla a narodil sa jej chlapček so šiestimi prštekmi na jednej ručičke . ale to určite nie je dôvod na smrť ! v niektorých štátoch sú tieto testy už dávno zakázané . koľko zdravých detičiek ste pripravili o život ? ažd do pôrodu som si pozerala fotky a články o Downovom syndróme . prosím vás povedzte mi čo je na tých detičkách také strašné že si zaslúžia smrť ???
Jestli máte záznamy i o dětech které jsou téměř normální. Jsou u nich zjištěny jen fyzické změny které je neomezují, nebo naopak zvýhodňují. Mají nějaké schopnosti které rodiče nemají,... podělte se.
Podle mne je nutno brát v potaz i to, že se prostě brání přirozenému vývoji tvora "člověk". I kdyby to měla být jedina hodnotná změna na miliardu nevyvedených pokusů.
Klidně je možné, že ten hodnotný jedinec se zrodí až z postiženého rodiče, nebo dokonce prarodiče. Pokud bude schopný přežít a množit se...
Zatím je největší problém vůbec se narodit. Tím neříkám že rodiče by neměli mít (dnes jim ho společnost upírá) právo dítě i zabít. Já bych své dítě které shledám neschopné života zabil, bez ohledu na následky hrozící mi od společnosti. Společnosti bych naopak nesvěřil ani naprosto zdravé a dokonalé dítě.
Kromě toho je u jiných společenských zvířat i většiny lidí silně vyvinut pud zabíjení a pronásledování odlišných jedinců.
Zkuste můj pohled na svět a můj zájem o vývoj lidského druhu nějak zohlednit. Myslím, že v Indii by se mohlo najít ledaco, co Evropa nepříjme. Je to jen tip, ale i tak děkuji.
Jen jsem chtěl ještě podotknout, že dříve se i na území Evropy (jinde ve světě se to děje možná ještě i dnes, možná právě v té Indii), že rodiče neduživé nebo nemocné děti nezabíjeli, ale svěřovali je přírodě (nějakému tomu božstvu). Nejedno přežilo (vlčí děti) a výborně prosperovalo (dokud si ho společnost nechtěla vzít zpět a "zachránit" ho).
V Evropě si bohatí již velmi dlouho platí ošetřovatele (podporují školy,...) a děti dávají mimo svůj svět.
Ale ostatní lidé jsou nuceni svěřit své děti do péče jakési státní autority relativně nedávno. A není to tak dávno (a může se to klidně i zopakovat) co to znamenalo odsoudit ho umírat obzvláště pomalým a krutým způsobem (ulice by byla rychlejší), nebo jej vystavit leckterému zneužití (ne že by na té ulici nebylo také).
Snažím se říci abyste se zkusila zaměřit i na tu etickou stránku věci. Zda má rodič právo rozhodnout o tom jaký život povede jeho dítě a zda ho musí nechat žít. Celkem by mne zajímal současný stav společnosti?! Třeba proto abych se ujistil, že svěřit neduživé dítě opatrovníkům "společnosti" (špatné svědomí to je sviňa, a co teprve by o nás řekl soused) by byl opravdu zásadní omyl.
Opět je příčinou socialismus a z něj plynoucí morální hazard.
Kdybychom měli svobodu a kapitalismus, problém by vypadal jinak:
Pokud by někdo vědomě zvyšoval svou rizikovost (kouřením, obezitou, nesportoováním, ale třeba právě i odkládáním těhotenství na pozdější věk), nesl by si sám důsledky - například v podobě vyššího (komerčního) zdravotního pojistného či v podobě nějaké spoluúčasti.
Komerční zdravotní pojišťovny by lidem říkaly: chcete kouřit? Tak buď budete mít vyšší pojistku, nebo u nemocí z kouření si část péče budete hradit sami.
Chcete baštit bůček a rakvičky? Léčbu obezity i srdečních onemocnění si zaplatíte sami!
Chcete lyžovat? Připojistěte se, protože ostatní vám nebudou platit léčbu úrazů, které jste si zavinili sami!
Chcete mít dítě v osmatřiceti? Zvýšená rizika si zaplaťte. Nejen svá, ale i pravděpodobně dražší péči o vaše dítě.
Nejen že by to bylo spravedlivé (zodpovědnější by nemuseli hradit péči těm méně zodpovedným), ale také by to motivovalo k zodpovědnějšímu chování.
A navíc by to samozřejmě bylo projevem respektu k lidské svobodě. Prtože já jako svobodný a svéprávný jedinec mám právo se rozhodnout, jak a proti čemu se pojistím. Jak se zajistím na stáří, atd... Násilné doncení k účasti na státním zdravotním "pojištění", či násilné nucení k účasti ve státním průběžném penzijním systému, je se svobodou neslučitelné.
Bohužel se něčeho takového od byrokratů a politiků nedočkáme. A tak musíme čekat, až tyto státní sociální a zdravotní systémy (neodvratně) zbankrotují.
čo s tým má spoločný vek rodičky ? dávate tu mamičky dokopy s fajčiarmi a alkoholikmi .
vy keď prechladnete a dostanete zápal pľúc , tak to je tiež vaša chyba . mal ste sa teplo obliekať . už vidím ako všetci športujú a zdravo jedia . treba asi posielať kontroly a každému kto to nerobí dávať platiť vyššie poistné .
skôr by som povedala že niekto by asi potreboval pomoc psychológa . a to nech si tiež každý hradí zo svojho . každý kto si ako zariadi život tak taký ho má . a nemusel by to dávať za vinu všetkým naokolo .
Má s tím společného MNOHO.
Začít kouřit je vědomě podstupované riziko.
Pořídit si dítě ve čtyčiceti místo ve dvaceti je také VĚDOMĚ podstupované riziko, je to svobodná volba daného jedince a proto by měl nést důsledky svého rozhodnutí - a ne ostatní, kteří jsou nyní povinni platit zvýšené náklady péče o gerontorodičku i dítě - to nemusí být poškozené těžce, ale třeba i jen mírně a bude mít alergie, bude často nemocné, bude mít porchy učení (dnes má každé druhé dítě nějakou dys**** a papír od doktora pro školu, že vyžaduje speciální přístup), atd...
Já vůbec neupírám právo každého nakládat se svým životem dle svého uvážení. Podle mne svobodní lidé mají plné právo kouřit, jíst bůček, provozovat adrenalinové nebezpečné sporty, páchat sebevraždy, mít dítě v pozdním věku, atd... - ale důsledky musí nést oni a ne všichni.
dokonca spomínate lyžiarov . nezdá sa vám to prehnané ?
to môžete rovno spomenúť tých čo jazdia na bicykli . veď každú chvíľu z neho niekto spadne , takže nemá čo jazdiť bicyklom a spôsobil si to sám . alebo autom ......
no proste asi všetci ľudia by si podľa vás mali priplatiť poistné . a kľudne ho môžeme celé zrušiť a platiť si zo svojho pri každej návšteve lekára . ja som za . chorá som raz za dva alebo aj za tri roky . takže možno by to aj viac ľudí privítalo .
Jediné, po čem volám, je (smluvní) svoboda.
Mělo by být jen na mém rozhodntí, proti čemu se pojistím. A mělo by být jen na mé dohodě s pojišťovnou, proti čemu a za jakých podmínek mne pojistí.
Dopředu nemohu tušit, zda by se standardní úrazová pojistka poskytovaná svobodným trhem vztahovala i na nehodu na kole. Asi by záleželo na té které pojišťovně a bylo by na vás, jakou byste si vybrala. Některá pojišťovna by třeba kryla všechny úrazy (asi za vyšší pojistné), jiná by chtěla spoluúčast pokud jste neměla přilbu či nejela po vyhrazené cyklostezce. Těžko říct, ale on by si trh a lidi nejak poradili.
Kuřák by si asi mohl vybrat: buď vyšší pojistka, nebo nižší, ale u rakoviny plic spolúčast.
Manželé by si mohli vybrat: buď dítě do šestadvaceti, nebo si připlácet jak na péči pro matku, tak na pojistku pro dítě. Takže nakoec by trh zajistil zcela přirozeně obdobno fianční motivaci s dítětem příliš neotálet, jaká zde byla dříve.
A svobodný trh by přinesl i jiné motivace mít dostatek zdravých (vzdělaných a dobře vychovaných) dětí - při absenci vynuceného průběžného penzijního systému by se děti ukázaly jako jedna z nejlepších investic, jakou lze udělat (historicky to tak vždy bylo, teprve až současný demokratický socialismus udělal z dětí jen hračku pro potěšení - dnes lidi váhaj mezi jedináčkem a čivavou).
Podle mne nevoláš po svobodě (pravděpodobně ani nevíš co to je - zkus vystrčit prdel z okna třeba až tě do ní kousne...), ale po čemsi značně deformovaném (částečně nepochybně i kvůli minulým letům deformováním duchovní podstaty člověka).
Svoboda bude až se do toho přestane spát stát, kdokoli,... včetně kdejakýho ňoumy který by jen chtěl změnit nějaký pitomý zákon k obrazu který se mu momentálně více zamlouvá.
Svoboda je, že se každý zařídí podle svého. Neexistuje omezení. Jediné přijatelné omezení (v rámci socialního čehosi) by mohlo být, že pojišťovna tě musí pojistit (klidně za stanovených podmínek - ne jakýchkoli), neodrbe tě spolu se zdravotnickým zařízením (prostě se dovoláš nějakého práva které tvou stížnost prověří a přinutí dotyčné k nápravě a kompenzaci).
Asi jsi to Ludvíku myslel stejně jako já, tak to pak promiň moji jízlivost. Chvílemi ale zníš jako běžný ovčánek, který by jen chtěl kosmetickou změnu a žádné osvobození člověka.
Pravděpodobně, nečetl jsem původně všechny tvé příspěvky, jsi to způsobil nesmyslným útokem na paní kvůli její "nezodpovědnosti" a parazitování na občanech, díky systému který jí to umožňuje. Což byl prostě nesmyslný úkrok do vzduchoprázdna. Chápu to, občas se mi také z té nesvobody udělá černo před očima až bych vraždil. Slepecký kyj doporučuji v každém případě.
Ani na toho magora nereagujte. Měl sice pravdu v tom, že se projevuje (konkrétně u něj je to velmi viditelné) postižení společnosti socialismem a u nás i totalitou, ale to je vše. Když si k tomu přidáte nedostatek vlastního rozumu/úsudku, jakož i samotných mozkových buněk...
Osobně si myslím, že někteří jedinci se podobně vyprofilují čtením zdejších článků. Vzpomínám na pár excelentních (smrtelně vážně vyřčených) úletů i lidí jako je Patrik Chrz, pan Krsek. Takže i přes váš zdravý úsudek a výborný podnět k diskusi, radím konzumovat zdejší obsah opatrně.
**
Z toho vašeho příspěvku mi nebylo jasné zda vám doktoři tvrdili že dítě bude postižené na základě neinvazivního genetického testu, nebo na základě invazivního vyšetření buněk plodu (tomu by odpovídala narážka na 100%-ní přesnost).
Nemohla byste ještě jednou a detailně potvrdit že selhala opravdu ta metoda, která je prohlašovaná za naprosto spolehlivou, lékaři váš psychicky deptali (což vás i plod mohlo značně poškodit - přinejmenším stresem) a přesto bylo dítě zdravé?
Děkuji za upřesnění. Pěkný den.
veru sto krát radšej by som mala pri sebe aj tri detičky s downovým syndrómom než jedného takéhoto pána . toho by som psychycky určite nezvládla .
prvé dieťa som porodila veľmi skoro a po sedemnástich rokoch sa mi pritrafilo ďalšie tehotenstvo . neplánované ale o to krajšie . kvoli veku mi robili tieto testy , bola som na posedení s doktorkou ktorá ma potom poslala na odber plodovej vody . než sa to všetko skončilo tak som bola dokonca už v termíne kedy by sa takýto potrat nemal robiť ale pani doktorka mi povedala že sa to ešte dá zariadiť ak sa hneď vtedy okamžite rozhodnem . tak to si viete predstaviť ten pocit . lenže chvalabohu som si dovtedy preštudovala na nete všetko čo s tým súvisí a spýtala som sa jej či to dieťatko je naozaj postihnuté alebo mu môže byť aj niečo iné . vtedy mi sama pani doktorka povedala že môže mať downov syndróm alebo o jeden prštek viac - ako sa to stalo aj tej pani čo som už spomínala . alebo dokonca že môže mať len maličký rázštep , ktorý sa dá dokonca operovať ešte pred narodením v maternici ...... proste veľmi veľa vecí . a teraz si vyberte ! alebo sa môže dieťatko narodiť aj zdravé , ako som sa dozvedela z netu ako aj to kde všade už sú kvoli tomu tieto testy zakázané . takže bolo rozhodnuté . inak vždy som tam išla s tým pocitom že na potrat určite nepôjdem aj keby sa malo diať hocičo .
A ešte k tomu stresu . na každej jednej poradni som si priplatila za fotku . teda sono bez ktorého sa fotka urobiť nedá a popritom mi doktor samozrejme vždy skontroloval aj maličkého . bez toho by som z poradne neodišla . dokonca mám video z pôrodu aj tam sa mi ešte ruky triasli hneď po pôrode a čakala som na to čo mi povie doktor . keby som mala ďalších neviem koľko detí porodiť tak už by ma na tie testy nikto nedostal .
Stát se samozřejmě může cokoli.
Ale stejně vám to nedává právo nutit ostatní vám platit zvýšené náklady na zdravotní péči.
Ne vždy vše vychází, jak by mělo. Ne vždy si za své problémy můžete sám. Ale ostatní za ně také nemohou!
I když se někomu do 38mi nepodaří otěhotnět, tak stále v těch 38mi je "zkoušet to dál" svobodnou volbou. Když to v 38mi někdo přes vyšší věk zkouší dál, tak přeci ví, co riskuje.
Fajn, ale kdyz fer pristup, tak se vsim vsudy:
1. Vyssi nahrady pozadovat take napr. po starych lidech, kteri se zrani na zimnim chodniku, prestoze jim byla znama vyssi pravdepodobnost urazu po urcitem veku
2. Takto narozene dite osvobodit od dani. Protoze pokud spolecnost nechce nest jeho naklady, nema mit ani podil na jeho prijmech.
No to je zbytečná polemika. Kdyby bylo zrušeno socialistické státní zdravotnictví a lidé by měly svobodu volby pojišťovny a pojistného plánu a pojišťovny by měly volnost nabízet různé produkty (lišící se spoluúčastí, mírou a rozsahem krytí, atd...), tak pak bychom viděli, kdo koho a za jakých podmínek pojistí, na co lidé jsou ochotni přistoupit, co preferují, atd...
A co se týče daní, být to na mně, tak osvobodím každého. Protože svobodu rozhodovat o vlastním životě, čase i majetku by měl mít každý. A platit by měl jen dobrovolně za služby, které považuje za užitečné a hodné jejich ceny. Vzít někomu jeho poctivě vydělané peníze proti jeho vůli, je podle práva i naučného slovníku krádeží.
Hurá, byl by tu ráj jako v USA, kde vám nepřijede sanitka pokud nemáte pojištění. Gratuluju jste kretén. Uvědomte si laskavě, že aby mohlo být 10 úspěšných musí být i deset tisíc neúspěšných a i ti mají právo na nějakou kvalitu života. Já bych také byla pro soukromé pojištění, ale v mezích a ne aby se z ČR socialisticko-kapitalisticko cosi udělalala Reaganova Amerika...
Bezdětné páry mají šťastnější manželství, ukázal průzkum
http://ona.idnes.cz/pruzkum-zeny-jsou-stastnejsi-jako-matky-muzi-jako-bezdetni-pqx-/vztahy-sex.aspx?c=A140114_172413_vztahy-sex_jup
1. Neodkazoval bych na nepovedeny mistni translator jmenem iDnes.cz, ale na puvodni zdroj
2. Kvalita vztahu neni totez co kvalita zivota (v tomhle ohledu studie nerekla nic noveho - jasne ze kdyz se pozornost stepi na vic clenu rodiny, je ji min pro toho druheho)
3. Stastnejsi (lehce) jsou bez deti jen muzi, zeny naopak.
4. Ridit se v zivote studiemi o zivote druhych znamena rezignovat na jeho svobodne utvareni.
"Kdopak to mluví?"
V diskuzi vidím jednu ženu a mnoho chytrých chlapáků
pi-tor-mce nevyjímaje.
Bylo by zajímavé znát názor a příběh čtyřicítky, které všechno vyšlo na jedničku.Pár takových znám.
Musím přiznat, že jsou to ženy, které na sobě po všech stránkách pracují. Nevidím problém ve věkové hranici, ta je pro každého hodně individuální a je dána hlavně životním stylem a přístupem ke svému zdraví. Vidím problém v ekonomické situaci a ve změně životních hodnot.
Jedni mladí na to nemají peníze a ti druzí čas a podmínky, protože dělají ty peníze.Jediné východisko je počkat až budu moci vyvést mladé do zabezpečeného hnízda a tak rodičky stárnou. Bojím se, že tato diskuze to nevyřeší.
Kdyby totiž začali rodit ti zajíčci, nebudeme mít plné děcáky těch postižených, ale bohužel i těch zdravých odložených do babyboxů.
Pesimista VB
Tak s vámi ve souhlasím. Je mi 42 a mám 3-letého syna. Bez problémů. Do 6. měsíce těhotenství 3x v týdnu v posilovně, téměř do konce těhotenství jsem chodila cca 8 až 10 km denně, poslední týden před termínem už jen tak 3-4 km denně. Že jsem v životě nekouřila je snad jasné. Jím zdravě, ale nejsem žádný fanatik. A to že syn chodí do školky s šedivějící maminkou? Ať si všichni trhnou nohou!
Mam 34 rokov a cakam prve dieta. Neodkladala som tehotenstvo kvoli kariere, alebo z lenivosti. Ked som si ako dievcatko predstavovala svoju buducnost, myslela som si, ze v 27 budem stastne vydata s dvoma detmi. Zivot mal so mnou ine plany. Kym moje spoluziacky chodili po diskotekach a rodili, ja som studovala. Po skole som pracovala, aby som dietatu mohla zaistit aspon zakladne potreby, lebo stat v dnesnej dobe mlade rodiny zrovna nepodporuje. Ked konecne nastali aspon trochu vhodne podmienky, opustil ma v 31 po siestich rokoch partner, s tym, ze sa na deti este neciti. Kym som stretla svojho terajsieho manzela, "stratila" som dalsie roky.
Poznam vela podobnych pripadov vo svojom okoli. Neodsudzujte prosim zeny, ze rodia v neskorsom veku. Radi by sme rodili skor, castokrat vsak na to nemame podmienky. A dnesni muzi sa tiez nezenu do zavazkov. Ked ta potreba na nich (castokrat okolo styridsiatky) pride, hladaju vhodnu partnerku v kategorii 20+.
Viem, ze som na prve dieta "stara". Doktori mi to pripominaju cele tehotenstvo. Verte, ze ak by sa dalo, chcela by som to inak. No na tieto veci treba vzdy dvoch. Nie je to nieco, co by sa dalo zvladnut usilovnostou a odhodlanim. Je to cele o stasti. Stretnut "toho praveho" v tom spravnom veku.