Ale já přeci píšu, že se tomu nedivím. Je se divím jak se paní spisovatelka na stará kolena stala kuchařkou,výživovou poradkyní, internistkou, uroložkou a geviatričkou. Klobouk dolů, ale stejně jako vámi milovaný doktor Vavrečka je to jen další Ferda Mravenec, práce všeho druhu.
Hlavně, že jí to psaní nese a že si najde své obdivovatele. Budiž jí to přáno.
Kéž by prof. Strunecká psala pouze o tom, čemu rozumí.
Pokusil jsem se pár jejích tvrzení ověřit, a výsledkem bylo, že jsem přestal její knihy brát jako seriozní zdroj.
Například, když jsem se vážně zajímal o tom, jak je to s aspartamem. Něco jsem napsal (i o nesmyslech paní prof. Strunecké) zde:
ona už nějaká ocenění dostala před časem viz: http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1329171430
Sisyfos je ovšem vyhánění čerta ďáblem.
Nicméně já na rozdíl od Sisyfosu jsem šel až do zdrojových dokumentů a skutečných textů patentů a vědeckých prací a od té doby považuji prof. Struneckou za autorku, která si s pravdou hlavu nedělá. Koupě či čtení dalších jejích knih považuji za házení peněz a času do WC.
Sisyfos je bohužel druhý extrém, který se chová tak nějak podobně. Namísto argumentů či přímých odkazů na zdroje Sisyfos tam, kde se mu to hodí píše „to a to konzilium tento názor odmítlo“, „společnost vědců tak a ta má toto stanovisko“. Tedy argumentace „jedna paní povídala“.
Příroda a realita nepotřebuje vyjádření lidí, ona se dá testovat seriózními experimenty, což je původní význbam vědy, a dá se odkázat na dokumenty k těmto experimentům, čemuž se Sisyfos důsledně vyhýbá ve všech stránkách a namísto toho to nahrazuje ideologicko-politickými vyjádřeními různých osob.
Myslím, že je to v lidech. Jsou prostě lidi, kteří si z úst holubník nedělají a zvažují každé slovo. A pak jsou takoví, kteří si rádi věci přikleslí podle svého, pravda nepravda, koho to zajímá. Paní prof. Strunecká patří do té druhé skupiny. Nikdy bych to veřejně nepsal, kdyby alespoň mlčela, o tom, že se zmiňuje jen o tom, čemu rozumí. Do první skupiny třeba patří pan Vavrečka, byť s ním ne vždy souhlasím, ale to nic nemění na tom, že jeho knihy bych si koupil.
2Ponkrac: Přečtěte si Zkorumpovaná farmacie a Prolhaná věda " by Ben Goldacre a přestanete se ohánět vědeckými pracemi :-))
Prof. Strunecká je kapacita a na to, že radí žít v souladu s přírodou a ne s chemikáliemi všeho druhu nepotřebuji žádnou vědeckou práci.
2tsd: stařecká demecne..urážet Vám jde parádně a je jedno, jak to bylo myšleno. Až Vám bude tolik co jí tak si popovídáme :-) možná ...
Prof. Strunecká rozhodně není kapacita na vakcinologii a ani není lékař.
Nevím kde vzala tu odvahu do toho mluvit. Teď už mluví do práce i urologům a geviatrům. Je pro mne zlý sen, že existují lidé, kteří jí berou vážně.
Naučte se od ní žít v souladu s přírodou a kosmickým zářením.
Evidentně jste ty knihy nečetl a co víc, víte o nich prd, protože jediná kniha, kde se z VELKÉ části pojednává o JEDECH ve vakcínách je " Varovné signály očkování "
BTW: např. formaldehyd není jed ? viz wiki: "Vzhledem k jeho širokému použití, toxicitě a těkavosti, je působení formaldehydu významným faktorem pro lidské zdraví. Formaldehyd byl Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny klasifikován jako karcinogen skupiny 1, tedy prokázaný karcinogen pro člověka"
Já jen že nachápu ty uvozovky :-)))
Hele nemá to cenu. Jak jsem psal posledně v komentáři v jiném čláhku. S provax fanatikama se nedá a tady se to opět ukázalo.
Log Out mr. tsd
Nevím sice z čeho tak usuzujete (mimochodem to ani netvrdil, ten kdo to tvrdil) ale já to nebyl.
Kdybych si měl přečíst celé dílo autorky tak to teda jen za trest.
Mně stačilo přelouskat jen statě o vakcínách a z toho jedovatého guláše se mi zvedal žaludek a otvíral nůž v kapse. Jinak už bych se tím znovu ani nezabýval, nestojí to za to.
"život bez chemikálií..." zní to krásně, jen to tak nějak nejde udělat. Celá příroda je jeden velikánský kopec chemikálií a chemických reakcí. Pokud netušíte, jaké složité reakce se skrývají třeba za dýcháním nebo růstem trávy, tak se koukněte. Je to hodně zajímavé.
A to, co předvádí prof. Strunecká je typický příklad toho, co Goldacre kritizuje. On totiž nekritizuje principy vědy. Ty jsou ok. On kritizuje situace, když se těch principů někdo nedrží.
Ale jo, souhlasím s Vámi. Trochu.
Samože mi šlo o synteticky vyrobené chemikálie.
Goldacre píše populárně naučnou literaturu a jeho bestseller "
Zkorumpovaná farmacie " pojednává o tom, že věda je prodejná děvka. Funguje na objednávku. A ruku v ruce s masmedii je to dokonalý psychologický nástroj na lidi.
Jak poznám syntetickou chemikálii od přírodní? Hodně z "éček" je natolik na hraně, že fakt nevím. A to mluvím o průmyslové výrobě. Ta hranice je zatraceně neostrá.
Jinak věda není až tak "prodejná děvka" jako spíš "znásilněná naivka, kterou donutili šlapat". Většinu pitomostí typu "vědci zjistili že..." a navazující binec mají na svědomí spindoktoři, novináři a podobní. Původní vědecké články jsou většinou daleko serióznější a míň senzační.
To, o čem píše Goldacre je stále spíš výjimka než pravidlo. Ale o většině dobře dělané vědy se nepíše, protože je to pro laiky nuda.
Dobrých popularizátorů vědy je zatraceně málo. Dělat dobrou popularizaci je nesrovnatelně těžší, než dělat dobrou vědu.
Na rakovinu se umíralo vždy, ze slavných osobností třeba Dumasem zpopularizovaná Anna Rakouská a 100% BIO ji rozhodně nepomohlo...
Rozdíl byl ovšem v tom, že tehdy se spousta lidí rozvoje rakoviny vůbec nedožila, případně s ní jejich smrt nikdo nespojoval.
Nárůst byl ale patrný už mezi válkami, kdy začalo být u lékařů častější využití RTG atd., čímž se počet dříve diagnostikovaných rakovin zvýšil, dnes jsme v tomto ještě dále.
Ale jídlo má na zdraví vliv. Je to není tak jednoduché, že bio je totálně dobré a nebio špatné. V bio jídle se třeba daleko častěji vyskytují plísňové jedy, které jsou rakovinotvorné jako máloco. Nebo třeba námel je taky mňamka a pořádně mu zakroutily krkek až fungicidy.
Je to prostě složitější.
Ono je toho více, v minulosti byly také typické problémy dané nedostatkem něčeho ve výživě v jisté oblasti. Zrovna v našich zemích mělo opravdu hodně lidí problémy z nedostatku jódu, dokumentovány byly i oblasti, kde počet postižení štítné žlázy dosahoval až 80% populace!
Do značné míry to vyřešilo až jeho přidávání do soli (což biofanatik asi zase označí za odpornou chemii), se kterým se začalo kolem WWII, v tomto případě by ale popření velmi pozitivních dopadů chtělo odvahy docela hodně.
Strava je skutečně důležitá extrémně, ale přesně jak píšete, těch faktorů je daleko více, než se zdá na první pohled a představa o všespasitelnosti "bio" je velice zjednodušená.
Já hodnotím jen to, co jsem si ověřil.
Nemyslím si, že alternativní věci jsou špatné. zvláště když naše česká oficiální medicína spolu s lobby zákonodárců a farmaceutů za chvíli do kolonky alternativní šoupne i polovinu dnešní oficiální medicíny.
Nevím tedy, co paní prof. Strunecká psala o něčem jiném, než o těch pár věcech, které mě zajímaly.
Obvykle to tak dělám, že když chci knihu použít pro své vědění, že si pár věcí, které jsou v mých silách ověřím a podle toho si zařadím autora a knihu. Je to neuvěřitelně dobrý recept, který se mi osvědčil.
Podobně hodnotím i noviny či televizi. Podívám se, nebo přečtu si články či reportáže o věcech či událostech, které jsem zažil osobně – a máte poměrně jasno, nakolik tomu lze věřit.
Proti tomu postupu nelze nic namítat. Taky tvrdím, že když necítím 100% jistotu raději navštívím tři doktory a pak to porovnám. Píšete o tom, že si ověříte, je-li to ve vašich silách. Souhlas, ALE.
Myslíte, že si můžete ověřit bílá a šedá místa na mapách vakcinologie, když prostředky, které k tomu ověření potřebujete převyšují řádově roční rozpočet našemo MZ? Asi těžko. Pak vám nezbývá, než věřit výrobcům nebo institucím pro kontrolu, nebo je prohlásit za lumpy, kterým se nedá věřit a jejich vývody pak považujete za podvod farmalobby. Pravda, tedy "zatím objektivně zjistitelná pravda" je někde v tomto intervalu. Kde přesně, to se můžete jenom dohadovat. Cestu kudy se vydat si každý může zvolit sám. Já jsem zvolil cestu důvěry ve vědu a pokrok. Jiný si zvolí cestu důvěry v tradice a historii. Třeba se někde ty dvě cesty protnou.
No jakožto člověk, který recenze celkem často píše, si dovolím tvrdit, že to nemá s recenzemi nic společného, už proto, že chybí jakékoli hodnocení. Je to v lepším případě seznámení s novinkami na trhu, v horší spíš neoznačený PR článek.
Nutno podotknout, že tohle nemyslím jako kritiku autorky, v textu ani popiscích se nikde slovo recenze nevyskytuje, asi to bylo míněno skutečně jako seznámení s novinkami, které mají souvislost s tématem Vitalie a v tomto směru to akceptovat lze, pojem recenze se vyskytl až v diskusi :-)
Zajímavý pohled, díky za něho. Mě na to slovíčkaření moc neužije, ač si uvědomuji, že právě třeba význam PR článku se často různě zištně překrucuje. Pokud vám můj použitý výraz "recenze" vadí, prosím, klidně si ho zaměňte za "seznámení s novinkami". Mé sdělení bylo o tom, že na mě toto seznámení moc nezapůsobilo.
Jakkoli, opravdu myslíte, že pokud jde o recenzi, není to recenze do té doby, než se někde přímo vyskytne výraz "recenze"? Mě již samotný nadpis evokuje, že půjde o nějaký způsob "recenze"... Jen můj pohled, Váš respektuji a jsem za něho ráda.
Za recenzi to neberu především kvůli naprosté absenci hodnocení a dalším bodům. Bez hodnocení to prostě útvar recenze není - to je ostatně už ve významu tohoto slova.
To, že není slovo recenze nikde v popisu beru spíš jako pozitivum - kdyby autorka za ni tento článek vydávalai, tak by mi to přišlo chybné, ale když ani nic podobného netvrdí, tak by ji bylo nefér kritizovat.
Mě tento článek přijde jako relativně korektní seznámení s novinkou, za PR by to někdo označit mohl, ale nepřijde mi to jednoznačné (narozdíl třeba od jednoho jiného článku, kde jsem se do tohoto v diskusi trochu opřel je tohle aspoň pro mě "v normě"). Asi nejvíc bych kritizoval právě nadpis - máte totiž naprostou pravdu v tom, že otázka v něm evokuje právě typickou recenzi, skutečnost je pak ale jiná...