Ja teda jim kazdy den a nemam cas ani naladu na to kazdy den doma varit. Takze chodim do restauraci. Neresim ani tak rozdil o pet korun jako to, kde majitel restaurace chape, ze na obed chodim kvuli jidlu a ne smradu od primitivnich kurackych prasat.
Takze zasadni rozdil mezi kvalitnim pozitkem z produktu je v necem jinem nez vyvaru z pytliku. Ani jedna z cca dvaceti restauraci v okoli neni nekuracka. Toz nevim, proc resit pozivatelnost, kdyz etika se nam stale nedostava. A to je prave to dno.
V době oběda se oficiálně nekouří vlastně nikde a dovolím si odhadnout, že minimálně v nadpoloviční většině restaurací se to opravdu dodržuje, v tomto ohledu opravdu tvrzení o nemožnosti najít podnik, kde se nekouří, patří do říše pohádek.
Trochu horší je situace u večeří, tam už to přechází do večerního posezení, kdy je pro provozovatele povolení kouření zajímavější. Nicméně podniků, kde je minimálně část nekuřácká (mám na mysli opravdu stavebně oddělenou, ne různé parodie), už taky není tak málo.
Na Praze 6 už delší dobu nebydlím, ale co si vybavuji, tak oddělená část byla třeba v dejvické Potrefené huse a nevěřím, že toho není více.
"V době oběda se oficiálně nekouří vlastně nikde"
Omyl, ve skutecnosti ani v jedne z dvaceti v nejblizsim okoli (nepocitam vegetarianske a fastfoody). Do "obeda" zahrnuji dobu, do kdy se nabizi poledni menu. Idealni by byla jidelna (varena jidla, bez smradu), nejblizsi je ovsem pet zastavek tramvaji.
Kecy v kleci, http://www.lunchtime.cz/restaurace/praha/praha-7/__nekuracky-podnik/
Je třeba umět hledat....
Ty jsou vsechny uplne na druhem konci nebo jsou vegetarianske. Dale je rozdil v tom co je tam psano a v tom jak je to tam ve skutecnosti :-) Za "nekuracke" nepovazuji jednu mistnost kde je deset stolu a u osmi se kouri a u dvou "nekouri".
Ano, stacilo by, kdyby se nekourilo behem poledni nabidky. Ani to tu ve skutecnosti neni.
Takze jsme stale na zacatku. Kompromisni reseni je v lete zahradka a v zime jidlo s sebou, takze clovek nemusi travit dele nez minutu v zahulenem prasinci.
Chápu Váš postoj proti kuřáků, vlastně se také považuji za militantního nekuřáka...
Ale co nechápu je "kompromisní řešení je v létě zahrádka". Já se zahrádkám právě kvůli kuřákům vyhýbám. U podniků, které jsou buď nekuřácké (třeba ty Bulíni), nebo alespoň se stavebně oddělenými prostorami pro nekuřáky, se mi nikdy nechce jít na zahrádku právě proto, že člověk nikdy neví, kdy si hned vedle sedne nějaký kuřák a začne tam hulit jednu za druhou... A když byste si chtěl postěžovat, ať už dotyčnému, nebo provozovateli, tak si budou všichni ťukat na čelo, co jsem za magora - vždyť jsme přeci venku a tak to nemůžu cítit...
Mimochodem, Bulíni tím pozitivně překvapili - kdysi měli nekuřáckou jen část, pak jsem tam jednou volal, abych rezervoval stůl a říkal jsem, že bych chtěl stůl v nekuřácké části a odpovědí mi bylo: "Ale pane, my jsme teď celá restaurace nekuřácká..." Myslel jsem si, že třeba majitel/zaměstnanci také nechtěli být v tom smradu, ale zrovna pana šéfa (nebo provozního, nebo co to má za funkci) už jsem venku párkrát načapal s cigaretou. :-)
coz tak zkusit hledat ,misto tech kecu o kuracich ?!http://www.nekuracke-restaurace.cz/seznam/vsechny/praha-6/1/2
http://www.nekuracke-restaurace.cz/seznam/vsechny/praha-7/1/2
https://www.facebook.com/nekuracke.restaurace.v.Praze
Klasicky pristup. P7 - cast z nich uz neexistuje, cast jsou ty pseudonekuracke se smradem i u "nekurackeho" stolu vedle, zbytek jsou cukrarny a cajovny. Inu "misto tech kecu" zkuste takove skutecne najit.
Do krovacke CR uz dorazila elektrina i Internet, treba dorazi i nesmradlave prostory ke konzumaci jidla, nejblize ze sousedniho Slovenska.
Tyhle breky jsou skvely ;) Dokud se hostinskemu nevyplati mit jen nekurackou restauraci tak se tam kourit bude. To se muzete klidne postavit na hlavu, nebo samozrejme volit trotly, kteri to chteji zakazat zakonem.
Co tak nefnukat ze je ta restaurace 5 stanic a proste si tam dojizdet? Az bude spolecenska mysl takova, ze budou vsechny nekuracke tak pak se Vam to zlepsi. Do te doby muzete fnukat, nebo si treba zkusit nekurackou restauraci provozovat sam.
Ja ac kurak, tak u obeda nekourim, a do ciste nekuracke restaurace bych klidne zasel a vubec by mi to nevadilo - ani bych nenadaval, ze se tam nekouri...
Ano, prakticky v celé Evropě jsou trotlové, kteří kouření v restauracích už zakázali - a co víc, tahle rakovina se šíří i jinde po světě. Dokonce do zemí, kde by to člověk opravdu nečekal - třeba v Asii a arabském světě.
Ale ne, Česká republika, to je ten nejinteligentnější stát na světě, který to prostě just nezakáže. :-)
Jenže zrovna u knih prodávaných přes iTunes vám hack iOS moc nepomůže - jsou přes iBook Store prodávané s poměrně silným DRM.... Což mi mimochodem vadí (ač sám Apple užívám) z toho důvodu, že se pak nedají ani legláně koupené knihy číst na jiném zařízení. Ale to nic nemění na tom, že tvrzení pana Vaňka zas tak moc mimo není, pokud dá knihu do prodeje přes iBooks, tak opravdu moc "pirátěná" nebude.
Spíš by se měl zamyslet nad tím, zda v tomto případě není výhoda menšího pirátství plně negovaná menším ohruhem zákazníků, on tento způsob prodeje vadí i ne až tak malé části uživatelů Apple zařízení, ostatní jsou pak vyloučeni úplně, ale to už je mimo téma článku.
Názor Romana Vaňka: "Rozdíl mezi uživatelem Apple a Android je však v tom, že Apple vychoval své majitele k platební kázni. Jim nevadí platit a kradou mnohem méně než uživatelé Androidu. Když to nemám, tak si to stáhnu." je zcela špatný!!!!
Jak může člověk jeho charakteru takto paušalizovat?
To, jestli někdo krade není o tom, jestli mu to někdo umožní, ale o tom, jaký on je. Pokud si někdo bude chtít něco ukrást, tak to tak jako tak ukradne!
To je stejné, jako nazvat všechny kuchaře v ČR (včetně R.V.) za šmejdy co vaří jen šmakulády - jen po návštěvě několika "restaurací", kde je toto "standardem".
Jsem uživatel Androidu a nikdy jsem nic neukradnul - vždy jsem mohl využít kvalitní aplikaci zdarma nebo jsem využil akční slevy a vyměnil 1 pivo za dobrou aplikaci (i pouze na zkoušku).
kopirovani NENI kradez maximalne tak poruseni autorskeho zakona, ale v zemi kde se plati autorske poplatky z kazde prazdne pameti uz vubec nemuze byt rec o nejake "pseudo kradezi" citit se okradenej autor knihy muze asi tak stejne jako se citi okradenej pekar lidma co maj doma domaci pekarnu to je tak vse! imho Apple si nikoho nevychoval, predrazene produky Apple si proste kupuji lide co maji dost penez a samozrejmne ti utraci za zabavu vice nez majitele levnejsich telefonu...
Je tu ještě jeden problém, nemožnost legálního získání totiž potom přímo nutí majitele ne-jablečného řešení (pokud má vážný zájem si daný titul přečíst) si knížku získat jakoukoliv metodou, když legální možnost vůbec nemá (tedy pokud nechcete namítnou že může jít prodat Androida a koupit si Jablečníka)...
Takto to historicky bylo docela časté, když chyběla legální možnost jak si něco pořídit tak zbývaly už jen ty nelegální... a nářky autora pak minimálně zčásti neopodstatněné...
Když se chci dobře najíst, vadí mi v restauracích kromě kouření (zmíněného v názorech výše) i hluk z reproduktorů - nervózní hudba plná bicích, které neholduji, a hlavně stupidní reklamy. Ty mít k jídlu opravdu nemusím. A zase: v Německu či jinde je v restauraci buď ticho, nebo hraje tiše klidná náladová hudba. Ale Čech prostě musí mít blafy a k nim hluk.
Aktivitám pana Vaňka fandím a plně je podporuji. Jediné, co mi vadí je, že jeho eknihy nelze zakoupit v nějakém standartizovaném formátu (např. ePub) a jejich dostupnost je tedy silně omezena jen na snobskou klientelu. Argumentace pirátstvím je naprosto zcestná, pokud už to Čech bude chtít upirátit, tak klidně použije metodu ipad+zrcadlovka+stativ.
To si člověk řekne, mohl by to být dobrý kuchař a hospodský, a on poton vyzvrací "Vzhledem k tomu, že úspěch v této zemi se neodpouští, tak bych správně měl říct, že se mám strašlivě nedobře a že jsem smutný."
A vše je jasné. Škoda, další reklamou vyhoněná promarněná přžíležitost. Zase jeden z mnoha mrzáčků.
Já s ním souhlasím.
Jednoduše naplivat na Čechy, kteří jsou špatní tu v tom, tu v onom – tu nesnášejí úspěch, tu jsou špatní v tom a onom.
To mě také znechucuje. A hned mě to naladilo proti Romanu Vaňkovi.
Kdyby byl normální a šťastný – řekne jednoduše, cítím se šťastně. Tečka.
Ale on musí – protože je to dnes strašná móda – vyjádřit opovržení Čechy.
Zklamal jste mě, pane Romane Vaňku, velmi mnoho jste mě zklamal.
Ostatně celý rozhovor je založen na tom, že všichni jsou špatní. Tu jsou to špatní Češi, kteří nesnášejí úspěch, Tu jsou špatní uživatelé Androidu, protože nemají platební morálku iPhonistů. Tu dcery „nelegálně“ stahují písničky (ačkoli to máme všichni předplaceno autorskými poplatky povinně placenými každým z nás chca nechca).
Opravdu promarněná příležitost.
V tom případě podle Romana Vaňka existují jen dva druhy Čechů: 1) ti co si pořád stěžujou, 2) ti co si nestěžují, protože chtějí ukázat, že jsou něco více, než ad 1) A on se zařadil do ad 2).
Zřejmě u celebrit je tvrzení „jsem šťastný, abych ukázal, že jsem víc, než ti stěžující“ zhruba asi stejně věrohodné jako „miluji ho, protože je miliardář“ nebo „nikdy bych boxerovi Tysonovi nezkřivil ani vlásek na hlavě“.
Jinak řečeno Roman Vaněk není šťastný.
Spíše jsme pochopil, že Roman Vaněk si svou kariéru postavil na kritice nepřátel, které nutně potřebuje, a tak musí nepřátele – skutečné, nebo domnělé – vytvářet. A nedokáže nbýt jednoduše šťastný – BEZ NEPŘÁTEL. Už nedokáže udělat nic bez toho, že by chtěl někoho setřít.
U šmakulád to bylo na místě. Ale z celého rozhovoru je vidět, že cokoli dělá, potřebuje nepřítele. Tu jsou to stěžující Češi, tu Androidi, tu ti, tu oni.
Ten člověk v rozhovoru neřekl nic, aniž by uvedl hned k tomu, proti kterému nepříteli bojuje.
„U šmakulád to bylo na místě. Ale z celého rozhovoru je vidět, že cokoli dělá, potřebuje nepřítele. Tu jsou to stěžující Češi, tu Androidi, tu ti, tu oni.“
A k tomuto jsem zapomněl dopsat – a najednou tu máme prostého – furt si stěžujícího – Roman Vaňka, který sice na začátku deklaroval, jak si nestěžuje jako Češi, ale odmaskoval se.
Přál bych Vám, až budete (ale Vy nejspíš nebudete) nšco užitečného tvořit a nějací čeští koumáci to budou krást a ještě se smát, že vlastně vůbec nekradou, že je to jejich právo. Pan Vaněk má naprostou pravdu, krást se nemá a šidit v restauracích také ne. Stydím se, že jsem Čech a bohužel, nelepší se to...
Podle zjevně německé adresy předpokládám, že Vám nic neříká OSA, Dilia, Integram, atd., stejně jak český autorský zákon.
Když jsme naposledy kupoval flash disk, tak 40 % jeho ceny šlo na autorské poplatky. Přeloženo: Autoři děl mi sprostě ukradli 40 % za to, že jsem si koupil flash disk.
Pravdou je, že posledních několik let se autorské organizace umravnily a kradou trochu méně, byť rozšířily pole.
Kdybyste jenom tušil, co je ukradeno běžným lidem českými autorskými organizacemi, a jaké velké peníze platíte – aniž byste si poslechl jakékoli dílo, pak byste pochopil, že je to tu ve spí i strany autorů, kteří kradou jako straky.
Mimochodem, napsal jsem velmi úspěšnou knihu. Napsal jsem tisíce článků. Další knihy jsem korekturoval, graficky dodělával a sázel.
Přesto ve mně rozhovor s Romanem Vaňkem nechal ošklivou pachuť. Nejspíše už nikdy jeho rozhovory nebudu číst, abych si toho člověka totálně nezhnusil.
Vaňku, vy zjevně příliš nechápete, že ti "komičtí ochránci pořádku" v oblasti dozorování nad skrytým PP jsou ti samí, kteří vám svou usilovnou činností umožnili vznik takových zvrhlostí jako je DRM, jež vám nese ty peníze z prodeje na platformě Apple.
A druhá věc - Vaňku, když předvedete, jak snadno, vlastními silami a vám dostupnou technikou zkopírujete Ferrari 458 do plně funkční kopie, aniž by jeho výrobci vznikly nějaké další náklady, tak pak se můžeme bavit o "rybízcích", kopírování, poplatcích odváděných z každého prodaného média, tiskárny, CD/DVD mechaniky atd.
Do té doby však nezapomeňte dětem doma také říci, že "výpalné" autorům zaplatily už nákupem techniky a médií, a nemusí se tedy stydět, když si občas někde něco stáhnou "zdarma", a dodejte, že kupovat si (ve vašem případě VELMI) předražený obsah, jehož konzumace je možná pouze na úzce omezené kombinaci HW a SW, není přijatelné a je právě na nich, aby aktivní činností přinutily výrobce a především poskytovatele obsahu ke změně uvažování a obchodních modelů.
Jinými slovy - Vaňku, v kuchyni dobrý, ale to vám nedává automaticky patent na rozum nad vším ostatním.
Koukám, že ten "patent na rozum" si nárokujete Vy :-) Nebo pan Vaněk nemá právo vyjádřit své názory?
Snadná výroba kopie není v žádném případě omluvou pro nelegální ŠÍŘENÍ autorských děl. Znovu opakuji: ŠÍŘENÍ. Něco jiného je udělat si kopii pro svou potřebu z legálního zdroje a něco jiného stáhnout si ji z nějakého share serveru. Byť je druhý případ díky paskvilu AZ legální, je to podporování nelegálních (a nemorálních) aktivit.
"...že kupovat si (ve vašem případě VELMI) předražený obsah..."
Nelíbí? Nekupujte, nečtěte.
"aby aktivní činností přinutily výrobce..."
Můžete aktivně nekoupit. Všude jinde je normální, že pokud se mi nelíbí cena nebo služba, jdu prostě jinam. U AV děl se to nějakým zvráceným způsobem používá jako hloupá výmluva k "pirátění".
Milý Seti, všichni nedobrovolně platíme výpalné autorským organizacím jako je OSA, Dilia, Integram, atd. a to ze zákona.
Všichni jsme okrádáni, byť legálně, při nákupu hard disků, prázdných cd, dvd, foťáků, tiskáren, karet do foťáků, kopírování dokumnetů na kopírkách a mnohém dalším.
Jako protihodnotu dostáváme možnost legálního stahování z jakéhokoli zdroje.
Cena je tedy již zaplacena.
Autoři hudby si svou cenu mohou dostat od výše uvedených organizací – jak jim to zákon udává.
Všude jinde – tedy tam, kde zákon neokrádá lidi na základě autorských poplatků – není legální ani stahování hudby a filmů.
V Česku se zákonem zavedla tato dohoda a autoři dostávají zaplaceno tímto způsobem. Nevím, co je na tom špatného. Pokud se to autorům nelíbí, není pro ně nic jednoduššího, než mohutně protestovat a lobovat za změnu v zákoně a zrušení autorských poplatků, zrušení organizací jako je OSA, Dilia, Integram a další.
Nemám tedy rád moralisty, jak jste Vy a pan Roman Vaněk, kteří záměrně zamlčují celý systém dohod a porovnávají hrušky s jablky. „Všude jinde“ to funguje bez autorských poplatků a proto také jinak a s jinými morálními aspekty a s jinými dopady na hodnocení stahování.
Protože máte záměrně klapky na očích. A nechce vidět kontext a souvislosti.
Základní pokřivení celého vnímání duševního vlastnictví jsou autorské organizace a autorské poplatky. Tam ta zlodějina začíná.
Lidé cítí, že jsou, byť s posvěcením zákona, okrádáni. Proto apelování na morálku ohledně šíření/stahování je a bude liché. Ne každý chce dělat vola na obě srany.
Pokud zákony jsou nemorální, pak zákonitě vzniká pokřivená situace.
Ryba smrdí od hlavy.
Problémem je, že pokud tento stav autorského zákona bude trvat ještě chvíli, už ani jeho změna to nenapraví.
Další věc je, že řadu let tu byl stav, kdy sice bylo zakázáno šíření, ale neexistoval jediný legální zdroj.
Jinak řečeno, to o čem se bavíme je až druhotné. Zkuste si zapřemýšlet, jak dopadne zákon, který lidem zakazuje souložit. Jaký paskvil z toho vznikne a jak moc se to bude dodržovat.
A zde máme paskvil, který lidem zakazuje přirozenost ve jménu zisků pár velkofirem.
Nějaké šíření/stahování je v celém kolečku vnímání duševního vlastnictví až důsledkem důsledků důsledků.
Příčina je viz tento příspěvek.
Tak to zkusím ještě jednou: celou dobu mluvím o ŠÍŘENÍ, tedy že někdo vezme něčí výtvor a proti jeho vůli ho zpřístupní dalším lidem. Poplatky se týkají vytváření kopií pro VLASTNÍ potřebu, nikoliv VEŘEJNÉHO šíření, takže sem vůbec nepatří. Navíc jsou tyto poplatky naší specialitou, kdežto já mluvím obecně.
To, o čem se bavím já, není druhotné, ale naopak to hlavní. Přečtěte si výmluvy pirátů ohledně šíření autorských děl. Nikde se nezmiňují žádné poplatky, vše se točí okolo ceny a dostupnosti, ale ani jedno z toho není omluvou pro to, že vezmu bez dovolení něčí dílo a budu si s ním dělat, co chci. A není jím ani "pokřivenost" zákona. Ti autoři za to nemohou, tak nechápu, proč by na to měli doplácet.
Právě kvůli přirozenosti lidí zde musíme mít zákony, protože ať už se to někomu líbí, nebo ne, lidé jsou jen zvířata obdařená inteligencí a budou se vždy chovat sobecky a egoisticky, je to naprosto přirozené kdekoliv v přírodě. Ve velké nevýhodě jsou pak ti, kteří mají vyvinutý pocit svědomí - ti jsou pak ostatními označováni jako moralisti.
Piráti (opět mám na mysli ŠÍŘENÍ) naprosto kašlou na to, že jednají proti něčí vůli, nebo dokonce způsobují škody. Schovávají se za výmluvy, které hlasitě vykřikují do světa, vesele si přivlastňují cizí práci a obviňují autory (nebo držitele práv), že chtějí dostat zaplaceno. Ovšem do doby, než někdo šáhne na jejich majetek. To pak jde vše stranou a je to najednou úplně naopak. Ničím se neliší od zlodějů nebo jiných "kriminálníků".
Nelze srovnávat AZ nebo nelegální šíření se zákazem sexu či prohibicí. Nikdo nikomu nezakazuje OBECNÉ šíření, jako to bylo v případě prohibice. Existují volná díla, existují volné licence, existuje hromadné šíření hudby a filmů, za které se nemusí platit ani koruna. Neexistuje OBECNÁ NEDOSTUPNOST autorských děl. Srovnávání např. s rohlíky je pak už úplně mimo a tito lidé ze sebe dělají šašky.
Takže nikoliv, já nemám klapky na očích. Chápu naprosto přesně, co se děje a proč se to děje. I když vím, že z mé strany je to boj s větrnými mlýny, vždy budu nahlas říkat tyto své názory a hádat se s hlupáky (tím nemyslím Vás), kteří si myslí, že nedotknutelný je jen ten jejich majetek a že mají jakési bůhví kým dané právo s cizím majetkem zacházet podle svého uvážení.
Takže já to zkusím ještě jednou.
Pominu Vaše – podle sebe soudím Tebe – ze kterého jste dovodil, že všichni se chovají egoisticky. Pokud jste chtěl ospravedlnit svůj egoismus v každém chování (jen cituji Váš odstavec), prosím. Ale jinak je to off topic.
Na jedné straně mluvíte o šíření, na druhé straně do toho taháte morálku. Musíte si vybrat.
Současná úprava zákona morální ani šťastná není.
Buďto budete mluvit o zákoně nebo o morálce, Obojí naráz se v současné úpravě vylučuje a je do značné míry v protikladu.
Sám autorský zákon i jeho důsledky jsou nemorální z podstaty změní zákona.
Mluvíte o škodách pirátů, a škodách způsobených autorským zákonem nemluvíte. Holt Vaše morálka je silně výběrová, ostatně jste to poctivě napsal, že si nedokážete představit jiné chování, než sobecké.
Srovnávat AZ se sexem lze z jednoduchého důvodu. Jakmile AZ poručí přirozené cítění lidí, tak prostě to nedopadne dobře. Záměrně jsem přestřelil s příkladem ohledně sexu, abych to zdůraznil. Můžete stvořit zákon, který lidem zakazuje dýchat, chodit na WC, souložit či přirozeně sdílet informace – ale jediné čeho docílíte je, že zákon ztratí váhu a úctu, protože bude ujetý.
Máte jednu smůlu, já si pro sebe hudbu nestahuji. Plně si vystačím s tím, že jí tvořím sám. Když si chci ozvučit své přednášky, nahraji si hudbu sám. Je to nejlepší řešení v dnešním pokřiveném AZ.
Kromě toho jsem leccos vydal, napsal, atd.
Teoreticky bych měl být silně proti pirátům, ovšem sám cítím, že zákon je nemorální v tomto případě sám o sobě.
Vidím, že chcete za každou cenu vidět nemorálnost jen na jedné straně, zločinné chování strany druhé nevnímáte a nechcete vidět. Té přiznáváte právo být libovolně nemorální.
Myslím, že jste napsal dost a stačilo. Více vysvětlovat nemusíte.
"Té přiznáváte právo být libovolně nemorální."
Tato jediná věta činí z celého Vašeho příspěvku výblitek. NIKDE jsem se nevyjadřoval k tomu, co si myslím o autorských svazech nebo poplatcích. Taky jsem nikde nepsal o tom, co si myslím o AZ. To VY mi pořád cpete nějaké Vaše pokřivené myšlenky, které vyvozujete z bůhvíčeho.
V tomto spočívá největší omyl veřejnosti, která se domnívá, že náhradní odměny jsou zde proto, aby vykompenzovaly pirátskou (nelegální) činnost, a to paušálně všech uživatelů (kolektivní presumpce viny). Realita je však taková, že zde jde jen o kompenzaci či náhradu za zákonem dovolené užití chráněných autorských děl, a to nejen hudebních.
Zákon, stát, Roman Vaněk a Seti automaticky předpokládají, že tím, že se narodíte jako Čech jste zloděj a vždy jím budete.
A naopak, ti co kradou nejváce – jako je OSA a další – jsou nejváženějšími členy Česka a je třeba je nejvíce hájit proti těm hnusným zlodějům.
Pokud je nemorálnost nebo zlodějina dokonce zanesena díky korupci, ehm, chtěl jsem říci lobbbingu, do zákona, pak je zlodějina bílá a svatá jako lilie.
Funguje to jednoduše. Dokud nemáte prachy na právníka a lobiig, tak jste vždy zloděj od narození do smrti.
Vítejte v civilizaci post-kapitalistické a v neviditelné ruce trhu.
S lidmi, kteří fanaticky vidí pouze nemorálnost na straně jedné a jsou slepí k nemorálnostem na straně opačné, nemohu diskutovat jinak, než že upozorním na to, co nechtějí slyšet ani vidět.
Největší problém duševního vlastnictví je nemorálnost způsobená primárně na straně autorů a zákona.
To všem ani Vy, ani Roman Vaněk vidět nechcete.
Opět opakuji: NIKDE jsem se nevyjadřoval k autorským svazům, poplatkům, nebo morálnosti AZ.
"Největší problém duševního vlastnictví je nemorálnost způsobená primárně na straně autorů a zákona."
Aha, tak už je mi to jasné. Ono je od autorů nemorální určit si, jak chtějí, aby lidé zacházeli s jejich dílem. Nojo, ono to jde proti lidské přirozenosti (Vaše slova) vzít něčí práci a dělat si s ní, co kdo uzná za vhodné - piráti a jejich obhájci to nazývají vznešeně "volné sdílení informací", já tomu říkám zlodějina.
Tak co nechápete, legislativa nastavila nějaké prostředí, to prostředí je pokrřivené celé, pokud si vyberete jenom část a zamlčíte zbytek, pak se sám pasujete za demagoga.
Vžd yplatilo, když řekneš jenom polovinu,pravdy lžeš...
Ale to je o tom co vám napsal někdo výše, pokud zamlčujete polovinu a nechcete o ní mluvit automaticky se stavíte do situace, kdy poškozujete jednu stranu na úkor druhé, což ukazuje vaši "morálnost" než spravedlnost pro autory i konzumenty...
Pan Vaněk je vážně asi úspěšný podle některých příspěvků... Škoda, že se blíže nevěnoval těm cenám, pětikoruna jako rozdíl mezi dobrým a špatným jídlem mi přijde dost málo. Zajímalo by mě, co říká na aktuální slevovou módu. Vypadá to, že se o trendy zajímá. Půl kila vepřových žeber za stovku: http://amplion.centrum.cz/30341-500g-masitych-veprovych-zeber-s-chlebem-horcici-krenem Je to vůbec možné? Už tu byl článek s panem Slevomatem a Damejidlo, jakpak by se asi ti dva domluvili?
Jasně že je to možné. Vždyť oni ta žebra kupují ve velkém za padesát korun kilo, a cena bez slevy je 269 Kč. A kolik tak myslíte, že je na těch žebrech masa v přepočtu na váhu?
Kdepak, žebra jsou kauf. Jednak to vypadá, jako že je jich hodně; a druhak se to dlouho a pomalu jí, protože se to musí okusovat od kostí, takže člověk má pocit, že se hodně najedl. ;-)
Jsem taky uživatel Androidu a přesto se poznámkami p. Vaňka necítím nijak dotčen. V obecné rovině má pravdu, že Applisti mají mnohem menší problémy s tím za něco zaplatit. Stačí se podívat do hodnocení v Google Play, kde se řada uživatelů (často vulgárně) pohoršuje nad tím, že něco není zdarma a že si autor dovolil mít tu drzost požadovat nějaký bakšiš, ve většině případů v řádu desetikorun.
Vanku Vanku, co jste to napsal o to warezu? Kdyby se dalo ferrari ukrast jednim kliknutim, verte, ze by u majitele vydrzelo maximalne par vterin a nasledne by jej ukradl nekdo dalsi. Kdyby jste byl alespon trochu rozumny, zjistite, ze existuje specialne upraveny papir, ktery sice vyfotite / oskenujete, ale nic na nem neuvidite. Je to celkem jednoducha uprava od firmy 3M na principu osvitoveho postriku v radu tloustky mikronu. sice stoji spousty penez, ale zamky do ferrari/gsm modul/alarm a dalsi zabezpecovaci prvky proste neco stoji stejne tak jako "antikopirovaci" vrstva. Kdyz vydavat knihu, tak rozhodne ne v digitalni podobe. To se pak clovek nesmi divit, ze je hned dostupna vsude na internetu. Za dalsi nikdo Vam nebrani v tom, najit si cloveka, ktery toto zverejnil a patricne ho potrestat "za nic". Za dalsi. Navstivit me jeden z rodicu se slovy "od ted budes za vsechno na internetu platit", tak mu ustrihnu UTP od modemu. Lidem jako jste vy bych uctoval za kazdou navstivenou stranku na internetu 3500kč a za každý reload každé navštívené stránky 2000kč. za stažení volně šiřitelného obsahu 35.000kč. A to z jednoho prostého hlediska - VEŠKERÝ obsah na internetu musel někdo vytvořit - napsat články/vytvořit grafickou upravu stranek, napsat kod, naprogramovat, vytvorit databazi, udrzovat jej v chodu, platit za domenu, hosting, spravu, udrzbu, ziskavat informace ktere na strance bude zverejnovat, delat korekturu textu, spravovat uziv. ucty atp. verte, ze to neni nic jednoducheho a stoji to mnohonasobne vic nez jeden vytisk vasi "uzasne" knihy. Proto bych Vam nechal uctovat takove palky. Stejne tak jako kdyz kamarad si koupi film na blue-ray a vy k nemu prijdete a divate se na ten film spolu, tak pripravujete produkci toho filmu o jejich penize. Jinymi slovy jste ten film prachsproste ukradl tim ze jste se na film dival a produkci za to nedal ani korunu. Ach prominte vlastne jsem zapomel, ze kradou VSICHNI UZIVATELE INTERNETU. Kratke zamysleni: ja jakozto provozovatel serveru si najmu grafika, ktery pro me ZA PENIZE vytvori logo stranek. Chci aby se na nej lide divali, ale nechci, aby si jej stahovali do PC. No a ted prijde vseznalek typu Vanek, navstivi moje stranky a jeho uzasny prohlizec INT3RN0T EXPLORER si ten obrazek nakešuje a ulozi jej na Vas disk. Timto jste mi prave ukradl obrazek (bez dovoleni jste si jej stahl - ackoli nevedomky). Jinymi slovy jste vetsi zlodej nez ten, kdo si stahl vasi knihu, protoze kdyz si otevrete cache vaseho prohlizece, najdete tam mraky obrazku a kešovaných souboru, ktere vam nenalezi a nejsou vase. Muzete si je prohlizet, ale ne stahovat na disk (ackoli se to deje nevedomky, vysledek je stejny) a pokud k tomuto mate argument, tak odpovidam predem: "uzivatel 'ctenar' si tu vasi pseudo uzasnou knihu take stahl nevedomky". Uprimne zajimala by me Vase reakce. Evidente informacnim technologiim rozumite jako koza petrzeli a nemel byste mluvit o necem, cemu tak docela nerozumite.
Každý člověk sdílí obsah na internetu pod určitou licencí.
Pokud třeba Vitalia dá na internet články zdarma a vydělává inzercí, tak je v pořádku číst články a vidět u toho inzeci. Není nutné nikomu nic platit, zaplatí inzerenti.
Autor firmu, hudby, vytváří toto dílo s nějakou licencí. Její porušení je porušení smlouvy. Pokud autor řekne: "Toto dílo se smí používat výhradně takto." vy máte 2 možnosti, smlouvu dodržet, nebo celé to dílo nepoužívat.
Já jsem napsal kolem 400 článků, nic jsem za to nechtěl, psal jsem je k sobě na web. Kdyby ale mé články někdo sebral a dal si je k sobě na web (nikde ty články neubyly a přesto se mi stala újma, jakto?), taky bych se bránil.
To, že je něco snadné ukrást (kliknutím myši), neznamená, že je správné to krást.
Internet je stejný veřejný prostor, jako ulice. Když něco dáte na internet, je to totéž, jako když to vylepíte na ulici na nějakou nástěnku. Nikoho nemůžete postihnout za to, že si to ofotí, nebo to pozvrací, když se mu ze čtení toho, co tam je, udělá špatně; maximálně mu můžete udělit pořádkovou pokutu za znečištění veřejného prostoru. Že si několik idiotů myslí, že ,,jejich" web je jejich majetek, je jen a jen jejich problém. pokud jim vadí, že návštěvníci si s tím, co tam je, nakládají dle svého, recept je jednoduchý: prostě tam nic nedávejte a nechte si to doma v šupleti!
To, že je Internet veřejný prostor, Vám nedává žádné právo dělat si tam, co uznáte za vhodné. I pro veřejné prostory platí pravidla. Obsah webu JE MAJETKEM VLASTNÍKA. Že si někteří idioti myslí, že když je to veřejně přístupné, je to automatický majetek všech, na tom nic nemění. Pokud se Vám nelíbí, že si autor webu za zobrazení obsahu, klade nějaké podmínky, např. zobrazení reklamy, nikdo Vás nenutí tam lézt, najděte si jiný web.
Obsah webu není majetkem vlastníka.
Obsha webu je majetkem vlastníka pouze tehdy, pokud je zároveň majetkem všeho, co na webu používá. Což často není.
Pokud si koupí ve fotobance fotku s právem umístit ji na web, pak není fotka (část obsahu webu) majetkem vlastníka webu, ale pouze jí může zobrazovat za základě licence.
Pokud si na web umístí volně přístupný soubor – pak ho opět umístil pouze na základě licence k užívání, ale není jeho majetkem ani není vlastník.
Je smutné, že tu šijete do pirátů, ale nechápete elementární rozdíl mezi vlastnictvím a licencí k použítí – což je pro duševní vlastnictví klíčové.
Ale nebrání vám to dělat černobílé závery a morálně se etablovat jako anděl.
Není ani zřídkavý případ, kdy majitel webu nevlastní z obsahu vůbec nic, pouze veškerý obsah zobrazuje na základě licence.
Doporučuji si dělat jasno a rychleji přemýšlet než psát.
Souhlas! Ale zřejmě jim to, co lidem takto bez poskytnutí adekvátní protislužby ukradnou, nestačí. Naštěstí je proti této zlodějně jednoduchý recept a sice kupovat takto zpoplatněné produkty v zahraničí. Pořídí se to většinou levněji a českým zlodějům unikne nejen výpalné, ale i DPH. Já už si vozím z bývalé NDR i papíry a tonery do tiskárny.