Roupi způsobují úporné svědění konečníku a bolesti břicha, mají je hlavně děti

Sdílet

Roupi patří mezi běžnou nákazu v dětských kolektivech. Jedná se o drobné parazity, kteří přežívají v zažívacím traktu člověka. Samičky roupů v noci vylézají a kladou v okolí řitního otvoru vajíčka, což způsobuje úporné svědění. U masivnějších nákaz se mohou dostavit bolesti břicha nebo nechutenství, holčičky mohou trpět na vaginální infekce. Roupy v podobě bělavých nitek lze někdy najít i přímo ve stolici.

Co jsou roupi?

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou roupi?
  2. Jak se přenáší roupi?
  3. Jaké mají roupi příznaky?
  4. Co pomáhá na dětské roupy?
  5. Roupi u dospělých
  6. Roupi v těhotenství

Roup dětský (Enterobius vermicularis) je hlístice, která parazituje u člověka v tlustém střevě. Zde se živí střevním epitelem a bakteriemi. V noci samičky roupů vylézají z řitního otvoru a kladou v jeho okolí vajíčka. Infekce způsobená roupy se odborně označuje jako enterobióza. Jedná se o běžnou střevní infekci, která trápí hlavně malé děti

Vůbec nejčastěji se objevuje u dětí ve věku 4–11 let. Tyto děti navštěvují dětské kolektivy, kde se mohou snadno nakazit. Od dětí pak mohou roupy chytit rodiče, takže nebývá žádnou vzácností, že je má rázem celá rodina. Člověk je jediným hostitelem tohoto parazita, od psa nebo kočky tedy roupy nechytnete. [1, 2, 34]

Jak se přenáší roupi?

K přenosu roupů dochází často alimentární cestou, jedná se tudíž o nepřímý přenos. Samičky těchto parazitů kladou vajíčka v okolí řitního otvoru (hlavně v noci), případně z těla odcházejí plné vajíček prostřednictvím stolice. 

Vajíčka nalepená na kůži uzrávají, odpadají a zamořují okolí. Hojně se pak nacházejí v lůžkovinách a oblečení. Také mohou přežívat v prachu, který pak člověk vdechne a vajíčka spolkne. Vajíčka jsou velice lehká, takže se mohou šířit do okolí vzduchem.

Ke snadnému přenosu mezi dětmi přispívá hlavně nedostatečná hygiena rukou po použití toalety. Rizikové je samozřejmě i škrábání postižené oblasti, čemuž se děti často neubrání. Děti mají pak vajíčka za nehty a na rukou a mohou jimi kontaminovat hračky, potraviny nebo se dotknout jiného dítěte. 

Na infikovaných předmětech dokážou vajíčka přežívat až 3 týdny. Mnoho dětí má také tendenci cucat si prsty nebo okusovat nehty, čímž se mohou znovu nakazit. Životní cyklus roupů tím tedy začíná nanovo. [5, 6, 7, 89]

Měli jste doma někdy roupy?

Jaké mají roupi příznaky?

Roupy ve stolici poznáte snadno. Jedná se o drobné nitkovité červíky bělavého zabarvení. Dosahují délky 2–13 mm, samičky bývají zpravidla větší. Na druhou stranu se ne vždy paraziti ve stolici objeví. Pacienty trápí hlavně níže uvedené příznaky:

  • Svědění konečníku: tyto potíže způsobují samičky roupů, které kladou do kožních záhybů v okolí konečníku vajíčka. Kůže v této oblasti je pak podrážděná, citlivá a hodně svědí. Časté škrábání způsobuje oděrky a škrábance, které se mohou zanítit.
  • Bolesti břicha: pobolívání břicha bývá často spojeno s nejrůznějšími trávicími problémy. Patří mezi ně nechutenství, průjem a nadýmání.
  • Nespavost a neklid: svědění konečníku bývá nejhorší v noci, proto pacienty budí ze spánku. Nízká kvalita spánku se pak promítá do únavy, podrážděnosti, malátnosti a bolestí hlavy.
  • Vaginální potíže: u dívek a žen se mohou vajíčka spolu s koliformními bakteriemi dostat i do pohlavního ústrojí a způsobovat potíže v podobě výtoku, svědění a pálení.
  • Infekce močových cest: vajíčka roupů a bakterie mohou u žen infikovat také močové cesty a způsobit zánět močového měchýře. Mezi běžné příznaky patří pálení a řezání při močení, nucení na močení a křeče v podbřišku.

U některých pacientů probíhá nákaza velice mírně nebo zcela bez příznaků. Spolehlivým průkazem je v těchto případech mikroskopické vyšetření, které odhalí, zda se ve vzorku nachází vajíčka roupa. [10, 11, 12, 13]

Kvůli vším peřiny ani čepice nutně prát nemusíte. Zaměřte se na hnidy, šampony je neumí zabít Přečtěte si také:

Kvůli vším peřiny ani čepice nutně prát nemusíte. Zaměřte se na hnidy, šampony je neumí zabít

Co pomáhá na dětské roupy?

Enterobiózu je nutné léčit pomocí antihelmintik, což jsou speciální přípravky působící proti parazitickým červům. Používají se především:

  • Pyrvirium: jedná se o volně prodejný lék na roupy, který se podává jednorázově. Vykazuje velmi vysokou účinnost, léčbu lze ale pro zajištění ještě lepších výsledků po 3–4 týdnech zopakovat.
  • Mebendazol a albendazol: tyto přípravky jsou vázány na lékařský předpis. Používají se u těžkých nákaz. Léčba je dvoufázová s odstupem přibližně 2–4 týdnů mezi jednotlivými fázemi.

Doplňkem konvenční léčby může být česnekový olej. Podle některých studií vykazuje dobré antihelmintické účinky a pomáhá s léčbou enterobiózy u dětí a žen. Kromě nakaženého dítěte je nutné přeléčit i ostatní členy rodiny nebo kolektivu, kde dítě pobývá po většinu času. Jinak je zde vysoké riziko, že se infekce objeví znovu.

Důležité je také zdůraznit, že zmiňované přípravky působí proti samotným červům, nezahubí ale vajíčka. Aby se tedy zabránilo opětovným nákazám, je nezbytné dodržovat režimová opatření. Tato pravidla se překrývají s prevencí. Doporučuje se:

  • mytí rukou po použití toalety,
  • mytí rukou před každým jídlem,
  • důraz na hygienu konečníku,
  • stříhání nehtů na krátko,
  • časté výměny ručníků a ložního prádla,
  • pečlivé vyvařování a žehlení prádla,
  • pravidelné větrání,
  • dezinfekce povrchů a sdílených předmětů,
  • pravidelné odstraňování prachu.

V lidovém léčitelství se také doporučuje používat proti roupům čerstvý česnek, mrkev nebo kokosový olej. Neexistují ale žádné vědecké studie, které by prokazovaly jejich účinnost a spolehlivost. [14, 15, 16, 17]

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Roupi u dospělých

Roupi jsou sice vnímáni spíše jako dětská nemoc, ale není žádnou vzácností, že se objeví i u dospělých. Je dokonce velice časté, že si dítě přinese roupy z dětského kolektivu a nakazí pak jimi rodiče či jiné členy rodiny. Příznaky jsou v tomto případě totožné. U dospělých ale nedochází k tak častým reinfekcím, protože je pro ně v porovnání s dětmi snazší dodržovat preventivní opatření.

Roupi v těhotenství

Pokud se roupy nakazí těhotná žena, nepředstavuje to bezprostřední ohrožení pro nenarozené dítě. O infekci je ale nezbytné informovat ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodný způsob léčby. Pokud se žena nakazí v prvním trimestru, odborníci doporučují zavést přísná hygienická pravidla. Od 12. týdne těhotenství je možné nasadit mebendazol, který zlikviduje hlístice vylíhnuté ve střevech. [18, 19, 20, 21]

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).