Názor k článku Čtyři tisíce odstínů šedi aneb Jaký je rozdíl mezi CT a magnetickou rezonancí od K> - Při magnetické rezonanci (MR) ... bez počítače by...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2022 15:36

    K>

    Při magnetické rezonanci (MR) ... bez počítače by tato metoda nemohla vůbec existovat,“

    Mno, to není úplně přesné. Bez počítače by rozumně nemohla fungovat CT, neboli Computer Tomography, neboli počítačová tomografie, což je výpočet (n)rozměrného pole z (n-1)rozměrných obrazových dat snímaných v různém úhlu. Neboli počítačové skládání obrázků. Tohle se děje při rentgenové tomografii, ale i při nukleární magnetické rezonanci. CT je jen to skládání obrázků, a data jsou získávána pomocí rentgenu, magnetické rezonance, nebo třeba elektronovými paprsky, měřením odporu, kapacity, protony, mikrovlnami a hromadou dalších metod.

    No a rentgenová měření i magnetická rezonance lze provozovat v pohodě i bez počítače (taky se tyhle věci objevily když počítače ještě ani neexistovaly), jen to skládání obrázků je výpočetně komplikované. Mimochodem matematická teorie potřebná pro CT byla vybudována na papíře (tuším že v 50. letech), počítač k tomu nebylo potřeba, a k prvním aplikacím taky ne.

    Historickým vývojem se CT označuje právě jen ta rentgenová, ale je to jen taková zkratka, protože to byla první taková metoda. Všechny ostatní metody jsou taky CT, protože používají počítačové skládání výsledného obrázku.

    Neberte mě špatně, jsem rád že někdo píše články které něco vysvětlují, ale i články pro laiky by měly být odborně přesné. Takhle to vypadá jako by p. Adla mluvil jen radiologickým žargonem a p. Válková se snažila sestavit článek aniž by tomu porozuměla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).