Policie ČR spolu s dalšími institucemi chystá sérii celostátních kontrol zakázaného prodeje alkoholu mladistvým v českých barech a restauracích. Kontroly budou probíhat od října do prosince 2015 po celém území České republiky. První fáze kontrol provozoven se uskuteční již od 9. do 16. října. K preventivní kontrolní akci přistoupila policie a vláda na základě dlouhodobých výzkumů, které poukazují na vysokou toleranci české společnosti k nadměrné konzumaci alkoholických nápojů dětmi a mladistvými a jeho snadnou dostupnost i v době nezletilosti.
„Průběh samotných kontrol bude koordinovat Policie ČR v součinnosti s živnostenskými úřady, Českou obchodní inspekci, hasiči, celníky, hygieniky, zdravotníky a dalšími spolupracujícími subjekty státního aparátu, se kterými aktivně diskutujeme nad co nejdůkladnějším a nejefektivnějším způsobem kontrol vytipovaných provozoven, zejména těch, v nichž policisté již v minulosti zjistili porušení zákona ve vztahu k nalévání alkoholu mladistvým, výskytu psychotropních látek aj.,“ uvádí k průběhu kontrol plk. Martin Hrinko, který je policejním prezidentem pověřeným k řízení celé akce. „Vnímám tuto spolupráci napříč kontrolními orgány, ministerstvy a organizacemi jako klíčovou, protože může výrazně posílit pozitivní kroky ke změně situace v konzumaci alkoholu dětmi,“ říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.
Celostátní akce má mimo jiné i preventivní charakter. „Policie standardně přistupuje ke kontrolám provozoven kvůli kontrolám na protizákonné podávání alkoholu mladistvým, ale v tak rozšířeném formátu spolupracujících a na akci fyzicky přítomných kontrolních subjektů, se jedná o jednu z mála akcí, která takto důsledně a komplexně prověří provoz, činnost personálu a ostatně i majitele provozovny, zda dodržují zákony ČR,“ vysvětluje plk. Martin Hrinko.
Děti jako pravidelní konzumenti alkoholu
Dalším důvodem kontrol jsou také nedávná zjištění, že Česká republika dlouhodobě vykazuje prvenství v konzumaci alkoholu mezi mladistvými v Evropě. Podle OECD vzrostl od roku 2002 počet patnáctiletých, kteří mají zkušenost s alkoholem, ze 70 na 94 %. Zvyšují se také počty dětí, které alkohol konzumují pravidelně (na SŠ je to 23 %, na ZŠ 15 %).
Čtěte k tématu: Porazili jsme Evropu. Naše děti pijí nejvíc
Kromě vysoké toleranci Čechů k pití alkoholu, kterou vystihuje oblíbený argument „vždy se pilo a pít bude“, mladistvým nahrává i jeho snadná dostupnost. „Nejde jen o toleranci alkoholu v rodinách a školách, ale hlavně mezi prodejci, kteří nerespektují věkovou hranici svých zákazníků,“ dodává k tomu Jindřich Vobořil. Podle studie ESPAD vnímá 86 % mladistvých dostupnost alkoholu u nás jako velmi snadnou. Nejčastěji pijí alkohol v barech či hospodách (35,2 %) a na diskotékách (29,9%). V ČR je ale ze zákona zakázáno podávat alkohol osobám mladším 18 let.
Tři tisíce za rozlévání se leckomu vyplatí
Kontroly zakázaného prodeje alkoholu mladistvým v českých barech a restauracích by měly podniky varovat a upozornit na současnou situaci s prodejem a tolerancí alkoholu u nás.
„Část legislativy je v boji s alkoholem nefunkční. Jeden příklad za všechny – pokud zjistíme, že prodejce podá alkohol nezletilému, penalizujeme ho v maximální výši třech tisíc korun. Taková výše se prostě některým provozovatelům, v porovnání s celkovým ziskem při rozlévání mladistvým, vyplatí,“ upozorňuje Vobořil. Z pohledu národního protidrogového koordinátora je třeba nejen změnit zákony, ale především nastavit adekvátní preventivní programy, které postupně změní vnímání společnosti ohledně tolerance alkoholu i mezi dětmi a mladistvými.
Zdroj: TZ Vlada.cz