Gely proti zánětu a bolesti kloubů s diklofenakem nebo antihistaminika, tedy léky tlumící projevy alergií, s azelastinem či cetirizinem. Nejen ty se od ledna 2024 smějí nově prodávat mimo lékárny.
Jaké léky budou nově v obchodech
Změnu formy prodeje umožnilo Ministerstvo zdravotnictví. Přepsalo vyhlášku o registraci léčivých přípravků. Ve Sbírce zákonů její novela vyšla těsně před koncem roku. Konkrétně 29. prosince 2023.
Novela říká, že od ledna se smějí mimo lékárnu prodávat tyto léky:
- léky na reflux a žaludeční vředy s pantoprazolem – pouze balení do 20 miligramů nebo do 14 tablet
- léky na zmírnění svědění s dimetindenem
- léky na projevy alergie s účinnou látkou difenhydramin
- léky k léčbě oparů na rtech a obličeji s aciklovirem
- léky na tlumení bolesti, proti zánětu a otokům (např. kloubů) s diklofenakem
- nosní spreje či oční kapky na zmírnění projevů alergie (rýma, zánět spojivek) s azelastinem
- léky na projevy alergie (antihistaminika) s cetirizinem – balení maximálně o 10 miligramech nebo 30 tabletách
- léky na projevy alergie (antihistaminika) s levocetirizinem – balení maximálně o 5 miligramech nebo 21 tabletách
Změna u vyhrazených léčiv
Novelou ministerstvo zdvojnásobilo počet položek u tzv. vyhrazených léčiv. Jde o ta, která se smí kromě lékáren prodávat i v obchodech. Podmínkou je, aby takový záměr nahlásily Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zájemci navíc musí absolvovat školení. Zda je kvůli novele budou muset opakovat, to vyhláška neříká.
Dle databáze SÚKL je prodejních míst, kde lze sehnat vyhrazená léčiva, aktuálně tři a půl tisíce. Patří mezi ně třeba sítě smíšených prodejen, večerek, drogerií, prodejny zdravotnických potřeb či benzínové pumpy.
Do konce loňského roku k vyhrazeným léčivům patřily tyto:
- léčivé čaje a čajové směsi
- léky na průjem, tzv. adsorpční antidiarrhoika, tedy např. medicínské uhlí – do 20 tablet
- léky na nevolnost, zvracení a závratě z cestování (kynetóza) – do 20 tablet
- léky s paracetamolem – jen balení do 500 miligramů nebo do 12 tablet
- léky s ibuprofenem – jen balení do 200 miligramů nebo do 20 tablet
- desinfekční prostředky na povrchové ošetření drobných poranění kůže a desinfekce k zevnímu použití
- přípravky k odvykání kouření obsahující nikotin
- léky na překyselený žaludek, tzv. antacida
Výše uvedené skupiny se mohou prodávat mimo lékárny i nadále, protože v této části se vyhláška nezměnila. Seznam byl ale nově doplněn o další položky.
Jak ale upozorňuje Deník N, sortiment léků se v obchodech jen tak hned nerozroste. Výrobci totiž musí požádat SÚKL o přeregistraci. Její vyřízení trvá zpravidla několik týdnů.
Lékárníci varují před zdravotními riziky
Proti rozvolňování prodeje léčiv se již vyjádřili lékárníci. Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel Zdravotnickému deníku řekl, že takto volný prodej léčiv znamená absenci konzultace s odborníkem, což může v konečném důsledku vést k poškození zdraví zákazníka.
Lékárníci upozorňují na to, že antihistaminika mohou vést k ospalosti. Přesto si je nově budou moci zakoupit, paradoxně, i řidiči u benzínové pumpy. Ty na překyselenost žaludku zase při delším užívání k řídnutí kostní hmoty.
Problémem je ale i kombinace léčiv. Jak upozorňuje Deník N, třeba diklofenak nesmí užívat pacienti s onemocněním srdce, cév nebo s výrazně vysokým tlakem, protože zvyšují riziko infarktu či mrtvice.
Ministerstvo zdravotnictví ale ústy mluvčího Ondřeje Jakoba výtky odmítlo a tvrdí, že novela povede ke zvýšení dostupnosti léků.
Nedávno ministerstvo spoluorganizovalo kampaň Bezpečné léky bez rizika. Ta upozorňovala na rizika nadužívání volně prodejných léků. Z ní vyplynulo, že lidé si často neuvědomují, že ačkoliv lék není na recept, a je i třeba k mání v obchodě, stále je to lék. S možnými nežádoucími účinky i interakcemi vůči ostatním léčivům. Např. paracetamolem se lze předávkovat takovým způsobem, že zdravý člověk potřebuje akutně dárce jater, jinak umírá. Na nosních kapkách si zase lze vypěstovat rychle závislost a u léků na žaludek kromě osteoporózy hrozí při delším užívání také předávkování či střevní potíže.