Jen letos si už na mezinárodním poli stihla moravská a česká růžová vysloužit 18 medailí.
Zatím nejúspěšnější jsou vína z produkce Vinařství Hort, která jen od ledna letošního roku bodovala v mezinárodní konkurenci a získala celkem šest medailí, mimo jiné v srdci země vinařství zaslíbené – v Paříži. Nejlepšími českými růžovými víny tak zřejmě jsou jejich Franceska, pozdní sběr 2011, Pinot Noir, pozdní sběr 2011 a Zweigeltrebe, pozdní sběr 2011.
přečtěte si také: Taky jste podlehli módě a pijete růžové víno?
Pozadu ale nezůstávají ani další vinaři: chybu neuděláte nákupem růžových vín z vinařství Bzenec či Vinařství Volařík, která už letos také několikrát bodovala na mezinárodním poli. A čím to, že právě česká růžová jsou tak úspěšná?
Česko: růžových vín ráj
"Růžová vína jsou vždy specifická pro daný region. Vzhledem k tomu, že Česká republika disponuje vynikající geografickou polohou, je jasné, že moravská a česká růžová vína mají ty nejlepší předpoklady být součástí světové špičky. Považujeme proto za důležité podpořit růžová vína i marketingově. Myslím, že dnes již čtyřletá podpora ze strany Vinařského fondu ČR se, jak je vidět, začíná vyplácet a tomu jsme samozřejmě rádi,“ říká Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR.
A nejen Česko, ale i Slovensko je velmi podobný region, takže i jejich růžová vína stojí za to a mají podobnou kvalitu jako ta naše. Jde totiž o dostatek slunce, ale ne jeho přebytek, jako je to v jižnějších krajích, a vyvážený poměr kyselin. Proto česká (respektive moravská) růžová vína nejsou tak sladká jako ta z jižních zemí, dobře osvěží k letní večeři a ráno jde člověk s lehkou hlavou do práce. Navíc jsou zdravá: víno obsahuje složku resveratrol, která je velmi prospěšná lidskému zdraví.
Kombinovat se navíc dají s překvapivými jídly: například s pěnou vyrobenou z moravského uzeného a šunky s hořčicí a křenem – viz www.ruzove.cz. A také i v drincích třeba s borůvkovým džusem a ledem. Jen jediné pravidlo je tady důležité: růžové musíte vždy dobře vychladit.