Možná je to věcně správně mluvit o "cukrech", ale pro čtivost a srozumitelnost bych oddělil význam pojmů sacharidy a rafinovaný cukr. Sacharidy jsou základ stravy a pokud jejich poměr vůči bílkovinám a tukům nepřekročí rozumnou mez, jsou nezbytné. Sacharidy se ještě z pohledu stravy (vlivu na hladinu cukru v krvi) dělí na dlouhé a krátké, přičemž je žádoucí upřednostňovat dlouhé (např. ve vločkách). Nelze striktně, protože třeba v ovoci je fruktóza (jeden z krátkých cukrů) a asi nechceme přijít o zdroj vitamínů. A po ránu je někdy potřeba se nakopnout.
Rafinované cukry jsou v podstatě špatně, ať už to nazveme jedem či jinak. Kromě nějakého extrému zátěže nebo nedostatku energie (i pak je lepší asi nějaký normální krátký cukr) by se jim měl každý vyhýbat a do běžné stravy je nezařazovat. Skeptici zpochybňující vše si jistě smlsnou, ale pokusy na zvířatech dokazují negativní účinky na zdraví i psychiku.
Což vůbec neznamená nahrazovat je umělými sladidly! Zase lze o míře jejich škodlivosti vést neplodnou debatu, ale ta nic nemění na faktu, že přínosem nejsou v žádném případě. A zdají se být i zbytečnými, když přírodních sladiv je habaděj (fruktoza, dextroza). A při pohledu na prodávané výrobky, jež umělá sladidla obsahují (cola, šizené jogurty, cukrovinky) je absurdní, že by právě tyto výrobky mohly někomu pomoci zhubnout.
I bez cvičení lze v případě jinak zdravého jedince shodit relativně snadno dodržením poměru tuky-bílkoviny-sacharidy na 1:2:4, kalorické denzitě jídla pod 600KJ/100g a současně zařazení zeleniny. Aby se toto splnilo, v podstatě člověku nezbude než konzumovat krátké cukry v rozumném množství. Doporučuji vyzkoušet stobklub.cz, kde je bezplatná aplikace pro sledování těhle poměrů: nezhubne člověk za týden, ale co krmil dekádu shodí třeba za půl roku a to je přeci fajn.
Na clanek jsem nechtel reagovat, abych nebyl negativni, ale tenhle komentar mi neda.
(1) Pojmem "cukr" se oznacuje sacharoza, coz je sloucenina fruktozy a glukozy. Rikat sacharidum cukry by se nemelo, na vyzivovych znackach jsou pod kategorii cukry zarazeny monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy, tedy obecne kratke sacharidy.
(2) Fruktóza v ovoci je špatná, což neznačí, že je špatné ovoce obecně. Ale ovoce v současnosti je přešlechtěné, má hodně cukru a naopak málo antioxidantů a užitečných látek. Nejužitečnějším ovocem jsou nešlechtěné bobule (třeba lesní borůvky). Fruktóza přispívá k jaterní de novo lipogenezi, což ústí v ukládání tuku a srdečně-cévním onemocněním (tedy vám žádnou velkou energii po ránu nedodá) a taktéž zvedá hladinu kyseliny močové, čímž může vyvolat záchvat dny.
(3) "Sacharidy jsou základ stravy a pokud jejich poměr vůči bílkovinám a tukům nepřekročí rozumnou mez, jsou nezbytné"
Tohle tvrzení samo o sobě mě zvedlo ze židle, protože se jedná o obyčejnou lež, bez ohledu na četnost jejího opakovaní. Sacharidy nejsou nezbytnou složkou stravy. To, že jsou základem stravy nic neznamená, to je pouze konstatování faktu. Lidské tělo umí žít bez sacharidu a daří se mu fajn - historicky máme příklady v Inuitech, Masajích, lovcích bizonů v severní Americe a dalších loveckých/pasteveckcýh skupinách (ostatně, kolik myslíte že měli sacharidů obyvatelé střední Evropy v době ledové, když přišla zima?), které se téměř výhradně živily masem (hlavně tukem) a tedy bez sacharidů. V současnosti je také nemalé množství lidí, kteří žijí a i vrcholově sportují s minimem sacharidů a daří se jim dobře.
Možná by se "odborníci", od kterých čerpáte, měli naučit rozdíl mezi glukózou v krvi a sacharidy ve stravě a přečíst si něco o glukoneogenezi a ketóze.
(4) "tuky-bílkoviny-sacharidy na 1:2:4, kalorické denzitě jídla pod 600KJ/100g a současně zařazení zeleniny."
Zelenina sama o sobě hubnout nepomáhá, kalorická denzita nic zásadního dlouhodobě neovlivňuje a ten poměr je celý nějaký divný, jde o gramy? Potom tedy energeticky 25 % - 25 % - 50 %. Jde o energii? Potom tedy 14 % - 28 % - 57 %. V obou případech je tam dost bílkovin, takže se s tím zasytit dá, ale nepřeju si vidět, co s člověkem udělá takové množství sacharidů a tak málo tuku ve stravě - hlavně s dostupností vitamínu rozpustných v tuku při dlouhodobé konzumaci něčeho takového.
Jinak si dovolím self-blog odkaz na stručné vysvětlení role sacharidů v rozvoji srdečně-cévních onemocněních.
http://edcable.blogspot.com/2014/03/maly-biochemicky-uvod-do-problematiky.html