"Tento profesor Campfell se výzkumu věnoval 40 let a jsou to vědecky podložené fakta."
Jsou to fakta vybrana tak, aby zapadala do predem urceneho obrazu. Jakakoliv fakta odporujici tezi jsou zamlcena. Takze je hezke, ze ukazuje jak zdrave jsou veganske narody (Papua Nova Guinea), ale zamlcuje, ze stejne zdrave jsou i silne masozrave narody (Masaiove, obyvatele Weston Price).
Taky jeho schopnost generalizace je fascinujici. Takze objevil, ze izolovany kasein hraje podpurnou roli pro rust nadoru, a hned to zevseobecnil na vsechny bilkoviny zivocisneho puvodu. Nijak ho k te generalizaci netrapi, ze syrovatkovy protein, tj. druha dulezita mlecna bilkovina, ma ucinky dle jeho vlastnich dat (!) ochranne. Tolik asi k tem podlozenym faktum. Zduraznuje roli mleka u vziku diabetu I. typu skrze autoimunitni reakce, ale "nahodou" opomiji, ze stejnou roli dokaze sehrat i lepek.
Zkratka Cinska studie (kniha, ne skutecna studie, ktera dosla k uplne jinym zaverum) je nadherny pribeh, kde to dulezite je zamlceno a nikoliv receno.
O moje studium problematiky se prosim nestrachujte, bylo dostatecne dukladne na to, abych prohlasil, ze Cisnka studie je proveganska propaganda postavena na vode;-)
Co se tyce slavneho Japonska, tak osteoporoza je tam rozsirena zhruba stejne jako v USA (cca 8 % u zen vsech veku a u zen ve veku 50 - 79 let v zavislosti na miste zjistovani 11,6 az 56,8 %), ale byla zjistena nizsi cetnost zlomenin kycli (hip fractures). Nepiji mleko, ale jedi napr. male ryby, coz neni maly zdroj vapniku doprovazeneho vitaminem D, navic opet zivocisneho puvodu (tolik ke vstrebavani vapniku ze zivocisnych zdroju). Lamavost kosti je samozrejme vysledkem nejenom jejich hustoty, dulezitejsi roli hraje muskulatura. Existuje nekolik hypotez, proc zrovna v Japonsku se kycle lamou mene nez u jinych narodu (zvlast zajimave je, ze pouze kycle), ale tvrzeni, ze Japonce nepostihuje osteoporoza, je zcela obycejny mytus.