... opět mezi námi.
Abych "odbornici" přivedl k pravdě.
Mléko a sýr opravdu obsahují vápník. Ale stejně tak obsahují živočišné bílkoviny, které způsobují změnu Ph krve.
Organismus na takovou věc reaguje uvolňováním látek z kostí a mezi nimi je i vápník.
Takže paradoxně. Tyto potraviny způsobují řídnutí kostí a snižování kvality pohybového aparátu obecně.
Tuhle věc dokazuje nejeden výzkum.
Prokazatelně je zvýšený výskyt lámavosti kostí v zemích kde děti dostávají mléko, ve školách. Naopak tam kde "zdravá výživa" netrvá nutně na mléku, je výsledek překvapivě opačný.
Obecně živočišné bílkoviny jsou nejlepší cesta k hromadě nemocí civilizačního charakteru (rakovina, cukrovka, problémy kostí, ledvin, kardiovaskulárního systému).
Vápnik vo veganskej strave
sójové produkty
sójový jogurt, obohacený, 125 ml 367
sójové boby, vařené, 125 ml 88
sójové boby, suché, pražené (oříšky), 60 ml 60
zelené sójové boby, 125 ml 130
sójové boby, obohacené, 125 ml 100 - 159
tofu, obohacené vápníkem, 126 g 120 - 430
tempeh, 83 g 92
luštěniny, vařené, 125ml
fazole 41 - 64
cizrna 40
ořechy, semínka a jejich oleje
mandle, 60 ml 88
mandlové máslo, 30 ml 86
sezamová semínka, 30 ml 128
chléb, cereálie, zrniny
cereálie k přímé konzumaci, obohacené, 28 g 55 - 315
ovoce
fíky, sušené, 5 kusů 137
pomeranč, 1 velký 74
pomerančový džus, obohacený, 125 ml 150
zelenina vařená, 250 ml
čínské zelí 167 - 188
brokolice 79
jarmuz (odrůda brukve), listy 239
kapusta 99
kapusta, skotská 181
listy hořčice 109
okra 107
listy tuřínu 208
další potraviny
mg
melasa (sirup) z cukrové třtiny 15ml 172
Naši předkové se ládovali mlékem vrchem spodem mnohokrát denně, protože to byla jako jedna z mála dostupných potravin a nic zvláštního se nedělo. Naopak v rodinách chudých, kde neměli krávu, byly děcka neduživé. Určitě to bylo výsledkem i jiných vlivů, ale rozhodně nelze tvrdit že mléko je špatné.
Troufnu si tvrdit, ze diky vetsi hygiene, dostatku potravy a ockovani jsme daleko zdravejsi nez byly drivejsi generace. S mlekem nemam problem, takze asi tak pro vyvazeni jednoho cloveka, ktery s nim problemy ma. Kazdy jsme nejaky, ale pohadky o idilce a kvalitnich potravinach pred sto a vice lety vazne nezeru.
Presne tak. Ono 'zdrave' mleko (pred zavedenim pasterizace) bylo jednim z hlavnich zpusobu sireni tuberkulozy, encefalitidy a dalsich zavaznych chorob. Zhruba v obdobi 1930-1940 doslo v zapadnich zemich k nekolikanasobnemu poklesu vyskytu rakoviny zaludku, primarne v dusledku prevence mykotoxinu a omezeni 'tradicnich' konzervacnich metod (zejm. nasolovani a uzeni) vzhledem k jejich nahrazeni modernimi. Otravy botulotoxinem z nedostatecne konzerovanych potravin byly take podstatne castejsi.
Organismus reaguje na prijem jakekoliv bilkoviny uvolnenim vapniku, ale to mnozstvi je zcela zanedbatelne ve srovnani s obsahem vapniku v mlece.
Jaky vyzkum, citujte? Znam jediny, ktery pracoval s odtucnenym mlekem. Problemem neni nedostatek vapniku, ale vitaminu D (rozpusteneho v mlecnem tuku), ktery je pro mineralizaci kosti nezbytny. V podnebi s nedostatkem slunicka to muze zpusobovat problemy. Pak jeste znam Cinskou studii, ale s timhle pavedeckym blabolem sem radsi ani nechodte.
"Prokazatelne zvyseny..." akorat prokazuje, ze dotycni neumi pracovat se statistikou a absolutne netusi, co je pro zdrave kosti podstatne. Vapnik je jenom jednou z nekolika slozek a sam o sobe nic neresi.
"Zivocisne bilkoviny..." je pouze vegansky propagandisticky blabol. Lze zit zdrave s nimi i bez nich. Nejvetsi jednotlivou pricinou cukrovky, problemu s kostmi a kardiovaskularnich problemu je nedostatek pohybu a rozhodne ne zivocisne bilkoviny. Ze by opet blabol vytazeny z Cinske studie bez kritickeho zhodnoceni?
Čínskou studii jsem četla a není to žádný blábol. Tento profesor Campfell se výzkumu věnoval 40 let a jsou to vědecky podložené fakta. Osteoporoža je nejvíce v zemích, kde se konzumuje nejvíce mléčných produktu, to je v USA a ve skandinávských zemí, v Japonsku je osteoporóza téměř neznámá, protože tam mléčné výrobky téměř nekonzumují. Veganství je doporučováno oficiálními organizacemi, americkou dietetickou asociací ADA a komisí lékařů pro zodpovědnou medicínu PCMR. Tohle si laskavě prostudujte, než tu začnete ťápat debiloviny!
"Osteoporoža je nejvíce v zemích, kde se konzumuje nejvíce mléčných produktu, to je v USA a ve skandinávských zemí, v Japonsku je osteoporóza téměř neznámá"
O korelaci a kauzalitě jste slyšela? Ač vegan, Čínskou studii a následnou Campbellovu obhajobu považuji za ubohou; nevím, proč se tak často cituje. Má totiž přesně ty samé chyby, jako Vaše vlastní argumentace, možná proto jste ji tak snadno přijala za vlastní - chcete-li skutečně kvalitní, aktuální a hlavně objektivní informace (jež nakonec s Vaším závěrem souhlasí), doporučuji sledovat Jacka Norrise a Ginny Messinu a na podobná populární dílka se vyprdnouti :)
No, ten by Vás hnal koštětem za ty Vaše závěry ;)
http://jacknorrisrd.com/?page_id=34 (Čínská studie je případ ekologické)
"Tento profesor Campfell se výzkumu věnoval 40 let a jsou to vědecky podložené fakta."
Jsou to fakta vybrana tak, aby zapadala do predem urceneho obrazu. Jakakoliv fakta odporujici tezi jsou zamlcena. Takze je hezke, ze ukazuje jak zdrave jsou veganske narody (Papua Nova Guinea), ale zamlcuje, ze stejne zdrave jsou i silne masozrave narody (Masaiove, obyvatele Weston Price).
Taky jeho schopnost generalizace je fascinujici. Takze objevil, ze izolovany kasein hraje podpurnou roli pro rust nadoru, a hned to zevseobecnil na vsechny bilkoviny zivocisneho puvodu. Nijak ho k te generalizaci netrapi, ze syrovatkovy protein, tj. druha dulezita mlecna bilkovina, ma ucinky dle jeho vlastnich dat (!) ochranne. Tolik asi k tem podlozenym faktum. Zduraznuje roli mleka u vziku diabetu I. typu skrze autoimunitni reakce, ale "nahodou" opomiji, ze stejnou roli dokaze sehrat i lepek.
Zkratka Cinska studie (kniha, ne skutecna studie, ktera dosla k uplne jinym zaverum) je nadherny pribeh, kde to dulezite je zamlceno a nikoliv receno.
O moje studium problematiky se prosim nestrachujte, bylo dostatecne dukladne na to, abych prohlasil, ze Cisnka studie je proveganska propaganda postavena na vode;-)
Co se tyce slavneho Japonska, tak osteoporoza je tam rozsirena zhruba stejne jako v USA (cca 8 % u zen vsech veku a u zen ve veku 50 - 79 let v zavislosti na miste zjistovani 11,6 az 56,8 %), ale byla zjistena nizsi cetnost zlomenin kycli (hip fractures). Nepiji mleko, ale jedi napr. male ryby, coz neni maly zdroj vapniku doprovazeneho vitaminem D, navic opet zivocisneho puvodu (tolik ke vstrebavani vapniku ze zivocisnych zdroju). Lamavost kosti je samozrejme vysledkem nejenom jejich hustoty, dulezitejsi roli hraje muskulatura. Existuje nekolik hypotez, proc zrovna v Japonsku se kycle lamou mene nez u jinych narodu (zvlast zajimave je, ze pouze kycle), ale tvrzeni, ze Japonce nepostihuje osteoporoza, je zcela obycejny mytus.