Smutek se má k naší duši asi jako bolest k našemu tělu. Upozorňuje na nějakou poruchu, nedostatek, že něco není v pořádku... Užití povrchního optimismu jako léku proti smutku je podobné, jako bychom užili pilulku proti tělesné bolesti. Bolest sice zmizne, ale organismus se tím neuzdraví, pouze odstraní své signalizační zařízení, které bolest představuje. Namísto užívání takových laciných tišících prostředků, se máme snažit hlouběji dopátrat, co tyto stavy (tělesná bolest stejně jako smutek) vyvolává a léčit jejich příčinu.
Tímto článkem jsem nechtěl říct, že je pozitivní myšlení nebo optimismus něčím škodlivým, naopak, řekněme, v 80% situací značně prospívá. Ale např. deprese patří k těm zbývajícím 20% situací, kdy optimismus není na místě.
A to, že člověk v depresi vidí věci realističtějí, není nic nového pod sluncem. Hledal jsem teď Jobova slova, kde říká, že ho utrpení naučilo vidět věci bez přetvářky, ale nenašel jsem je...
Smutek je ale bohužel přirozený pocit a nic co je přirozené není špatné. Je to určitý obraný mechanismus a jako takový pomáhá léčit. Sem neslyšela že by po úmrtí blízké osoby člověku pomůže tři hodiny v zábavném parku. Dokonce nepomáhají ani přátelé a společenská hra (bohužel tuto zkušenost mám), naopak pomůže ticho, teplá vana a hodiny a hodiny smutku. Smutek tě očistí a posílí. Přirozený smutek je součástí života a proto má svůj účel. Chronický smutek, neboli deprese to už je stav kdy se v tom člověk plácá a to dobré není.
Nakonec jsem zjistil, že nejrychlejší pomocník na stres je psychowalkman flex s biofeedbackem. Dřív sem měl galaxy, ale s ním to bylo strašně nadlouho, tak zůstal ve skříni. Na flexu, dříve PCMM, je hezké, že poznám jak se cítím a když jsem v pohodě, tak skončí. Naučil jsem se díky tomu ten stav rozpoznat také a už například před jednáním ho dokáži navodit bez přístroje a jsem v pohodě.
Mám schizotypní poruchu osobnosti, vyšlo mi to v testu na internetu. Na sebevraždu zrovna nemyslím, ale až mi jednou rupne v bedně, tak provedu sebevražedný bombový útok na pobočku Microsoftu v Praze. Zahladím předtím stopy o tom, že jsem Linuxák a narafičím to tak, aby to vypadalo, že mi ruplo z používání okýnek. Před odpálením bomby zařvu: "Jedině operační systém Windows Vista vám umožní používat váš počítač legálně!"
A to napíšete, takovou krkolomnost, jako že "Ačkoliv riziko deprese je nižší, muži častěji nevyhledávají pomoc." (odstavec Kdo dostane depresi? Muži) Neřekne se to česky náhodou "muži méně vyhledávají pomoc"?
Já jsem český jazyk nevystudoval, ale za takovou češtinu bych se styděl.
Já bych ten odstavec přeložil (je to snad překlad, ne?) takto: "Muži tolik depresí netrpí, a proto nevyhledávají pomoc tak často. Když se u nich projeví typické příznaky deprese, projeví se to poněkud nepřátelským nebo podrážděným chováním, ale ze svého stavu hledají únik v alkoholu nebo v drogách. Nicméně u mužů postižených depresí je pravděpodobnost sebevraždy čtyřikrát vyšší."
Ano, tato část je překlad. Vaše verze je sice hezčí, ale poněkud mění smysl výpovědi. Přeložit nebo sestylizovat větu, aby byla výstižná, přesná a krásná, opravdu není tak snadné, jak si mnozí představují. Opravím tedy alespoň tu první větu:
"Riziko vzniku deprese u mužů je sice nižší než u žen, avšak v případě, že se i u nich objeví symptomy deprese, muži méně často vyhledávají odbornou pomoc. U mužů se deprese může projevovat typickými symptomy, ale v častějších případech se muži začnou chovat nepřátelsky nebo hněvivě, anebo se svůj stav snaží zamaskovat alkoholem či drogami..."
No, když se na to dívám, ani teď to není stylisticky dokonalé, moc často se tam objevuje "symptomy" a "muži". Třeba si s tím ještě nějaký milovník dokonalé češtiny pohraje a pak to bude dokonalé.
Pokud je článek myšlen tak, že okolí si často myslí, že depresi lze "překonat" tím, že si člověk zajde na pivko nebo si pustí nějakej veselej film, tak v podstatě souhlasím, že to je nesmysl. Lidi často a rádi zaměňují klinickou depresi s blbou a smutnou náladou. Já sama už několik měsíců depresi mám, a co vím, tak vůle nestačí. Samozřejmě, že je lepší, když si člověk uvědomí, že se jedná o nemoc, nevyčítá si to atd., ale zároveň vím, že "pozitivní myšlení" depresi nevyléčí, může pomoct, ale nevyléčí..