Docela dobrá otázka, tak by mne to zajímalo. Dohledal jsem, že tradiční výroba v Maďarsku byla možná pouze v zimním období, ale podle mnou nalezeného popisu šlo o dodržení nízké teploty pro zrání a "plesnivění", nikoli o přípravu masové suroviny.
Na druhé straně se mi nezdá, že by to v Kostelci mrazili kvůli nějakému šizení, zamrazení určitě stojí nějakou energii a čas navíc a při snaze o úsporu by se postup spíše zjednodušoval.
Těžko říct...
Asi tak. Ono sice maďarsky téliszalámi - zimní salám, ale ještě relativně nedávno (Pick založe 1869, ale uherák se vyráběl dávno před tím) byl led k dispozici jen uskladněný ve sklepích, ale to by na zmražení masa nemohlo stačit, a na výrobu by to také nebylo. On ten název bude odvozen jednak od klimatu, ale i od tradiční porážky prasat, která se konala vždy v zimě.
Energie na zmražení je celkem zanedbatelná záležitost, vzhledem k ceně, tam se jedná o desetníky na šišku salámu.
Takže proč? Jak v článku píší, kvůli zpracování materiálu. Také jsem nalezl poznámku, že za 1. republiky vozili prasata z Rumunska, nějakou odrůdu. Dnes se prasata velmi liší od toho, co se chovalo před 100 lety, Přeštíci jsou kuriozita, vše z běžných chovů.... takže pravděpodobně půjde o to, jak dosáhnout opticky podobného výsledku při velmi jiné surovině. A také velmi pravděpodobně, při jiném, levnějším způsobu zpracování. Otázka je, jestli originál nahrubo melou, což je u původního originálu, vzhledem k dříve dostupným strojům, také velmi nepravděpodobné.
Jinak "klasické - dnešní" šizení to není, kdy se do uzeniny přidává led (a dusičnany, aby voda neutekla), kvůli zhomogenizování a "nakypření", což jde lépe nežli s vodou. Té vody se potřebují zbavit...¨
Ačkoli, skutečně se jí zbavují?
- Křemešník na 100g 130g masa
- Uherák Pick na 100g 158g masa
Ten navíc neobsahuje, na rozdíl od Křemešníku, E252 Dusitan draselny (ledek), a E301 Askorban sodný
Maso se opravdu mrazí jenom z důvodu snížení nákladů velkovýrobců - nic víc, nic míň.
Když si sami uděláte zabijačku (polívečku - bílou i černou, jelitka, jeitničky, klobásky, slaninku, ovárek, mozeček, vrabce, a povidlové buchty k tomu), pochopíte, že z roz/mraženého masa tak dobrou klobásku neuděláte ... ano, k jídlu bude, ale nic-moc ... taky proto to takto moc lidí nedělá ...
Hezký den, Blancici,
mražením si výrobce náklady asi nesnižuje :) Maso je do Kostelce vozeno čerstvé přímo z masokombinátu v Plané (člen skupiny Agrofert). Mrazí se asi týden (a to nebude zadarmo) až v Kostelci proto, aby ve výsledném salámu byla ona mozaika, kterou znáte. Kutr by z čerstvého masa udělal kaši. Z mraženého masa vzniká taková "mražená drobenka", která se ihned naráží do střívka... viz článek.
Kateřina Čepelíková
Vitalia.cz
No, pokud se to mrazí opravdu jen kvůli následnému "kutrování", pak asi dříve tu fašírku dělali jinak - tipuji ručně kolíbkou. No a strojové kutrování proti ručnímu kolíbání je zcela jistě taková úspora nákladů, že nějaká elektřina do mrazáku je naproti tomu naprosto zanedbatelná.
Takže ano, dělají to jen a jen pro snížení nákladů. Že se mražením kvalita masa snižuje je zcela zjevně nezajímá, když to ani nezmiňují.
No, i Pick mrazí. Maďarsky sice neumím, ale budu ti věřit.
A co z toho vyvozuješ ty?
Mě z toho vyplývá, že
- Stále platí, že vzhledem k dřívější absemci strojů a technologií, mražení není, protože nemůže být, původní technologie.
- I když se Pick ohání tradicí, jeho výrobky tradiční nejsou.
- Mohu spekulovat, že důvodem v jeho případě bude také jiná, dnes výrazně dostupnější, surovina.
Takže když tak umíš skvěle hledat, a umíš maďarsky, která značka v Maďarsku vyrábí z původní suroviny a původní technologií. Já bych to rád ochutnal.