Stahování z českého trhu se týká celkem 15 druhů výrobků značky Kinder. Jak už jsme informovali dříve, důvodem je to, že v čokoládě se může skrývat bakterie Salmonella typhimurium, která vyvolává horečky, zvracení či průjmy. Ty mohou být kvůli dehydrataci organismu obzvláště nebezpečné pro malé děti. Právě na ně ale výrobce Ferrero se svými výrobky Kinder cílí.
Co se dozvíte v článku
Šarže hledat nemusíte, jde o všechny Kinder ze seznamu
Důležité pro spotřebitele je, že stahování se týká úplně všech výrobků níže jmenovaných druhů cukrovinek. Datum minimální trvanlivosti, šarže nebo výrobní číslo v tomto případě nehraje roli.
Kinder: seznam výrobků stahovaných v ČR
- Kinder Mini Eggs 100 g Hazelnut
- Kinder Mini Eggs 250 g Mix
- Kinder Maxi Surprise 100 g
- Kinder Schokobons White 200 g
- Kinder Schokobons 300 g
- Kinder Schokobons 125 g
- Kinder Schokobons 200 g
- Kinder Schokobons 46 g
- Kinder Happy Moments 242 g
- Kinder Happy Moments Mix 162 g
- Kinder Happy Moments 133 g / Adventní kalendář
- Kinder Happy Moments Mix 191 g
- Kinder Mix 132 g / Barevný mix
- Kinder Mix 193 g
- Kinder Mix 198 g / Kyblík
Stahování se naopak netýká těch výrobků firmy Ferrero či jeho značky Kinder, které v seznamu nejsou uvedeny. Například Kinder vajíček s překvapením v klasické velikosti, tedy o váze 20 g. Tyto se totiž nevyrábějí v belgickém závodě, odkud se bakterie rozšířila a který je aktuálně mimo provoz. Informoval o tom na webu český distributor cukrovinek Ferrero Česká republika.
Společnost seznam stahovaných výrobků rozšířila 8. dubna. Tedy v době, kdy řada lidí nakupuje či už má nakoupeno na Velikonoce včetně oblíbených sladkostí pro malé koledníky.
Z vyjádření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyplývá, že většinu rizikových produktů se podařilo stáhnout přímo z regálů obchodů. Část si ale zákazníci odnesli domů. Jak tedy postupovat, když nějakou rizikovou cukrovinku doma najdete?
Jak postupovat u rizikových výrobků Kinder Ferrero
- Sladkost nejezte.
- Máte-li účtenku a výrobek je v neporušeném stavu, zajděte do obchodu, kde jste jej koupili. Ten by měl čokoládu přijmout a buď vám vrátit peníze, nebo může nabídnout, abyste si vybrali jiné zboží ve stejné hodnotě.
- Pokud obchodník reklamaci nechce řešit, nafoťte účtenku i zadní stranu výrobku s datem minimální trvanlivosti a výrobním číslem (najdete jej poblíž data minimální trvanlivosti. Např. u Kinder Surprise Maxi je hned nad datem minimální spotřeby a začíná velkým písmenem L) a fotku pošlete na e-mail české pobočky výrobce ferrero@comdataczech.cz.
- Pokud vám od čokolády chybí účtenka z obchodu, nafoťte zadní stranu výrobku a fotky pošlete do českého Ferrera na výše uvedený e-mail.
- Pokud jste čokoládu načali (např. děti si z ní vzaly hračku), nebo dokonce snědli, ale máte od ní obal, máte rovněž nárok na kompenzaci. V takovém případě postupujte shodně jako v situaci, kdy neuspějete v obchodě. Tedy vyfoťte zadní stranu obalu výrobku a odešlete fotky výrobci. Žádné číslo účtu či jinou formu pro vrácení peněz mu neposílejte, zaměstnanec firmy se vám ozve zpět a situaci s vámi bude řešit. Společnost totiž postupuje u každého zákazníka individuálně. Může tedy nějakou dobu trvat, než se vám někdo ozve, protože společnost již eviduje v této souvislosti řadu podnětů od zákazníků.
- Když jste výrobek snědli a obal vyhodili, na vrácení peněz či jiné řešení situace pravděpodobně nebudete mít nárok, protože výrobce potřebuje alespoň minimální důkaz, že jste si výrobek opravdu zakoupili.
- Pokud máte jakékoliv pochybnosti o tom, jak situaci řešit, zavolejte na zákaznickou linku české pobočky společnosti Ferrero, která má číslo 800 222 561.
Zdroj: infolinka Ferrero ČR
ČR zatím bez salmonelózy z Kinder
Ačkoliv společnost Ferrero kvůli šíření salmonelózy stahuje řadu výrobků, důvod k panice to není. Žádný případ této nemoci z čokolády Kinder totiž u nás zatím nebyl zaznamenán.
„Z výsledků celogenomové sekvenace plyne, že v současné době není Národní referenční laboratoři pro salmonely SZÚ znám žádný humánní případ, který souvisí s epidemií monofázické Salmonella typhimurium a čokoládovými produkty dané firmy,“ uvedl Ondřej Daniel z národní referenční laboratoře SZÚ.
SZÚ nicméně situaci i nadále sleduje a je ve spojení jak s potravinářskou inspekcí, tak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí.
Obchody výrobky stahují
Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) český distributor sladkostí zveřejnil seznam shodný s tím, který inspekce obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. „SZPI ihned po obdržení informace kontrolou u distributora prověřila, že dochází ke stahování předmětných šarží z trhu v ČR,“ uvádí mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Údaj o tom, kolik výrobků firma Ferrero v ČR musela stáhnout, SZPI zatím nemá k dispozici.
Data z Evropy dokládají, že situaci musí úřady i spotřebitelé brát vážně. Jak uvedl SZÚ v informaci na svém webu, do 8. dubna bylo hlášeno celkem 150 případů salmonelózy z devíti evropských zemích. Většina nemocných je mladších 10 let a mnoho dětí bylo hospitalizováno.
Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.