„Jak u pěstitelů, tak ve svém okolí sleduji opoždění třešní kolem 10–15 dní oproti loňsku,“ říká Martin Čtvrtníček, provozovatel webu plodyvenkova.cz, který sdružuje informace o pěstitelích ovoce a zeleniny. I tak je ale už prodej třešní v plném proudu. „První letošní prodeje natrhaných třešní jsem zaznamenal 8. 6. (ovocnářství Hánl),“ říká Martin Čtvrtníček. Nicméně hlavně o uplynulém víkendu otevíralo více pěstitelů včetně samosběrů.
Kde už letos mají a nabízejí třešně
Praha
Střední Čechy
Ovocnářství a vinařství ve Slaném
Jihomoravský kraj
Moravskoslezský kraj
Kde všude budou samosběry? Je třeba se zeptat
Aktuálně je na mapě Plodyvenkova.cz sedmdesát tři pěstitelů třešní. Zda se u všech dá ovoce nakoupit nebo nasbírat, si musíte vytelefonovat. U třešní totiž neplatí to, co u jahod, samosběry totiž obvykle nebývají avizovány.
„Často fungují na principu zavolejte si, řekneme vám, jestli už něco máme, za kolik, kdy si můžete přijet,“ vysvětluje Martin Čtvrtníček. Letos se ale předpokládá, že bude méně sezónních pracovníků, takže se bude více pěstitelů přiklánět k samosběrům.
Ceny třešní
U pěstitelů, kteří už zveřejnily ceny, je cena samosběru 40–50 Kč/kg, natrhané třešně obvykle 100 Kč/kg.
A mám si na samosběr třešní vzít vlastní žebřík?
Na celé řadě míst vám pěstitelé na samosběr půjčí žebříky i košíky (po natrhání je potřeba přesypat do svých nádob). „V některých sadech pěstují třešně na nízkých podnožích, takže se sbírá jen ze země a na vše se dosáhne,“ upřesňuje Martin Čtvrtníček.