Fuuuu, ešteže nám neradia nastaviť teplotu vody na 91,5C...
Kto sa bude s tým toľko ihrať?
Ale k veci. Pokiaľ voda zovrie a nechá sa stáť zmienených 5 minút, určite nebude mať tých cca 90C. Pre porovnanie: keď sa robí zelený čaj (ktorý nemá byť zaliaty vriacou vodou ale len horúcou) poznám radu ako docieliť vhodnú teplotu. Nechať ju po zovretí postáť minútu a potom zalievať. Ak si dobre pamätám, pri zelenom čaji sa niekde odporúča teplota len okolo 70C.
Takovato rada (Nechať ju po zovretí postáť minútu a potom zalievať.) je k nicemu - rychlost chladnuti vody v konvici zavisi naprosto zasadnim zpusobem na objemu vody v konvici, na tvaru konvice, na materialu konvice a samozrejme i na teplote v mistnosti.
Misto podobnych nesmyslu bez jakekoliv opore v realite je jednodussi si to proste spocitat a k PRAVE uvarene vode prilit trosku vody studene. Pri zanedbani zmeny tepelne kapacity vody s teplotu je mozne pocitat nasledovne:
Ts * Vs + Tv * Vv = Tp * (Vs + Vv)
kde:
Ts je teplota studene vody, coz je vicemene 10-15 stupnu celsia; Tv je teplota varici vody z konvice, tedy 100; Tp je teplota pozadovana; Vs je objem studene vody; Vv je objem varici vody.
Vysledny vzorec je pak:
Vs = Vv * (Tv - Tp) / (Tp - Ts)
Coz je mozne pro teploty varici vody 100 a studene 15 prepsat primo jako:
Vs = Vv * (100 - Tp) / (Tp - 15)
Pak tedy, pokud si uvarime 0.3L vody a budeme chcit teplotu 70, musime pridat cca 150ml studene vody, tedy malou sklenicku. Pokud budeme chtit ze stejneho objemu vody varici mit 94 stupnu teplou vodu, musime pridat cca 20ml studene vody, tedy pul panaka.
Pripadne je mozne si predpocitat konstanty, a vzorec je pak mnohem jednodussi - pro 70stupnu je to priblizne: Vs = 0.5 * Vv (tedy musime pridat polovinu objemu vody), pro 94 stupnu je to asi: Vs = 0.08 * Vv.
Belzebube, vy jste fakt neuvěřitelný august. Já si připravuji espresso tak mám vodu nastavenu na 91 stupňů. Mimoto jsem milovníkem čajů, především pu erhů, zelených a oolongů a pro tento účel mám čajový teploměr. Takové rady, jako že něco počítat nebo počkat minutu, to jsou rady jako od chytré horákyně. Zelený čaj je příliš sofistikovaný nápoj, abych ho zfušoval nějakým počítáním. http://www.svetorientu.cz/cajovy-teplomer/d-5657/ můžete použít jakýkoli jiný teploměr. No, zaznělo tu kdesi, že kdo by se s tím páral, s měřením teploty. No, to ukazuje na to, že ten člověk nikdy nepil kvalitní čaj ani kávu ale leje do sebe Dadáka nebo pigi čaj z pytlíku. Takový by ani, do takových diskusí, neměl chodit.
S tim zelenym cajem to mate trochu blbe. Teplota zalezi na tom, o jaky se jedna caj. Napriklad obycejna sencha: cca 95°C. Lepsi sencha: 90°C... atd, smerem ke kvalitnim a drazsim... Gyokuro: 55-60°C. Cisla jsou z hlavy, berte je jako priblizna. Az vrazite prachy do opravdu dobreho caje, zagooglujte neco o doporucene teplote. Ale treba voda 95°C gyokuro spolehlive zdevastuje, na druhou stranu sencha s vodou 70°C bude chutnat, jak kdyby ji nekdo jiz jednou nebo dvakrat pouzil.
Běžně se konvice s přesností 1°C sehnat nedá. Voda ve sloupci uvnitř konvice má různou teplotu. Záleží kde je čidlo a také jak je přesné.
S kolegou jsme tentoi problém vyřešili jendoduše. Ohřev zajišťuje nejlevnější konvice a v domácích potřebách jsem koupil velkou korkovou zátku a teploměr na zavařování. Suma Sumárum incestice za 300,-kč. Korek jsem provrtal, teploměr prostrčil a když vaříme, tak teploměrem vodu mícháme a sledujeme teplotu. Chvíli jsme ladili stervačnost. A došli po čase k optimálnímu způsobu, jak dosáhnout požadované teploty. Toto vám žádná konvice na trhu za rozumné peníze nenabídne. :)
S tvrdostí vody má článek pravdu, to dokáže opravdu zničit chuť, že se to nedá pít. S tou teplotou myslím každý správný konzument turecké kávy nebude souhlasit. Optimální je uvařit pořádně, klidně i na dvě procvaknutí varné konve. Nejenže je výsledek lepší chuťově, ale odpaří se i případný chlor. Řekl bych, že s tou nedovařenou vodou si to lidé pletou s instantníma kávama...
Ono hlavne, kdyz je nekdo tezky milovnik kavy, tak nevari turka nebo kafe z kavovaru s filtrem, ale koupi si espresso masinu. Ta musi byt s pumpou, ne nejaky levnejsi kram, ktery k vytlaceni vody skrz kavu pouziva tlak pary varici se vody. Polud nekdo vari turka, nebo dokonce turka z prazenych bukvic a krmnych bobu ze supermarketu, tak teplotu vody vubec nema cenu resit.
Pokud slovem "turek" myslite cesky zpusob zaliti logru v hrnku, tak souhlasim.
Jinak se s vami ale budu prit. Na blizkem vychode vas nauci, ze opravdu spravne udelany turek z jemnounce namlete kavy v dzezve, a nejlepe i s trochou kardamomu, ma milovnikovi kavy take co nabidnout. A treba ve Svedsku vam ukazou, ze i filtrovana kava muze byt paradni vec. Espresso neni jediny zpusob, jak dobrou kavu pripravovat a pit. Tesim se na nejaky dalsi vylet za kavovymi zazitky...
no alebo sa dá dôverovať kapslovym pristrojom typu tassimo, ktore si podla ciaroveho kodu na kazdej kapsli nastavia presnu teplotu aj mnozstvo vody pre dany obsah. O:) zaujimalo by ma, do akej miery je to "spravne". kava mi z toho chuti, takze mne to staci. ale skutocne by ma zaujimalo, ci je to schopne dosiahnut objektivne dobry vysledok...
no sice krasna vec ze ty tablety maji carove kody
ale hodne dulezite je co je v nic
kava po uprazeni vydrzi radove par tydnu
dejme tomu 4-5
pak uz je chut vycpela a tuky zlukle
predpokladam ze taky nemusite zlukle maslo
po namleti je to jeste horsi, dle prostredi maximalne hodiny nekdy i jen minuty
takze primarni by melo byt zkontrolovani cerstvosti podle jiz zmineneho kodu
ale to by asi zadna distribucni sit nedokazala zajistit
to je urcite daleko vetsi problem nez horsi kvalita mistni vody a ani mereni teploty na desetinky stupnu uz to nevylepsi
jak je kava vycpela, mohla byt puvodne sebelepsi, sebedrazsi sebekvalitnejsi, tak je uz proste pozde
objednal som carte noir kenya. predtým som pil inú kenyu, tak som zvedavý, do akej miery bude mať táto tú príjemnú ovocnú "aftertaste", ako hovoríme čajovej terminológii. :)
Tu je len veľmi stručne o trvanlivosti. Či je to ochranná atmosféra alebo iný druh konzervácie, nepíšu.
"What is the shelf life of TASSIMO T DISC products?
The best before date is indicated on the T DISC packaging. All unopened TASSIMO beverages have a 9-12 month shelf life, depending upon the variety. Once you have opened the outer packaging, T DISCs are best enjoyed within six weeks."