Trend nárůstu počtu dokonaných sebevražd v Praze pokračuje. Jestliže v roce 2006 se stalo 135 dokonaných sebevražd, za loňský rok to bylo už 182 případů. Ani dosavadní údaje za letošní první pololetí nesvědčí o zastavení tohoto trendu: v Praze se událo v prvních šesti měsících 103 sebevražd.
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyhodnocuje dlouhodobě z dostupných dat i případy dokonaných či nedokonaných sebevražd ve stádiu pokusu. Z případů, které jsou evidovány jako pokus o sebevraždu, vyplývá, že se v posledních letech jejich incidence pozvolna snižuje.
Čtěte téma: S optimismem na depresi nechoďte
Hlavní město Praha se v tomto ohledu potýká s podobnými problémy jako většina světových i evropských metropolí.
„Příčiny tohoto jednání jsou obvykle buď bilančního charakteru v podobě nevyléčitelné nemoci či pocitu samoty, což souvisí i s nárůstem průměrného věku a přibývajícím počtem seniorů, kteří žijí sami v jednočlenných domácnostech, nebo je takové jednání výsledkem návyku v podobě drog, léků či gamblerství,“ uvedl Rudolf Blažek, první náměstek primátora hlavního města Prahy. To podle Blažka potvrzuje oprávněnost snahy města důrazně postupovat vůči těmto negativním jevům.
„V mnohých případech se jedná o akutní reakci na stres, tíživou finanční situaci a v neposlední řadě se jedná i o následky vážného psychického onemocnění, které ovšem může být zmíněnými nepříznivými vlivy vyvoláno,“ doplňuje náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Jaroslav Valášek.
Mezi nejfrekventovanější formy sebevražedných pokusů patří skok z výše, otrava medikamenty a oběšení. Často se jedná o kombinaci dalších forem.
Z evidovaných dat, která jsou k dispozici, vyplývá, že se podařilo zcela eliminovat zejména dokonané sebevraždy skokem z Nuselského mostu, kam byly instalovány účinné zábrany.
Zdroj: Magistrát hl. města Prahy